Etiketler:
 1. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0

  Lenfoma Hastalığı ve Tedavisi

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Young bride tarafından paylaşıldı.

  lenfoma hastalığı ve tedavisi, nedir, belirtileri, tedavisi, kanseri hakkında herşey
  < Konu Resmi..>


  LENFOMA HASTALIĞI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
  Lenfoma en hızlı ilerleyen kanser türlerinden biri olmasına karşın, tedavi başarısı oldukça yüksektir. En önemli belirtileri boyunda, koltuk altında ya da kasıklardaki ağrısız bezeler, gece terlemesi, düşmeyen ve sebebi bilinmeyen ateştir. Ayrıca sürekli yorgunluk ve kilo kaybı da lenfomanın haber...cisi olabilir. Ancak bu belirtilerin başka hastalıklarda da görülebileceği unutulmamalıdır.
  LENFOMA NEDİR?
  Lenfoma, "lenf sisteminden" kaynaklanan kanserlerin ortak adıdır. Lenfoma çok çeşitli alt tiplerden oluşan, çok farklı davranış özellikleri gösterebilen bir hastalıklar topluluğudur. Birçoğunda doğru tanı ve güncel tedavi uygulamaları ile hastalıksız ve uzun süreli yaşama şansı olanaklıdır.
  LENFOMA KİMLERDE GÖRÜLÜR?

  Lenfoma, hem çocuklarda hem de erişkinlerde görülen bir hastalıktır. LENFOMAYA YOL AÇAN RİSK FAKTÖRLERİ
  - Uzun süren (kronikleşmiş) enfeksiyon hastalıkları,
  - Bağışıklık sistemini zayıflatıcı durumlar,
  - Bazı kimyasal maddelere maruz kalma (Böcek öldürücü ilaçlar gibi),
  - Bazı virüslerden kaynaklanan hastalıklar.

  LENFOMANIN BELİRTİLERİ NELERDİR?
  1- Ağrısız bezeler:
  En sık görülen belirti olan ağrısız bezeler, lenf bezlerinde oluşan, ağrı vermeyen, genellikle çapı 1 cm’den fazla olan düğüm şeklinde şişliklerdir. Fark edilme ihtimali en yüksek olan bezeler, boyunda, koltuk altında veya kasık bölgesinde çıkar. Bu şişlikler ağrıya veya başka belirtilere yol açmaz, ancak sıklıkla boyutları giderek artar. Lenf düğümlerinin şişmesinin çok sık görülen bir durum olduğu unutulmamalıdır. Lenf düğümlerinde şişme olan kişilerin çok büyük bir kısmında lenfoma dışında tanılar söz konusudur. Lenf düğümlerinde şişliğin en yaygın sebebi enfeksiyondur. Şişen lenf düğümleri genellikle enfeksiyon iyileştikten sonra küçülür.

  2- Sebebi bilinmeyen ateş:
  Ortada hiçbir sebep yokken vücut sıcaklığının 38ºC’nin üzerinde olması.

  3- Gece terlemesi:
  Gece yatarken giyilen giysilerin ve çarşafların ıslanmasına neden olacak kadar şiddetli gece terlemesi.

  4- Kilo kaybı:
  6 ay içerisinde vücut ağırlığının %10’undan fazlasının kaybolması.

  5- Sürekli yorgunluk:
  Şiddetli ve devamlı halsizlik veya yorgunluk.


  BU BELİRTİLER ORTAYA ÇIKTIĞINDA NE YAPILMALI?
  Kendinizde bu belirtileri görürseniz, doktorunuza danışın. Ancak unutmayın, bu işaretlerin hiçbiri lenfomaya özgü değildir; pek çok başka hastalıkta da benzer belirtiler görülebilmektedir. Tanıyı sadece hekim kesinleştirebilir.
  LENF SİSTEMİ NEDİR?
  Lenf sistemi bedenimizin bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Lenf sistemi mikroplarla ve diğer pek çok hastalıkla mücadele eden akyuvarları (lökositler, kanın beyaz hücreleri) depolar ve bedenimizin her köşesine taşır.
  Lenf sistemini tüm bedenimizde dağılmış olan bir ağa benzetebiliriz. Bu ağda lenf damarları, lenf bezleri ile diğer lenf organ ve dokuları bulunmaktadır.
  Lenf damarları, kan damarları gibi ama onlardan ayrı bir sistem içinde, bedenimizin tüm bölgelerine dağılır.
  Lenf damarlarında renksiz, suya benzeyen bir sıvı taşınmaktadır.
  Bu sıvıya lenf sıvısı denir. Lenf sıvısında yer alan akyuvarların bir grubu, hastalıklarla mücadele etmek üzere bedenin her noktasına ulaştırılmaktadır. Lenf sisteminde görev yapan akyuvarlara lenfosit de denir.
  Lenfositlerin iki görevi çok önemlidir:
  1- Yabancı mikroorganizmalarla savaşmak.
  2- Bedenimizde olası bir tümörün büyümesine engel olmak.

