Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Liseli Öğrencilere Yeni Bir Seçmeli Ders Daha Geliyor!

  Konu, 'Eğitim Şart' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  bu konu liselerndeki seçmeli dersler hakkında genel bilgilere yer vermektedir.
  Milli eğitim bakanlığının yaptığı açıklamaya göre 2013/2014 eğitim ve öğretim yılında okuyacak liseliler için yeni bir seçmeli daha ders geliyor. Buna göre lisede okuyan öğrenciler seçmeli ders olarak Osmanlı türkçesini seçmeli ders olarak seçebilecek. Haber ile ilgili detay bilgilere geçiyoruz.

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), gelecek sene liselerde okutulması planlanan haftalık ders çizelgesi taslağını hazırladı. Buna göre öğrenciler seçmeli dersler sayesinde Osmanlı Türkçesini ders olarak seçebilecek.

  MEB, 2013-2014 öğretim yılından itibaren 10. sınıflardan başlayarak kademeli olarak genel lise, Anadolu lisesi, hazırlık sınıfı bulunan Anadolu lisesi, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, Anadolu öğretmen lisesi, güzel sanatlar ve spor lisesi, imam hatip lisesi ile Anadolu imam hatip liselerinde uygulanacak haftalık ders çizelgesini belirledi.

  Seçmeli dersler, öğrencinin ilgi, istek ve hedefledikleri yükseköğretim programı doğrultusunda öğrenci, veli ve okul tarafından ortaklaşa belirlenecek. Birinci ve ikinci yabancı dil derslerinde Bakanlar Kurulu kararıyla öğretiminin yapılması kabul edilen yabancı diller okutulacak. Farklı sınıf seviyelerinde seçilen aynı derslerde öğrencilerin birlikte eğitim almaları sağlanabilecek.

  < Konu Resmi..>


  Güzel sanatlar ve spor liselerinde, müzik alanında müziksel işitme, okuma ve yazma; görsel sanatlar alanında desen çalışmaları; spor alanında spor; Anadolu imam hatip lisesi ve imam hatip liselerinde ise Kur’an-ı Kerim derslerinde bir üst sınıfa geçilebilmesi için mutlaka başarılı olunması gerekiyor.

  Genel liselerde haftalık ders saati 37, Anadolu liseleri ve hazırlık sınıfı bulunan Anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, güzel sanatlar ve spor liseleri, Anadolu öğretmen liseleri ve imam hatip liselerinde ise haftalık ders saati 40 olarak belirlendi.

  Seçmeli dersler

  Liselerde dil ve anlatım, Türk edebiyatı, din kültürü ve ahlak bilgisi, tarih, inkılap tarihi ve Atatürkçülük, coğrafya, matematik, geometri, fizik, kimya, biyoloji, sağlık bilgisi, felsefe, birinci yabancı dil, beden eğitimi ve görsel sanatlar/müzik, trafik ve ilk yardım ortak dersler olacak.

  Öğrenciler okullarına göre farklı dersleri de tercih edebilecek. Dil ve anlatımda Osmanlı Türkçesi, diksiyon ve hitabet; din, ahlak ve değerler derslerinde Kur’an-ı Kerim, Hazreti Muhammed’in hayatı ve temel dini bilgiler seçilebilecek.

  Matematik, fen bilimleri, sosyal bilimler, yabancı diller ve edebiyatı, spor ve sosyal etkinlik, güzel sanatlar ve bilişim konularında da seçmeli dersler alınabilecek.


   
Liseli Öğrencilere Yeni Bir Seçmeli Ders Daha Geliyor! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bilardo seçmeli ders oluyor

  bilardo seçmeli ders oluyor

  Bilardo, lise ve dengi okullarda seçmeli ders oluyor..Keşke bizim zamanımızda olsaydı hahaha . Bilardo Federasyonu, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalayacağı protokolle bilardo sporunu okullara sokmayı hedefliyor.Federasyonun MEB ile imzalayacağı bilardo sporunun yaygınlaşmasını sağlayacak protokolün süresinin 1 yıl olarak belirlendiği, bu bir yılın son bir ayında, taraflardan itiraz...
 2. liseli öğrenciler gelecekten umutsuz

  liseli öğrenciler gelecekten umutsuz

  Lise öğrencileri geleceğe karşı umutsuz. Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin dörtte üçü kazanacağına inanmıyor. Türk Analiz Araştırma Şirketi'nin araştırması kapsamında 15 ilde 1980 öğrenciye anket yapıldı. Anketten çıkan çarpıcı sonuçlar şöyle: -Ankete katılan öğrencilerin yüzde 83’ü meslek liseleriyle düz liselerin puanlarını etkileyen katsayı oranı eşitlenmesini doğru buluyor....
 3. Bir öğrenci neden ders çalışamaz ?

  Bir öğrenci neden ders çalışamaz ?

  öğrenci neden ders çalışamaz bir öğrenci neden ders çalışamaz Yapılan bazı araştırmalar sonucu öğrencilerin ders çalışamama sebebleri bulunmuş:D Bakalım öğrenciler neden ders çalışamıyorlarmış? Bir yılda ders çalışabilmemiz için 365 gün var. Bir öğrenci neden ders çalışamaz ? 52 gün pazarı kaldırırsak 313 kalır. Yazın havanın ders çalışmak için çok sıcak olduğu 50 gün var. Yani 263 gün...
 4. 20 Yeni Dizi Daha Geliyor

  20 Yeni Dizi Daha Geliyor

  fahriye evcen yeni dizi gelecek diziler fahriye evcen yeni dizi 2011 gelecek diziler dizisi Hergün her kanalda yayınlanan dizilere çok yakında 20 tanesi daha eklenecek kızlar...Acımasız bir rekabetin yaşandığı ekranlarda bazı diziler çöplüğe atılırken yakında yeni diziler görücüye çıkacak. Önümüzdeki günlerde 20 yeni dizi ekrana ‘Merhaba’ diyecek… Meltem Cumbul, Kanal D’de ekrana...

Sayfayı Paylaş