1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Lazerle Diş Beyazlatma Hakkında Herşey

  Konu, 'Ağız ve Diş Sağlığı' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  bu konu lazerle diş beyazlatma hakkında genel bilgilere yer vermektedir.
  İçtenlikle yapılan bir gülümsenin açamıyacağı kapı yoktur. Düzgün ve bembeyaz dişlerle gülüşünüzle girdiğiniz her ortamda dikkatleri çekeceğiniz gibi olumlu tepkiler de alacaksınızdır.

  Kullanılan kahve, sigara çay ve alınan besinler zamanla dişlerde sararmalara ve hasara yol açar. Günümüz de tıbbın da ilerlemesi ile artık birçok alan da mucizeler yaratılmaya devam ediyor.

  Son yıllar da diş beyazlatma yöntemleri arasında lazerle diş beyazlatma yöntemi oldukça dikkat çekmeye başladı. Birçok kişinin bembeyaz dişler için başvurduğu bu yöntem hakkın da detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler için makalemize geçiyoruz.

  [​IMG]

  Fototermal Diş Beyazlatma

  Bu yöntemde de yine bir miktar özel bir jel kullanılır. Ancak kimyasal malzemelerle yapılan diş beyazlatmadan farklı olarak

  yüksek enerjili özel bir ışın demeti uygulanır. Işık kaynağı bir seri LED veya diyot-lazer den oluşabilir. Mutlaka

  dişhekimi gözetiminde yapılmalıdır.

  Fotokimyasal Diş Beyazlatma

  Bu diş beyazlatma tekniğinde, beyazlatma jeli bir UV-lamba (mavi ışık) veya bir KTP lazeri (yeşil ışık) kullanılarakharekete geçirilir. Bu metodu diğerlerinden ayıran özellik ise kullanılan ışık kaynağının da ayrıca dişi beyazlatıcıetkisinin olmasıdır (foto oksidasyon). Bu yöntem, dişler üzerinde daha derin bir beyazlatma sağlar. UV-Işık kullanırkençevre dokular (dudaklar, dişetleri, dil vb.) muhtemel yanık yaralanmalarına karşı iyi korunmalıdır. KTP lazeri kullanırkenise yanma riski yoktur, ancak dişetlerinin beyazlatma jelinin sızıntılarına karşı korunması gerekir (gingiva block). KTPlazeri ile beyazlatmanın büyük bir avantajı da; yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda diş minesi üzerinde yan etkileriningözlenmemiş olmasıdır. Diş beyazlatma işlemi sonrasında yapılacak florid uygulanması diş minelerini güçlendirir veçürümeleri önler.


  Lazer nedir ve nasıl elde edilir?

  Lazerler tek renkli, düz, yoğun, tek fazlı monokromik ışık üreten cihazlardır. Renkli olduğu gibi renksizde olabilir. Budurum görünürlük dalga boyu ile ilgilidir. Bu dalga boyu ve gücü tıptaki kullanım alanını belirler.

  Lazer yardımıyla, elektromanyetik dalgalar güçlenir ve hizalanır. Böylece, tedavi yapılacak bölgede kesici ve yakıcı etkiyesahip, yüksek enerjili bir ışık demeti elde edilir. Lazerlerin kullanım alanları, lazerin dalgaboyuna göre değişmektedir.

  Dışarıdan ışık verme, elektrik akımı geçirmek suretiyle veya kimyasal bir yolla elde edilenenerji, ortamdaki atomlara ulaşır. Bunların bazıları bu enerjiyi emerler. Fazla enerji, atomları kararsız hale getirir.

  Lazerin çalışma prensibi:

  Kendisine bir foton çarpan, uyarılmış ve kararsız atom, fazla enerjiyi foton yayınlayarak verir. Fotonlar, benzer şekildediğer fotonların yayılmasını sağlar. Uyarmalarla ortamdaki fotonlar daha da artar. Atomların hemen hemen hepsi, fotonyaymaya başlayınca kuvvetlenen ışın demeti oluşur. Bu, laser ışınıdır. Laser ışınları yüksek frekanslı olduklarından güneş ışını özelliklerine sahiptir. Ancak laser ışınları tek frekanslıdır.

  Beyazlatılan dişler ne kadar süre beyaz kalır?

  Farklı diş beyazlatma (bleaching) metotlarıyla beyazlatılan dişler bir kaç yıl beyaz kalır. Fakat bu süre kişiden kişiye değişir. Yeme-içme alışkanlıkları, sigara ve fırçalama alışkanlığı dişlerin beyaz kalma süresini etkiler. Şu unutulmamalıdır ki, bleaching her zaman istediğiniz beyazlığı sağlamayabilir. Beyazlama oranı dişlerinizin beyazlatma işlemi uygulanmadan önceki tonuna bağlıdır ve kişiden kişiye değişir. Bu yüzden diş hekiminiz ile beklentilerinizi önceden konuşmalısınız.

  Diş Beyazlatma veya diş ağartma, genel dişhekimliğinde çokça uygulanan bir işlem olmasına rağmen aslına Estetik/Kozmetik Dişhekimliğinin alanıdır. Çok kimse beyaz dişlerle yapılan bir gülüşü çok çekici bulur. Genelde süt dişleri, erişkinlik dişlerinden daha beyazdır. Kişi yaşlandıkça dişlerinin rengi de zamanla daha koyulaşır. Bu koyulaşma diş minelerinin mineral yapısındaki değişimden kaynaklanır. Dişler ayrıca, bakteri pigmentleri ve tütün kullanımından kaynaklanan renklenmelere de maruz kalabilir.

