1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Lazerle böbrek taşı tedavisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Böbrek ve idrar yollarında oluşan taşlar önemli bir sağlık problemidir. Uzun yıllar boyunca bu taşlar böbrekte, böbreği mesaneye bağlayan idrar yollarında (üreter) ve mesanede açık cerrahi yöntemi ile tedavi edilmiştir. Ameliyat teknolojilerinde son on yılda yaşanan büyük gelişme, kendisini idrar yolları taşlarının tedavisinde de göstermiştir. Artık taşlar idrar yollarının neresinde ve büyüklüğü ne kadar olursa olsun kapalı (endoskopik, laparoskopik veya perkütan) metodlarla tedavi edilebilmektedir. Bu taşların uygun yerde ve büyüklükte olanları vücut dışından ses dalgalarıyla da (ESWL) kırılabilmektedir. Özellikle 5mm`den büyük idrar kanalı taşları, kanalın dar olduğu noktalarda takılabilir ve yeterli bir tıbbi tedavi ve bekleme süresine rağmen düşmezse, cerrahi yollarla alınabilir

  Neler taş oluşumuna yol açar?
  – İdrar yolu enfeksiyonu
  – Böbrekteki yapısal bozukluklar
  – Böbrek hastalığı olanlar (renal tübüler asidoz, kistik böbrek hastalığı…)
  – Beslenme alışkanlıkları
  – Yetersiz sıvı alımı
  – Sıcak iklim kuşağında yaşamak
  – Hiperkalsiüri, sistinüri, hiperokzalüri, hiperürikozüri
  – Bazı ilaçlar (asetazolamide, anti viral ilaçlar….)
  – Bazı bağırsak hastalıkları (inflamatuar bağırsak hastalığı…)
  – Genetik faktörler
  – Geçirilmiş bağırsak ameliyatları
  – Metabolik hastalıklar (örn. hiperparatiroidizm, gut hastalığı…)  < Konu Resmi..>

  Böbrek taşım olduğunu nasıl anlarım
  Taş hastalığında görülen ağrı en sık rastlanan belirtidir. Böbrek ağrısının şiddeti bazı kişilerde belli belirsiz bir sızlama şeklinde görülürken bazılarında son derece şiddetli, kıvrandırıcı ve hastaneye yatmayı gerektirecek yoğunluğa kadar ulaşabilir.

  Ağrı atakları taşın üreter içerisindeki hareketi ve buna bağlı spazmlara bağlıdır. Şiddetli ağrı atakları genellikle 20 -60 dakika arasında sürebilir. Böbrek ağrısı, taşın bulunduğu vücut tarafında olur. Ağrının yeri taşın yerine ve hareketine göre değişebilir. Böbrekte veya üst üreterdeki taş, kaburga ile kalça arasında yan (böğür) ağrısına sebebiyet verir. Alt üreterde ve mesaneye yakın taşlar karın alt kısmında veya cinsel organa doğru yayılan ağrıya yol açar.

  Böbrek taşı hastalığında tek belirti ağrı değildir.
  İdrarda kanama, bulantı, kusma, idrar yaparken acı-yanma ve idrar sıkışıklığı hissi de hastalarda görülmektedir. İlginç olarak belirti vermeyen böbrek taşlarına da rastlanılmaktadır. Bu taşlar ancak kontrol sırasında ya da başka amaçla çekilmiş filmlerde tesadüfen saptanmaktadır.

  Böbrek taşı oluşumunu önlemek için ne yapabilirim?
  Taş oluşumunda beslenme alışkanlıklarının de rolü büyüktür. Beslenme düzenine dikkat ederek büyük ölçüde taş oluşumunu önlemek mümkündür:

  Kola, gazoz gibi asitli içecekleri mümkünse tüketmemek.
  Çay, kahve tüketimini azaltmak.
  Greyfurt suyu ve elma suyunun taş hastalığı riskini arttırabilir. Öte yandan saf limon suyu koruyucudur.
  Süt ve süt ürünlerinin hiç tüketilmemesi taş oluşum riskini arttırır. Kalsiyumdan yoksun diyetler uygulanmamalıdır. Süt, yoğurt,peynir gibi besinler makul ölçülerde tüketilmelidir.
  Bol lifli besinleri tercih edin.
  Yüksek oksalat içeren pancar, soya, kara çay, çikolata, kakao, kuru incir, karabiber, fındık, maydanoz, haşhaştohumu, ıspanak, çilek, böğürtlen vs besinleri aşırı tüketmemek.
  Taş hastalığı olanların bira ve diğer alkollü içecekler, ançuez, sardalya, sakatat, kuru bakliyat, mantar, ıspanak, kuşkonmaz, karnıbahar ve et tüketimini kısıtlaması.
  Tuz kullanımını azaltmak.
  Bol bol hareket edip vücudu incitmeyecek şekilde egzersiz yapmak.
  Stresten uzak bir hayat.
  Taş tedavisinde yeni teknolojiler nelerdir? kimlere uygulanabilir?
  1-Fleksbil Üreterorenoskopi ( Flexible URS), Retrograd Intrarenal Cerrahi (RIRS,RIRC)

  Böbrek taşları tedavisinde en son teknolojilerden olan fleksibl URS yöntemi ile böbrekteki taşlar tamamen endoskopik olarak ( herhangi bir kesi olmadan) temizlenebilmektedir. Bu yöntemde endoskopik olarak böbreğe ulaşıldıktan sonra kamera ile taşlar görülüp lazer yardımı ile kırılmaktadır. Çok yüksek bir başarı oranına sahip olan bu tekniğin bir diğer avantajı da hastanede yatış süresinin 1 gün olmasıdır.

