1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Lohusalık sorunları

  Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  lohusalık ne zaman biter lohusalık dönemi ne zaman biter lohusalik sezeryan dikişlerinin açılması sezeryan dikişinde kızarıklık Doğum yapan her kadından hemen hemen hepsi lohusalık depresyonuna girer

  Uykusuz geceler dinmeyen ağllayan bir bebek ve onun sorumlulukları hele ki ilk annelikte farklı sorunlar yaratır kadına
  Lohusalık sorunlarıyla ilgili şimdi sizlerle uzmanların açıklamış olduğu bilgileri paylaşmak istiyorum
  < Konu Resmi..>

  Lohusalık dönemi bir yandan bebeğinizin ihtiyaçlarını karşıladığınız, öte yandan gebeliğe bağlı oluşan etkilerin silinmeye başladığı bu dönemde çeşitli yakınmalarla başa çıkmaya çalıştığınız bir dönemdir. Her ne kadar tümüyle seyreden bir gebelik ve gebeun lohusalığı da sıklıkla problemsuz seyretse de aşağıdaki yakınma ya da belirtilerden birini gözlemlediğinizde doktora başvurmalı ve gerekli tetkik ve tedavinin yapılmasını sağlamalısınız.
  Aşağıda yeralan belirtiler sizde mutlaka normaldışı bir durum varlığını göstermezler, ancak mutlaka doktor incelemesi gerektirirler.


  Ateş
  Vücut ısısı yükselmesi en az iki adet ölçümde vücut ısısının 38 derece ve üzerinde olmasıdır ve her zaman aydınlatılması gereken bir durumdur. Lohusalıkta en sık ateş nedeni göğüslerin aşırı dolgun olmasıdır (süt ateşi, lohusalık ateşi). Bunun dışında endomiyometrit (uterus ve uterus iç zarı enfeksiyonu) ve idrar yolu enfeksiyonu lohusalıkta sıklıkla ateş yapan iki enfeksiyon türüdür. Epizyotomi yarasının enfeksiyonu, sezaryan cilt ve ciltaltı yarası enfeksiyonu da ender olarak ateşe neden olabilirler. Ayrıca ateş, lohusalıkta tesadüfen geçirmekte olduğunuz diğer bir enfeksiyonun (enflüanza, üst solunum yolu enfeksiyonu gibi) belirtisi olabilir.

  Karın acısı

  Lohusalıkta karın acısının en sık görülen nedeni uterusun "toparlanma" yani gebelik öncesi döneme geri dönme sürecinde kasılması ve bunun anne tarafından "ağrı" olarak algılanmasıdır. Bunun dışında endomiyometrit (uterus ve uterus iç zarı enfeksiyonu) ve idrar yolu enfeksiyonu da karın acısı şeklinde belirti verebilir.

  Aşırı kanama, pıhtı düşürme

  Lohusalığın ilk günlerinde kanama normal kabul edilir. Ancak günlük kanama miktarının normal regl kanamasından iki kat ya da daha fazla olması mutlaka doktor değerlendirmesi gerektirir. Muhtemel neden plasentanın bir parçasının uterus içinde kalması olabileceği gibi endomiyometrit (uterus ve uterus iç zarı enfeksiyonu) de söz mevzusu olabilir.

  Kötü kokulu ve/veya miktarca fazla akıntı

  Lohusalık döneminde akıntı normal kabul edilir ve akıntının nitelikleri lohusalığın dönemine göre değişkenlik gösterir. Lohusalık akıntısı ya da "loşi" adı verilen bu akıntı gebedan sonraki 4-6 hafta boyunca devam eden özel bir akıntı türüdür. Amacı uterusun içindeki "gebeliğe bağlı kalıntıların" atılmasıdır. İlk günlerde kanama şeklinde olan bu akıntı kısa zamanda pembeleşir, daha sonra rengi sararır ve nyet beyazlaşarak lohusalık bittiğinde tümüyle biter. Gebelik öncesi dönemde fizyolojik (herhangi bir problema bağlanmayan) akıntısı olan kadınlarda lohusalık bittiğinde bu fizyolojik akıntı genellikle geri döner.

  Lohusalık akıntısı özellikle sabah kalktığınızda daha fazla olabilir. Bunun nedeni gece boyunca yatmaya bağlı olarak vajinada biriken akıntının ilk ayağa kalktığınızda nispeten daha hızlı boşalmasıdır.