  Bu ağın üzerinde bulunan önemli bir yapı da lenf bezleridir. Lenf bezleri, fasulye veya bezelye benzeri bir yapıya sahip olan küçük organlardır. Bunlar bağışıklık sistemimiz için önemli hücrelerin eğitimlerinden ve depolanmasından sorumludur. Lenf bezleri boyun, koltuk altları, kasıklar, göğüs kafesinin içi ve karın gibi bedenin belli bölgelerinde gruplar halinde bulunur. Lenf sisteminin diğer organları arasında bademcikler, dalak, kemik iliği de bulunmaktadır. Ayrıca mide, bağırsak ve cilt gibi bazı organlarımızda da lenf sistemi içinde yer alan doku bölümleri vardır.
  Lenf damarları, lenf bezleri, diğer lenf organ ve dokularıyla birlikte tüm bu yapıya lenf sistemi denir. Bu yapı içinde ortaya çıkan kanserlerin genel adı da lenfomadır.
  Lenfomadan korkmayın, eğer belirti varsa doktorunuza danışın..


   
Lenfoma Hastalığı ve Tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hodgkin hastalığı lenfoması lenfoma

  Hodgkin hastalığı lenfoması lenfoma

  hodgkin lenfoma evreleri lenfoma evreleri hodgkin belirtileri tedavi 4 evre Alternatif isimler Hodgkin lenfoma Tanım Lenf düğümleri , dalak , karaciğer ve kemik iliğinde bulunan lenfoid dokunun habasetidir. Nedenleri,Görülme sıklığı,Risk faktörleri Bilinen bir sebep olmaksızın lenf düğümlerinde büyüme olursa hastalığın varlığından şüphelenilir. Hastalık komşu lenf düğümlerine yayılır ,...
 2. boğaz ağrısı ve hastalık ve tedavisi

  boğaz ağrısı ve hastalık ve tedavisi

  hamilelikte bogaz agrisi boğaz ağrısı tedavisi hamilelikte boğaz ağrısı tedavisi Boğaz ağrıları genelde bir soğuk algınlığı hastalığının belirtisidir. Ama başka herhangi bir belirti eşliğinde olmadığında, yutak bölgesine çok soğuk havanın girmesinin bir sonucu olabilir. Yapışkanotu / Yoğurtotu: Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış yapışkanotu veya yoğurtotu, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar...
 3. Parkinson Hastalığı ve Tedavisi

  Parkinson Hastalığı ve Tedavisi

  parkinson, nedir, belirtileri, tedavisi, hakkında bilgi için bu yazımıza buyrun arkadaşlar. Uzmanlar, Parkinson hastalığının tamamen tedavi edilemediğini ancak düzenli kontroller ve doğru ilaç tedavileri ile Parkinson hastalarının gündelik yaşamlarının normal bir şekilde sürdürebildiklerini belirtiyor… İyi takip, düzenli kontrol ve doğru ilaçlarla ortadan kaldırılamasa da...
 4. Lenfomadan korunmak mümkünmü?

  Lenfomadan korunmak mümkünmü?

  Lenfoma, bağışıklık sisteminin parçalarından biri olan lenfatik sistemden köken alan kanserleri anlatan genel bir terimdir. Lenfomalar; lenf bezi kanseri olarak bilinirler ancak organlarda da lenf bezini tutmadan hastalık ortaya çıkarabilir. Lenfomaların birçok farklı alt tipi olmasına rağmen temel olarak iki tipi vardır: Hodgkin lenfoma (Hodgkin hastalığı): Kanserler arasında tedaviye en...
 5. Hodgkin Lenfoma Tedavisinde Yenilikler

  Hodgkin Lenfoma Tedavisinde Yenilikler

  Hodgkin lenfoma, immun sistemin bir parçası olan ve lenfosit adı verilen beyaz kan hücrelerinden kaynaklanan lenf dokusunun bir çeşit kanseridir. Lenfositler vücutta enfeksiyonlarla ve diğer hastalıklara karşı savaşan hücrelerdir. HL adını bu hastalığı ilk kez tarif eden Thomas Hodgkin'den almıştır. Eskiden Hodgkin hastalığı olarak da isimlendirilmekteydi. Nedeni kesin olarak...

Sayfayı Paylaş