Liçi Meyvesi

karakuzu

Daimi Üye
Üye
Liçi Meyvesi
Liçi meyvesi
Liçi meyvesi hakkında bilgi
Liçi meyvesinin özellikleri

Bizim bilmedigimiz tatmadigimiz daha bir cok meyve, sebze var.Her ülkenin kendine has, o ülkede herkesin bildigi meyvelerden biriside Cin´de yetisen lici.Lici nerde yetisir , nasil yenilir taniyalim :)

Lychee_600[1]-6d.jpg

Liçi
(Litchi chinensis) (Çince: liçi, İngilizce: lychee, litchi, laichi veya lichu), başlıca olarak Çin’in güneyinde yetişen bir meyve. Geçmişte kral meyvesi olarak anılmış olan bu meyve Çin’de vergi olarak da halktan toplanmıştır.
Liçi ağacı, yaklaşık 15-20 m boyuna ulaşan, dört mevsim yeşil kalan bir ağaçtır. Meyvesi 3-4 cm uzunluğunda, yaklaşık 3 cm çapındadır. Kabuğu pembemsi kırmızı renkli ve serttir. Acımsı olan ve yenilmeyen kabuğu, oldukça incedir ve kolayca soyulur. Meyvesi yarı saydam-beyaz, üzüme benzer yumuşak kıvamda ve tatlıdır. Çekirdeği yaklaşık 2 cm uzunluğunda, 1-15 cm çapında, sert ve parlak kahverengidir. Çekirdeği hafifçe zehirlidir ve yenilmez.

çinse ben almiim onlar herşeyin sahtesini yapıolar bunuda kendileri kimyasallarla üretmişlerdeir istemem benim Türkiyemin meyvesi sebzesi yeter bana :hıh: :D:D

Geri