  Yukarıdakilerden farklı özellikler taşıyan her akıntı doktor tarafından değerlendirilmelidir. Kötü kokulu bir akıntı enfeksiyon belirtisidir. Özellikle beraberinde karın acısı ve ateş gibi belirtiler de söz mevzusu olduğunda sıklıkla endomiyometrit (uterus ve uterus iç zarı enfeksiyonu) söz mevzusudur. Tek başına kötü kokulu akıntı basit bir basilyel vajinit belirtisi olabileceği gibi epizyotomiyle normal gebe yapmış olan annelerde epizyotomi tamir edilirken kanamanın görüş sahasını kapatmasını engellemek amacıyla vajinaya yerleştirilmiş ve tamir sonrası çıkarılması unutulmuş bir tampon da söz mevzusu olabilir. Köpüklü bir akıntı trikomonas enfeksiyonuna işaret ederken, peynir kesiği gibi bir akıntı ve beraberinde vajina ve/veya vulvada kaşıntı sıklıkla bir lida enfeksiyonuna işaret eder.

  Bacaklardan birinde ya da ikisinde ağrı, kızarıklık, şişme

  Gebelik dönemi özellikle toplardamarlarda pıhtı oluşumuna zemin hazırlar ve bu risk lohusalığın ilk günlerinde devam eder. Derin ven trombozu (DVT) (dokunun derinlerinde yeralan bir toplar damar içinde pıhtı oluşumu) adı verilen durum kendini tıkanıklık oluşan bölgenin gerisinde kızarıklık, ağrı, şişme ve bölgesel ısı artışı şeklinde belli eder. Bu belirtilerin tümü birden oluşabileceği gibi özellikle zayıflamayın başında yanlızca biri söz mevzusu olabilir.

  DVT tedavi edilmediğinde toplardamar içinde oluşan trombüs (pıhtı) yerinden kalkarak akciğer atardamarlarından birinin tıkanmasına neden olabilir. Pulmoner emboli ("akciğer damarı tıkanıklığı") adı verilen bu durum anne ölümlerinin başta gelen nedenlerinden biridir. Bu nedenle yukarıdaki belirtilerin varlığında en kısa zamanda doktora başvurulmalı ve tedaviye hemen başlanmalıdır.

  Göğüslerde aşırı ağrı, ısı artışı, bölgesel kızarıklık

  Göğüslerde emzirme döneminde çeşitli problemlar ortaya çıkabilir. Bu problemlar basit bir angorjman ("dolgunluk") şeklinde olabileceği gibi basillerin göğüs(ler)de enfeksiyon yapması (mastit) söz mevzusu olabilir. Her iki durumda da göğüslerden birinde ya da ikisinde ısı artışı, dolgunluk, ağrı ve vücut ısısında artış söz mevzusudur. Bunlara ek olarak göğüslerden birinin diğerine göre çok daha ağrılı olması, o göğüs üzerinde "baş vermiş" bir absenin ele gelmesi göğüs absesi düşündürür. Göğüs absesi sıklıkla erken aşamalarında tedavi edilmemiş basit bir mastit sonucunda gelişir.

  Göğüslerde emzirme döneminde ortaya çıkabilen problemlar hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayın

  Göğüslerin aşırı dolgunlaşması durumunda sıklıkla birkaç tedbirle tedavi sağlanırken (yukarıdaki linke tıklayın), mastit durumunda sıklıkla ilaç tedavisi gerekir. Abse ise cerrahi bir işlemle boşaltılması gereken bir durumudur. Göğüs enfeksiyonu belirtilerinin erken tanınması ve tedavisi abse gelişiminin önlenmesi açısından önemlidir.

  Bariz tinsal değişiklikler

  Lohusalık depresyonu anne tarafından her zaman farkedilmeyebilir ve bu durumlarda ailenin diğer bireyleri ve sıklıkla kadının eşi doktora başvurulması gereken durumları tanımalıdır.

  Perine bölgesinde ağrı

  Normal gebe yapmış ve özellikle de gebe esnasında epizyotomi uygulanmış annelerin bu belirtiye çok duyarlı olmaları gerekir. Epizyotomi tamir edildikten sonraki ilk saatlerde bölgede ortaya çıkan ağrı bir epizyotomi hematomuna işaret edebilir (hematom: bölgede kan toplanması). Yine ilk günlerde ortaya çıkan ağrı epizyotomi dehisansı (dehisans: dikişlerin açılması) ve/veya epizyotomi yeri enfeksiyonuna işaret edebilir.

