1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.355
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Lazerle Yüz Gençleştirme

  Konu, 'Cilt Bakımı' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Yüz cildinin yaşlanmasıyla beraber güneş ışığının da etkisiyle ciltte harabiyet oluşmaktadır. Bu harabiyet yüz ve eller gibi güneş alan yerlerde daha fazla görülmektedir. Yanlış güneşlenme ve güneş koruyucu kullanmama buna daha fazla olumsuz etki yapmaktadır. Ciltte kırışıklıklar ve lekeler meydana gelmektedir. Ciltteki meydana gelen bu değişikliklerin düzeltilip, cildin yenilenmesinde günümüzde lazer cihazı kullanılmaktadır. Lazer ışınları günümüzde tıbbın çeşitli alanlarında ve bazı deri hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Lazer ışınları değişik kaynaklardan üretilmektedir. Ciltteki her sorunu tek bir lazerle çözmek mümkün değildir. Bu nedenle kullanım amacına göre değişik lazer cihazları yapılmıştır:
  Tatuajların çıkarılmasında kullanılanlar:

  Q-switch ruby laser
  Alexandrite laser
  Epilasyonda kullanılanlar:  < Konu Resmi..>

  Long pulse ruby laser
  KTP laser
  Pigmente (renkli) deri lezyonlarının, tatuajların (dövme) giderilmesinde kullanılanlar:

  Alexandrite laser
  Kırışıklık tedavisinde ve doku kesici olarak kullanılanlar:

  Carbon dioxide laser
  Yüz gençleştirme amacıyla kullanılanlar:

  Erbium YAG laser
  Carbon dioxide laser
  Damarsal orijinli kitlelerin çıkarılmasında kullanılanlar:

  Argon laser
  KTP laser
  Erbium YAG laser
  Pulsed-dye
  Nd-YAG laser
  Pigmente deri lezyonlarının tedavisinde kullanılanlar:

  Copper laser
  Alexandrite laser
  Doğum lekelerinin giderilmesinde kullanılanlar:

  Pulsed-dye
  Yellow pulsed dye laser
  Her türlü lazer uygulaması tekrarlayan seanslara ihtiyaç duyar. Koyu tenli kişilerde lazer uygulamalarından sonra ciltte leke kalma olasılığı (%5) vardır. Yüz gençleştirmede kullanılan lazer türleri ise:

  Carbon dioxide lazer: derideki iyi huylu tümörlerin çıkarılmasında, kırışıklık tedavisinde, yüz gençleştirmede kullanılmaktadır.

  Erbium YAG lazer: damarsal kökenli kitlelerin çıkarılması ve yüz gençleştirme amacıyla kullanılmaktadır.

  Nd-YAG lazer+KTP lazer: damarsal kökenli kitlelerin çıkarılması, yüz gençleştirme ve epilasyon amacıyla kullanılmaktadır. Üstteki iki cihazın etkisini birlikte gösteren alttaki cihaz hastanemizde bulunmaktadır. Bu nedenle lazer uygulamalarının tamamı yekten ayrı ayrı cihazlara gerek kalmadan çözümlenebilmektedir.

  Bu cihazlar ile göz çevresindeki ve üst dudaktaki kırışıklıklar, hasara uğramış üst cilt tabakalarının uzaklaştırılması ile belli bir miktar azaltılabilmektedir. Bunların yanı sıra yüzdeki yara izleri ve renk değişiklikleri de lazer ile azaltılabilmektedir. Yaşlanmaya bağlı ciltteki kırışıklıkların kontrolü için de lazer uygulanmaktadır. Lazer ile yüz gençleştirme ameliyatı seçilmiş başka sağlık sorunu olmayan hastada deneyimli plastik cerrahlarca alt yapısı uygun sağlık kuruluşlarında yapılmalıdır. En uygun hasta da bile yan etkileri görülebilir. Kullanım alanı sınırlıdır.

  Lazer uygulamaları lokal anestezi altında yada diğer estetik cerrahi ameliyatlarında tamamlayıcı işlemi olarak da yapılabilir. Lazer, temel olarak ciltte yanık oluşturmaktadır. Bu da cildi enfeksiyonlara açık hale getirmektedir. Bu nedenle hastalara hem bakteriyel hem de viral enfeksiyonlara karşı korumak amacıyla lazer uygulaması sonrası ilaçlarla tedavi verilmelidir. Oluşan yanık çok yüzeyel kontrollü bir yanıktır. Yapılacak işlem 1-2 saat sürer. Bazen hastaya göre birkaç seans uygulanmalıdır.

