1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Lazeri ilk kim buldu

  Konu, 'icatlar ve buluşlar' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Lazeri ilk kim buldu Lazerin icadı


  Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda günümüz teknolojisinin harikalarından biri olan lazerin icadı hakkında merak edieln tüm bilgileri paylaşıma sunuyoruz.

  [​IMG]  İlk çalışan optik lazer 1960 yılında Theodore Maiman tarafından yapıldı.1958 yılında, Charles Townes ve Arthur Schawlow maseri geliştirdi. Maser, lazerin gelişiminde çok önemli bir yer tutmaktadır. Maser uzay araştırmalarında radyo sinyallerini güçlendirmek için kullanılmıştır.  Maser’in bulunuşundan iki yıl sonra 1960 yılında Theodore Maiman ilk lazeri oluşturdu. Ancak Gordon Gould lazer kelimesini 1957 yılında kullanan ilk kişi oldu.1957 yılında optik lazer için Gordon Gould tarafından yapılmış icat vardı fakat patent alabilmek için çok da başarılı bir proje değildi. Gordon Gould kendi icat ettiği lazer için patenti 1977 yılında alabildi. Bu nedenle Theodore Maiman ‘nın yaptığı lazer gösterisi ilk başarılı lazer olarak kabul edilmektedir.
   
Lazeri ilk kim buldu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ilk parayı kimler buldu?

  ilk parayı kimler buldu?

  dünyada parayı ilk defa kimler kullandı darphane tarafından kim için hatıra parası basılmıştır hatira parası kim için basılmıştır Tarihteki ilk madeni para basım yerinin Anadolu olması özellikle uygarlık gelişiminin göstergesi olarak oldukça önemlidir. Anadolu bu üstünlüğünü sürekli devam ettirmiştir. Dünyanın ilk büyük darphanesi Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul Simkeşhane’de...
 2. Lazeri İlk Kim Buldu

  Lazeri İlk Kim Buldu

  Lazeri İlk Kim Buldu ? Hiç düşündünüz mü merak ettiniz mi Lazeri İlk Kim Buldu diye ben çok düşünüyorum biliyorsanız merakımı giderin:)
 3. Lazerin Bulunuşu, Lazeri Kim Buldu

  Lazerin Bulunuşu, Lazeri Kim Buldu

  Lazerin Bulunuşu, Lazeri Kim Buldu acaba bilenler yazarsa ve bilgi verirse sevinirim.
 4. Lambayı İlk Kim Buldu

  Lambayı İlk Kim Buldu

  Lambayı İlk Kim Buldu, Lamba Kimin İcadı, Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu yazımızda bir misafirimizin sorusu üzerine, sizlerle ve elbette ki o soruyu soran misafirimiz ile lambanın icadı hakkında bilgiler paylaşacağız. Kimyanın yanı sıra iş adamı ve ünlü bir mucit olan Thomas Alva Edison, çalışmaları sonucu insanlığa büyük yarar sağlayan lambayı icat etmiştir. Edison, bilim...
 5. Mikseri İlk Kim Buldu

  Mikseri İlk Kim Buldu

  Mikseri İlk Kim Buldu arkadaşlar hiç merak ettiniz mi Mikseri İlk Kim Buldu diye ben ettim ve soruyorum Mikseri İlk Kim Buldu :)

Sayfayı Paylaş