  Epizyotomi ya da sezaryan dikişlerinde ağrı, akıntı, bölgede kızarıklık

  Bu belirtiler bölgesel bir enfeksiyona işaret edeler ve doktor tarafından değerlendirilmelidirler.

  Makattan kanama

  Gebelik dönemi hemoroid (basur) oluşumu için zemin hazırlar ve risk lohusalıkta da devam eder. Özellikle dışkının kanla boyalı olduğunun görülmesi beraberinde ağrı olsa da olmasa da mutlaka doktor değerlendirmesi gerektiren bir durumdur.

  Değerlendirme gerektiren diğer belirtiler

  İdrar yaparken yanma (idrar yolu enfeksiyonuna işaret eder), idrar boşaltamama hissi (epizyotomi acısı idrarın tümüyle boşaltılmasını engellediğinde bu his ortaya çıkabilir), halsizlik-uykuya eğilim-üşüme gibi kansızlık belirtileri, gaz ya da dışkı kaçırma (gebeda perinenin ileri derecede yırtılması neticesinde gaz ve dışkı tutucu mekanizmanın hasar görmesi) gibi belirtiler doktor değerlendirmesi gerektiren diğer durumlardır.   
 2. sema cuhadar

  sema cuhadar Forum Okuru

  Sezeryan sonrasi dikisin attigini nasil anlarim ben
   
Lohusalık sorunları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. lohusalık dönemi!

  lohusalık dönemi!

  Lohusalık; doğumdan sonraki 6 hafta (42 gün) sonunda gebeliğin kadında yarattığı fizyolojik ve psikolojik değişimlerin gebelik önceki haline dönmesidir. Bu süreç her organ ve sistem için farklı zamanlar alır. Halk arasında "lohusanın mezarı 40 gün açık kalır" sözü yaygın olarak kullanılır. Bu söz bir yerde gerçekleri yansıtmaktadır. Çünkü doğum ve lohusalık döneminde ortaya çıkan...
 2. Lohusalık problemleri

  Lohusalık problemleri

  Loğusalık dönemi bir yandan bebeğinizin ihtiyaçlarını karşıladığınız, öte yandan gebeliğe bağlı oluşan etkilerin silinmeye başladığı bu dönemde çeşitli yakınmalarla başa çıkmaya çalıştığınız bir dönemdir. Her ne kadar tümüyle seyreden bir gebelik ve doğumun loğusalığı da sıklıkla sorunsuz seyretse de aşağıdaki yakınma ya da belirtilerden birini gözlemlediğinizde doktora başvurmalı ve gerekli...
 3. Lohusalık Dönemi

  Lohusalık Dönemi

  dinimizde lohusalık dinde lohusalık dinen dinimizde lohusalik dönemi Anne baba olmak; sevinç, mutluluk ve övünç yanında, sorunları, sıkıntıları ve sorumlulukları da beraberinde getirir. Bebek doğar doğmaz tüm dikkatler bebek üzerine yoğunlaşır. Anne için fiziksel ve ruhsal değişiklikler doğumdan sonraki ilk bir yılda daha fazla yaşanabilir. Lohusalık döneminde lohusaların yaşayabilecekleri...
 4. Lohusalık

  Lohusalık

  lohusalık ne zaman biter dönemi ne zaman biter döneminde namaz lohusalik islamda dönemi Mezheplere Göre Adetin Başlayış ve Bitiş Yaşları Hanefilere göre : En az 9 yaşlarında buluğ çağına erer ve adet görmeye başlar. 50 veya 55 yaşlarında adet görme devresi biter. Bu yaştan öncede adetten kesilen kanlar vardır. Her kadında süre farklı olur. Malikilere göre : 13 yaşından 50 yaşına kadarki...
 5. LOHUSALIK nedir? LOHUSALIK döneminde neler yapılmalı

  LOHUSALIK nedir? LOHUSALIK döneminde neler yapılmalı

  lohusalıkta beslenme sezeryan sonrası ağrılar lohusalık nedir lohusalıkta kabızlık lohusalik nedir LOHUSALIK DÖNEMİ Doğumdan sonraki 6 haftalık (42 gün) döneme lohusalık dönemi denir. Bu dönemde, vücut tekrar gebelik öncesi haline döner. Tromboflebit (Toplardamar İltihabı)...

Sayfayı Paylaş