1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Lens kullanırken nelere dikkat etmeliyiz ?

  Konu, 'Güzellik ve Bakım Önerileri' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Günümüzde gerek bayanlar gerekse erkekler tarafından lens kullanımı hayli yaygınlaştı.Talep fazla olunca birbirinden çarpıcı renkleri lens kategorisinde görebiliyoruz.Biri birinden farklı bir çok lens markası var.Ve her lens markasının rengide değişik oluyor.
  Kimisi orjinal göz rengi gibi dururken,kimisi de çok yapmacık görünüyor.Lens kullanan biri olarak şunu söylemeliyimki farklı markalarda 10 adet lens kullandım.İçlerinde en çok beğendiğim amazonun blue mavisi .Çok orjinal duruyor ve kimse lens olduğunu farketmiyor.Ve hala amazon marka lens kullanmaya memnuniyetle devam ediyorum.

  Amazon marka lens azcık pahallı ama gözde hem çok güzel duruyor,hemde güzel görüyorsunuz.Diğer kullandığım lenslerle ,bulanık görüyordum.Gözlerde kızarıklık ve batmalar oluyordu.Amazonda bu sıkıntıların hiç birini yaşamadım.Bu yüzden lens tavsiyesinde amazon diyorum.

  Daha önce Mavi renkli lenslerim , Lens kulananlar buraya adlı konuları paylaşmıştım.Bu konularımı da inceleyerek lens tercihinizde fikir edinebilirsiniz.Lens kullanmaya niyet ettiyseniz şayet lens kulanımı,Lens alırken nelere dikkat edilmeli hakkında tüm detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz .  < Konu Resmi..>

  Güzel görünüm, öz güven ve özgürlük sağlayan kontakt lensler günümüzde pek çok insan tarafından tercih edilmektedir. Rahat kullanım olanağı ve çeşitliliği kontakt lensin gittikçe daha da popüler olmasını sağlamıştır.


  Görme bozukluklarının düzeltilmesinde, göz renginin değiştirilmesinde, ya da kornea hastalıklarının tedavisinde kontakt lens kullanılmaktadır.


  Kontakt lensler, 1800’lerde göz bebeğinin önünü tamamen kaplayan üfleme cam lenslerden günümüzün yüksek teknolojisi ile yapılan incecik plastik kornea lenslerine uzanan bir evrim geçirmiştir. Günümüzde lens çeşitleri ve malzemeleri sağladığı kullanım seçenekleri ile çağdaş lens kullanıcılarının hizmetindedir.


  Göz yapısına uygun kontakt lens seçimi için kontakt lens alanında uzman göz doktor tarafından göz muayenesi yapılır. Muayenede kullanılacak lens tipi, derecesi, taban eğrisi ve çapı belirlenir. Uyumu belirlemek için aynı anda veya mümkün olan en yakın diyoptride bir lens takılır. Lensin hareketi, dengesi, ortalaması incelenir.


  Uygun Kontakt Lens Kriterleri

  Kontakt lensler, korneanın üzerinde duracak şekilde tasarlanmışlardır. Esas olarak gözün ön kısmını kaplayan gözyaşı zarına yapışarak ve biraz da göz kapaklarının basıncı ile yerinde dururlar.

  Göz kırpıldıkça göz kapağı kontakt lensin yüzeyinde kayarak, önünü hafifçe hareket etmesine neden olur. Bu hareket gözyaşlarının gerekli kayganlığı sağlamasına izin verir ve birikintilerin yıkanarak atılmasına yardımcı olur.

  Çok sıkı lens hiç hareket etmez. Gözde hassasiyet oluşturabilir.Başta kullanıcı rahat olabilir ama görüş keskinliği zayıftır. Uzun dönemde komplikasyonlara neden olabilir.

  Çok gevşek lens, aşırı hareket eder. Alt göz kapağı lensi çok hisseder. Göz kırpma sonrası görüntü bulanır. Lens merkezden kaçar. Lens kenarları kıvrılabilir.

  Göze uygun olan lens, iyi ortalanmış olup, korneayı sarar.

  Gözyaşının dolaşımı için lens hafif hareket etmelidir. Push-up testinde ve göz kırpma sonrasında 1 mm dikey hareket edebilmelidir.

  Kullanıcı net ve rahat görmeli, lensi hissetmemelidir.

  Göz kırpma sonrası görüş değişmemelidir.

  Kenar şeridi göze baskı yapmamalıdır.

  Kontakt lensler ile uyunmamalıdır. Denize ya da havuza girilmemelidir.

  Kontakt lens kullanırken gözünüzde kızarıklık veya batma hissi oluşturduğunda hemen lensi çıkartıp doktora başvurulmalıdır.  Lenslerin Fiziksel Özellikleri


  Arka yüzey: Lensin kornea ile temas eden kısmıdır.


