1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Leke Çıkarma

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  leke çıkarma, yöntemleri, nasıl olur, sprey, deterjan, mendil ve bu konu hakkında faydalı bilgiler burada arkadaşlar.
  < Konu Resmi..>


  Lekeler, biz kadınların büyük uğrsşlsr vererek çıkartmaya çalıştığı temizlik konularının başında gelir Melek'lerim. Zira her ev kadını leke çıkartma konusu hakkında bir takım püf noktalara sahiptir. Peki hangi leke nasıl çıkart, etkin leke çıkartma yöntemleri nelerdir; buyrun bu yazımızda öğrenelim Melek'lerim.


  Etkin Leke Çıkarma


  Etkin leke çıkarma; önemli ölçüde lekenin yapısına, kumaşın cinsine, kullanılan boyanın dayanıklılığına ve lekeye zamanında müdahele edilmesine bağlıdır.
  Leke Çıkarma Zamanında çıkarılmayan, yiyeceklerden, içeceklerden ve diğer yağlı maddelerden kaynaklanan lekeler sıcağa maruz kaldıkları zaman oksitlenmeye başlar ve soyulmuş bir elmanın havayla temas etmesinden sonra kararması gibi ya sararır ya da kararırlar. Sararmış veya kararmış lekelerin çıkarılması çok daha zordur ve büyük oranda da çıkarılamazlar.
  Lekenin Çıkmasını İmkansız Hale Getirmeyin

  Lekelere ne kadar bilinçli müdahele yapılırsa lekelerin çıkarılma başarıları da o kadar yüksek olur.
  İnternette yer alan ve kimin yazdığı dahi belli olmayan, genel tavsiye niteliği taşıyan; tuz, limon, kolonya, sirke, yumurta sarısı, gliserin, tiner, terebentin gibi maddelerle ve deneme yanılma tavsiyeleriyle lekelere müdahele edilmesi lekenin çıkmasını imkansız hale getirebilir. Çünkü başarısız olan her uğraşı biraz daha lekelerin sabitleşmesine, bazen de kumaşın deforme olmasına veya renginin açılmasına sebep olur.
  Genel Leke Çıkarıcılar Her Lekeyi Çıkarmaz

  Leke çıkarma ile ilgili çok yaygın, fakat birbiriyle çelişen ve gerçeği yansıtmayan düşünceler vardır. Bu yanlışlardan en büyüğü reklamlarda gösterilen genel leke çıkarıcıların her koşulda her lekeyi çıkarabildiği düşüncesinin pazarlanmasıdır. Reklamlardaki su bazlı mürekkep; su ve deterjanla bile kolaylıkla çıkarılabilirken, yağ bazlı mürekkebi bu tarz ürünlerle çıkarmaya çalışmak hayal kırıklığından öteye gitmez.

  Leke Çıkarma Kullanılan leke çıkarma yönteminin başarısı tekstil ürününe göre de değişir. Pamuklu üründe başarılı olan yöntem yünlü bir üründe lekenin dağılması gibi olumsuz sonuçlara yol açabilir.
  Çay - Kahve gibi içeceklerden kaynaklanan lekelerin çıkarılması içeceğin ne kadar şeker ihtiva ettiğinden bile etkilenir.

  Lekenin çıkarılmasında; lekenin türüne, kumaşın türüne ve lekenin ne kadar zaman kumaş üzerinde kaldığına bağlı olarak değişen derecelerde umut vardır.
  Lekelere, profesyonel ekipman ve leke çıkarıcılarla müdahele edilmesi lekenin çıkarılma şansını yüksek oranda arttırır.
  Bütün doğru müdaheleler yapılmasına karşın, hiçbir yöntemle dahi çıkarılamayan lekeler de olabilmektedir.
  Leke Çıkarma Tavsiyeleri

  Leke çıkarma işlemi için bilinmesi gereken en önemli konu; hiçbir lekenin çıkmasının garanti olmadığıdır ama doğru müdahelelerle lekeyi çıkarma şansınız yüksektir. Leke çıkarma işlemine geçmeden önce leke tanımlanarak ona en uygun işlem yapılmalıdır.
  Dry Center sayfalarında yer alan öneriler de sadece tavsiye niteliğindedir. Lekenin çıkarılması çok çeşitli faktörlere bağlı olduğu için uygulamalardan aldığınız sonuçlar sizin sorumluluğunuzdadır.
  Dry Center ve Leke Çıkarma

  Uluslararası Kuru Temizlemeciler Derneği "IFI" üyesi Dry Center ve diğer hiçbir profesyonel kuru temizlemeci yukarıda da anlatılan faktörleri göz önüne alarak lekelere garanti verememektedir.