  Beyaz dişler gençlikle özdeşleştirildiğinden estetik görünümlü olmak isteyen kişiler tarafından oldukça arzulanırlar. Ancak şunu belirtmeliyiz ki, abartılı bir beyazlık çoğu durumda estetik olmayabilir. Her zaman için yüz ve ağız yapınıza uygundüşen doğal ton daha estetik olacaktır.

  Klinikte Diş Beyazlatma (Office Bleaching)

  Bu diş beyazlatma yöntemi; dişhekimi tarafından klinikte ve genellikle 40-50 dk kadar süren tek seanslık bir işlemle uygulanır. Yöntem hidrojen peroksitin ısı yada ışık ile aktive edilemesi temeline dayanır.
  Dişe sürülen beyazlatıcı maddenin üzerine beyazlatmayı hızlandıran bir ışın uygulanır.

  Klinik Diş Beyazlatmanın (Office bleaching) Avantajları
  • Bir saatlik tek seans sonrası ortalama 8 -12 ton beyazlama
  • İşlem sonrası hassasiyet hissi çok düşüktür
  • Elde edilen renk uzun süre korunur
  • Dişhekimi tarafından uygulandığından ağız dokularının korunması
  • Günlük alışkanlıklardan vazgeçmeden iyi sonuç (sigara, çay, kahve vb.)

  Evde Diş Beyazlatma (Home Bleaching)

  Ev diş beyazlatması veya matris beyazlatma olarak da bilinmektedir. Uygulaması oldukça kolay, güvenli ve etkin bir diş beyazlatma yöntemidir. Evde Diş Beyazlatma Yönteminin

  Avantajları

  Bu yöntemin tek avantajı diğer yönteme göre daha ucuz olmasıdır.

  Etkili Olduğu Durumlar
  • Sarı, turuncu ve açık kahverengi renklenmeler.
  • Kahverengi fluoroz renklenmeleri.
  • Mine opasiteleri. Aslında mine opasitesine etki etmemesine rağmen, minenin diğer bölümleri beyazladığı için opasite daha az dikkat çekici hale gelir.
  • Ön dişlerin çoklu renklenmeleri.
  • Travma geçirmiş canlı dişlerdeki renklenmeler.
   
Lazerle Diş Beyazlatma Hakkında Herşey konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dişleri beyazlatma

  Dişleri beyazlatma

  Dişleri beyazlatmanın yolu Office-bleaching denen yöntem ile 1 saat içinde dişler beyazlıyor ve home- bleaching ile bu beyazlığın kalıcı olması sağlanıyor. Kalıcı beyazlık; ağrısız, hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleşiyor. RENKLİ DİŞ TELLERİ Özellikle gençlerin kabusu olan diş telleri artık daha estetik… Diş rengindeki teller ve braketler ile ortodontik tedavi yaygınlaşıyor. Tellerin...
 2. Diş Beyazlatma

  Diş Beyazlatma

  Ağartma dişlerin yapısında bulunan boya ve renklenmeleri uzaklaştırma işlemidir. Bu işlem peroksit içeren özel ilaçlar ile yapılmaktadır. 2 değişik ağartma yöntemi vardır. Bunlardan ilki ev ağartması denilen yöntemdir ki anahatları aşağıda belirtilmiştir: Hekimin ağızdan ölçü alıp, dişlerinizin üzerine takabileceğiniz ince lastik kalıpları hazırlatması Hastanın kendisi için hazırlanmış...
 3. diş beyazlatma

  diş beyazlatma

  Diş minesi ve dentinde oluşan renklenmeyi, temizleyen bir ağartma işlemidir. Sistem, hastaya özel hazırlanan bir diş plağı içine konan jel'in gece uyurken dişe uygulanmasından ibarettir. Diş Renklenmesinin Nedeni Nedir? Çeşitli nedenleri olabilir. En yaygın olarak; Yaşlılık Kahve Çay, kola Sigara Çarpma Bazı antibiyotikler (tetrasiklin) Fazla florid kullanımı Sinir dejenerasyonu Eski...
 4. Diş beyazlatma yöntemleri hakkında

  Diş beyazlatma yöntemleri hakkında

  Diş beyazlatma Beyazlatma dişlerin yapısında bulunan boya ve renklenmeleri uzaklaştırma işlemidir. Bu işlem peroksit içeren özel ilaçlar ile yapılmaktadır. Dişlerin sararma ve grileşmesinde bir çok etken rol oynar -Kahve -Çay, kola -Sigara -Yaşlılık -Eski kaplamalar -Bazı antibiyotikler (tetrasiklin) -Fazla florid kullanımı Bu nedenlerin yanında diş renginin de göz rengi gibi kişiye özel...
 5. diş beyazlatma.....

  diş beyazlatma.....

  çilekle diş beyazlatma diş beyazlatanlar Diş beyazlatan ve bu konuda doktor önerebilecek meleklerin tavsiyelerini bekliorum...... :)

Sayfayı Paylaş