liseli öğrenciler gelecekten umutsuz

PeLiNiM

Yeni Üye
Üye
liseli öğrenciler gelecekten umutsuz

Lise öğrencileri geleceğe karşı umutsuz. Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin dörtte üçü kazanacağına inanmıyor.

Türk Analiz Araştırma Şirketi'nin araştırması kapsamında 15 ilde 1980 öğrenciye anket yapıldı. Anketten çıkan çarpıcı sonuçlar şöyle:

-Ankete katılan öğrencilerin yüzde 83’ü meslek liseleriyle düz liselerin puanlarını etkileyen katsayı oranı eşitlenmesini doğru buluyor.

-Araştırmaya katılanların yarıdan fazlası iki aşamalı sınava karşı. Yüzde 59’u tek sınavın daha iyi olduğunu belirtiyor.

-Ankete katılanların yüzde 72’si sınav sayısının artmasının daha çok çalışmaya neden olacağını düşünüyor.

-Ankete katılanların yüzde 81’i üniversitelerin kendileri tarafından, her bölüme göre sınav yaparak, yerleştirmenin buna göre yapılmasını doğru buluyor.

-Öğrencilerin yüzde 78’i üniversite harçlarının kaldırılmasını istiyor.

-Ankete katılanların yüzde 88’i imam hatipli öğrencilere önyargılı bakmanın onların hınç duymasına neden olduğunu düşünüyor.

-Öğrencilerin yüzde 71’i “Liseyi bitirdiğinizde, üniversiteyi kazanacağınıza inanıyor musunuz?” sorusuna “Hayır, kazanacağıma inanmıyorum”, yüzde 29’u ise “Evet kazanacağıma inanıyorum” cevabı verdi.

Bu yazıya katılıyorum, çünkü öyle bir hal aldı ki eğitim sistemi şuan anlaşılmaz durumda.. Ben de lise öğrencisiyim fakat korkularım var gelecekle ilgili ,yani şuanki duruma göre benim gibi öğrenciler haklılar bana sorucak olsalardı öyle yada böyle kazanacağım derdim fakat yüzde seksenlik gibi bir oran hayır diyor. Demekki bu durumdaki eğitim sisteminde kazanamayacaklarına inanıyorlar.

Güzel bir paylaşımdı canım tşklerrr

Son düzenleme:
Eğitim sistemi böyleyken nasıl olsunlar ki.Dershaneye gitmeden kazanılmıyo neredeyse üniversiteiYa gidemeyenler napacak bilemiyorumm...

Geri