  Ön yüzey: Lensin kornea ile temas etmeyen yüzüdür. Işığın kırılmasını, kırma kusurunu düzeltmek için gereken ölçüde değiştirecek şekilde eğimlidir.
  Temel eğri (Bace curve): Bir lensin rahat olabilmesi için göze temas eden arka yüzeyi ile korneanın ön yüzeyinin uyumlu ve benzer eğimde olması gerekmektedir. Temel eğri, arka yüzeyin optik alanının yarıçapıdır. Lensin göze uydurulması eğimi olduğu için en önemli parametrelerden biridir. Uygulanan lensin çok sıkı olduğu durumlarda temel eğri büyütülmeli, tersi hallerde küçültülmelidir.

  Daha büyük temel eğri düzdür ve FLAT olarak adlandırılır. Daha küçük temel eğri ise eğimlidir, STEEP olarak adlandırılır.

  Çap: Lensin merkezinde en dış kenarından diğer kenara doğru alınan mm ölçüsüdür. Çap lensin göze uyumunu etkiler. Yumuşak lenslerde bu değerler 13.5 / 14.5mm sert lensler için 7 / mm arasındadır.


  Lens Kullanımının Avantajları

  Gözlüklere göre daha geniş bir görüş alanı sağlar.

  Kenar görüntüsünü engelleyecek çerçevesi yoktur.

  Optik düzeltme özellikleri bakışın her yönünde aynıdır.

  Gözlükten daha iyi derinlik algılamasını sağlar.

  Doğal görünüş sağlar.

  Gözlük kullanırken yaşanan ıslanma, buğulanma, kulak ve burunda ağrı gibi zorluklar yaşanmaz.

  Hiç kırılma hatası olmayan kişilerin (emetrop) bile göz renklerini değiştirmek veya güzelleştirmek

  için renkli lens kullanabilmesi kozmetik amaçlı suni gözbebeği yaratır.

  Spor gibi hareketli faaliyetlerde pratik kullanım sağlarlar.

  Sporcu, makyöz, fotoğrafçı, eğlence sektöründe veya dış mekanda çalışanlar ya da işi gereği mikroskop, teleskop gibi alet kullanan meslekler için idealdir.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Nisan 2016
Lens kullanırken nelere dikkat etmeliyiz ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Lens kullanırken , alırken dikkat!!!

  Lens kullanırken , alırken dikkat!!!

  Kontakt lensler, gerek gözlük kullanmayı tercih etmeyen veya kontakt lens kullanması yararlı olan kişilere, gerekse de renkli gözlere sahip olmak isteyen kullanıcılara değerli bir seçenek oluşturuyor. Bu geniş kullanım alanı nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilen lenslerin düzenli bakımı ve doğru kullanımı gözlerin sağlıklı kalmasında büyük önem taşıyor. KONTAKT...
 2. hamilelikte nelere dikkat etmeliyiz ?

  hamilelikte nelere dikkat etmeliyiz ?

  Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, neler yenilip içilmeli ? ARkadaşlarım 5 sene sonunda çok şükür hamile kalabilmeyi başardım. Aslında sorunda yoktu ama bir türlü kalamıyordum şu anda 20 günlük hamişim. Allahıma binlerce şükürler olsun. Şimdi sizlere şunu sormak istiyorum. Ben gebelik hususunda çok tecrübesizim. Sizlerden hamilelikte nelere dikkat etmem gerekli konusunda yardım...
 3. Aksesuar Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  Aksesuar Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  Bu konu; Aksesuar Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, giydiğimiz kıyafetlerin yegane tamamlayıcıları şüphesiz aksesuarlardır. Kıyafetimize göre mutlaka bir kolye, küpe, yüzük, saat ya da fular gibi aksesuarları mutlaka kullkanırız. Ancak zaman zaman dozu aşıp garip görünümlere de yol açabiliriz. Çünkü aksesuar kullanmanın da bir adabı...
 4. Laptop Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  Laptop Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  Bu konu; Laptop Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, gerek çalışan gerekse teknoloji tutkunu ve sosyal medyayla ilgili, teknolojiyi kullanmayı sevenler için laptoplar vazgeçilmez birer teknolojik üründür. Ancak laptop kullanımı zaman zaman sağlık sorunlarına da sebep olabilmektedir. Bu sorunlardan en az derecede etkilenmek için aşağıda...
 5. Lohusalıkta nelere dikkat etmeliyim?

  Lohusalıkta nelere dikkat etmeliyim?

  Lohusalık dönemi doğumdan sonraki 6 haftayı kapsar. Bebeğin anneden doğduğu andan itibaren başlar ve 6 haftanın sonunda lohusalık dönemi sona erer. Bu dönem aslında kontinü devam eden ve gebelik etkisiyle oluşan değişimlerin tekrar eski gebelik öncesi haline döndüğü dönemdir. Hafta hafta ayırmak pratik olabilir fakat haftadan haftaya geçişler keskin sınırlarla belli olmayabilir. Lohusalığın...

Sayfayı Paylaş