  Ameliyat sonrası rahattır, uygulama alanlarına açık yara tedavisi yapılır. Yüzde şişlik, gerginlik ve ağrı hissedilebilir. Hafif bir pansuman ve baş sarılabilir. İki gün sonra baş açılıp, pansuman değiştirilerek, iyileşinceye kadar takip edilir. Yüzdeki aşırı şişlik, pembe kırmızımsı ren kdeğişiklikleri 3-6 ay kadar devam edebilir. Bir hafta sonra makyaj yapılabilir. Bazı hastalarda deride izler ve renk değişikliği görülebilmektedir. Bunlar ameliyat öncesinde iyi bilinmelidir.

  Hasta üç hafta içinde işine dönebilir, şişlik ve kızarıklık 6 aya kadar kaybolur. Güneşten korunma 6-12 ay kadar devam etmelidir.
   
Lazerle Yüz Gençleştirme konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. lazerle yüz gençleştirme

  lazerle yüz gençleştirme

  Kırışıklıklar, sivilce izleri (akne skarları) ve cilt lekelerinin giderilmesi için lazer kullanılabilir. Çok değişik lazer türleri mevcuttur. Bazıları ince kırışıklıklara iyi gelirken bazıları cilt lekelerini düzeltebilmekte, bazıları epilasyonda kullanılmaktadır. Hepsi de tekrarlayan seanslara ihtiyaç duyar. Özellikle koyu renkli kişilerde bazı lazer türlerinin uygulanması sonrasında ciltte...
 2. Yüz Cerrahisi [ Endoskopik ] - Yüz Gençleştirme

  Yüz Cerrahisi [ Endoskopik ] - Yüz Gençleştirme

  yüz gençleşme video gençleştirme oyunları Endoskopik yüz gençleştirme ameliyatı, yüzü gererken mümkün olduğu kadar yüzde görünür bir kesi izi bırakmadan Yapılır. Yüzü gençleştirmek için geliştirilen saç içine gizlenmiş oldukça küçük kesilerden girilerek yani kapalı olarak endoskopik kamera yardımı ile ekrandan bakılarak yapılan oldukça yeni sayılabilecek yöntemlerden birisidir. Yaklaşık olarak...
 3. Yüz Gençleştirme Cerrahisi

  Yüz Gençleştirme Cerrahisi

  Yüz Gençleştirme Cerrahisi:Yıllar içinde yıpranan ve eskiyen yüzün eski görünümüne dönmesi için yapılabilecek girişimler bu kapsamdadır. Bu kapsamda ayrı bir bölümde de bahsedilen cildin soyularak yenilenmesi, göz kapaklarındaki sarkma, torbalanma ve kırışıkların yok edilmesi, yüz cildinin gerilmesi, boyun ve gıdının...
 4. Somon DNA'sı ile Yüz Gençleştirme

  Somon DNA'sı ile Yüz Gençleştirme

  balık dna sı Somon DNA'sı ile Yüz Gençleştirme Akıp giden yılların bir kanıtı olarak yüzümüze yerleşen kırışıklıklara ‘dur’ demek artık hayal değil! Somon balığı sütünden elde edilen somon DNA’sı ile cildin kendini yenilediğini ve gençleştiğini belirten Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Neslihan Dolar, “En etkili anti-aging yöntemlerden biri olan somon DNA’sı; hacminin 10...
 5. Peeling Yüz Gençleştirme

  Peeling Yüz Gençleştirme

  yüzü gençleştiren maskeler Peeling Yüz Gençleştirme Tarih öncesi dönemlerde insanlar, bazı bitkileri derinin yaşlanmasına karşı tedavi edici olarak kullanmışlar. Günümüzde ise peeling uygulamalarıyla derinin en üst tabakası uzaklaştırılarak, ince kırışıklıklar ortadan kaldırılıyor. Yüzeysel Peeling Yüzeysel peelingle ince kırışıklıklar yokedilirken aynı zamanda gözün dış kısmındaki kaz...

Sayfayı Paylaş