  Dry Center, IFI eğitimlerini ve kuru temizleme sektöründeki bütün gelişmeleri takip ederek mağazalarında aynı anda uygulamaktadır. Dry Center çalışanları aldıkları eğitim ve tecrübeleriyle lekeyi tanımladıktan sonra buharlı, kabinli leke masalarında profesyonel leke çıkarıcılar kullanarak lekeye müdahele ederler. Kuru temizleme çalışanlarımız müdahele ettikleri bir çok lekeyi uzmanlıklarıyla çıkarabilmektedirler.
  Ayrıca giysilerin kuru temizleme yapılması, temizlenmedikleri taktirde oksitlenmeye ve sararmaya yol açabilecek olan kirlerin, lekelerin çıkarılmasını sağlayarak daha uzun süre kullanılmalarını sağlar.


   
Leke Çıkarma konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. leke çıkarma yöntemleri!

  leke çıkarma yöntemleri!

  ciltte leke çıkarma yöntemleri Leke çıkarmada genel kurallar Leke meydana gelir gelmez hemen müdahale ediniz. Aksi taktirde lekeyi çıkartmak zor olacağı gibi bazı durumlarda mümkün olmayacaktır. Leke çıkartmanın ana prensibi olabildiğince kirleticiyi ilave malzemelere ihtiyaç duymadan halıdan uzaklaştırmak olmalıdır. Dolayısıyla herhangi bir kimyasal madde uygulamasına başlamadan önce...
 2. Leke

  Leke

  İnsanın elbisesinde görülen leke üzüntü ve kedere, yemeği aceleyle yemekten kaynaklanan sindirim kastalıklarına delalet eder.Rüyada leke tatsızlık, hoşa gitmeyen durum, kötü olaylar demektir. Elbisesinde leke olduğunu gören kişi dert alır. Rüyada lekeyi silmeye çalışmak, başka insanların sıkıntılarıyla uğraşmaktadır. Vücutta leke olduğunun görülmesi paraya yorumlanır. Rüyada leke tatsızlık,...
 3. leke çıkarma kılavuzu

  leke çıkarma kılavuzu

  bardaktaki lekeler nasıl çıkar bardak lekesi bardak lekeleri etiket lekesi çıkarma bardaklardaki lekeler Yünlü, pamuklu, ipek kumaşlar için elinizin altındaki sihirli leke çıkartıcıyı biliyor musunuz? Kuru fasulyenin haşlama suyu, içine tuz katılmadığı taktirde mükemmel bir temizleyicidir. Bunu sakın unutmayın.Bunları bir yere not alın.Kurutemizlemeye para vermeyin...İşte sizin için bütün...
 4. leke çıkarmanın kuralları nelerdir

  leke çıkarmanın kuralları nelerdir

  Kızlar hergün evdeyiz çeşit çeşit lekeyle karşılaşıyoruz. Acaba bu lekeler nasıl çıkar? Leke çıkarmanın kuralları var mı?
 5. Kıyafetlerdeki lekeler nasıl çıkar ?

  Kıyafetlerdeki lekeler nasıl çıkar ?

  Kıyafetler zaman zaman bazı nedenlerden ötürü lekelenebiliyor.Hepsi de kaza sonucu.En sık rastlanılan kazalar genelde çamaşır suyu ve yağ lekeleri.Bu lekeler can sıkıcı olsada giderilmesi mümkün.Nasılmı tüm detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.Yağ lekesinden çamaşır suyuna, ter lekesinden sigara lekesine kadar ,lekelerin çözümünü sizlerle paylaşıyoruz.Öncesi ; Elbiselere sıçrayan yağ...

Sayfayı Paylaş