  2- Fleksbil Üreterorenoskopi ( Flexible URS), Retrograd intrarenal cerrahi (RIRS,RIRC)

  Böbrek taşı tedavisinde yeni teknikler hızla gelişiyor. Bundan 20 yıl öncesinde açık ameliyatlar sıklıkla uygulanırken 10 yıl öncesinde perkütan cerrahinin gelişmi ile yeni bir devir başlamıştı. İşte bu gelişmin son basamağı da endoskopik lazer cerrahisidir. Bu teknikte kullandığımız tedavinin adı fleksibl URS’dir. Kabaca ince, kablo şeklinde bir endoskop olarak tanımlanabilir. En önemli özelliği ise kullanan cerrah tarafından neredeyse 360 derecelik bir hareket potansiyeli ile yönlendirilebilmesidir. Bu yöntemle böbrekteki taşları böbreğin her neresinde yerleşmiş olursa olsun; tamamen endoskopik olarak ( herhangi bir kesi olmadan) temizleyebilmekteyiz. Önce endoskopik olarak böbreğe ulaşarak kamera ile taşları görüyoruz. Bunu takiben lazer yardımı ile taşlar kum haline gelene dek kırıyoruz. Çok yüksek bir başarı oranına sahip olan bu tekniğin bir diğer avantajı da hastanede yatış süresinin 1 gün olmasıdır. Yani adı cerrahi olmasına rağmen 1 gün sonrasında hastalarımız tamamen normal hayatlarına, işlerine dönebilmekteler. Üstelik bu işlemin böbreğe diğer yöntemlerdeki gibi hasar vermediğini de biliyoruz. Bu nedenle sık tekrar eden taş hastalarında ve çok büyük böbrek taşları için birden fazla seans uygulamak da mümkün. Cihazın boyutu küçük çocuklarda bile kullanabilmemize olanak sağlamaktadır. 7’den 70’e herkese uygulanabilecek bir yöntem diyebiliriz.
   
Lazerle böbrek taşı tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Böbrek Taşları

  Böbrek Taşları

  Böbrekler Böbrekler bel kemiğinin iki yanında, kaburgaların hemen altında yer alan, yumruk büyüklüğünde, fasulyeye benzeyen bir çift organdır. Başlıca işlevleri kanın fazla suyunu ve artık maddelerini süzmektir. Bu maddeler idrar şeklinde ureter denilen kanallarla böbrekten mesane (sidik torbası ) na aktarılır ve buradan da uretra yolu ile dışarıya atılır. Böbrekler aynı zamanda 3 önemli...
 2. "Böbrek taşı tedavisinde yeni yöntem"

  "Böbrek taşı tedavisinde yeni yöntem"

  lazerle böbrek taşı kırma lazerle taş kırma böbrek taşı merkezleri izmir izmir merkezleri "Böbrek taşı tedavisinde yeni yöntem" Türkiye'de kısa bir süredir uygulanan 'Perkütan Nefrolitotomi' yöntemi ameliyattaki hasta üzerinde uygulamalı olarak tanıtıldı. Böbrek taşı problemi yaşayan hastalar 'Perkütan Nefrolitotomi' yani kapalı ameliyat yöntemi ile ağrı çekmeden böbrek taşlarından...
 3. Ender Saraç'tan Böbrek Taşı Tedavisi

  Ender Saraç'tan Böbrek Taşı Tedavisi

  böbrek taşı tedavisi ender saraç ender saraç böbrek taşı bitkisel tedavi Böbrek taşı yada böbrek kumu tedavisi ender saraç Böbrek taşı ağrısı çeken meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz, bu yazımızda sizler için Dr.Ender Saraç'ın tavsiye ettiği tedavi şekillerini paylaşıyoruz... Ender Saraç böbrek taşı sorununun maalesef ülkemizde bir çok kişinin ortak sorunu olduğunu bunun en başlıca...
 4. böbrek taşı düşürme

  böbrek taşı düşürme

  böbrek taşı nasıl düşürülür böbrek taşı düşürme böbrek taşı nasıl düşer Merhaba Sevgili Melek'ler, bu sayfamızda "böbrek taşı nasıl düşer?" diyen misafirimiz için ve böbrek taşı düşüren tüm arkadaşlarımız için, ilgili ve faydalı tüm bilgileri paylaşıma açıyor ve geçmiş olsun diyoruz. Böbrek taşı kolay düştüğü zaman normalde ciddi sorunlara neden olmaz. Birçok taş kendi kendine...
 5. Böbrekte taş neden oluşur ?

  Böbrekte taş neden oluşur ?

  Bir böbrek taşı böbrek veya idrar yollarında içinde oluşan sert, kristal mineral malzemedir.Taşlar mineral ve asit tuzlarından oluşmuştur.Böbrek taşlarının birçok nedeni vardır ve böbreklerinizden mesaneye kadar idrar yolunuzun herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Taşlar, idrar yoğunlaştığında oluşur, mineraller kristalize olur ve birbirine yapışır.Vücudunuzda belirli minerallerin çok fazla...

Sayfayı Paylaş