Lohusalıkta ilişki sakıncalımıdır?

Uzman SühaN

Administrator
Lohusalıkta ilişki sakıncalımıdır?
lohusalıkta ilişkiye girilirmi,hamilelikte ilişkiye girilirmi,lahosalıkta ilişkiye girmek zararlımıdır,lohusalıkta ilişkiye girme sakıncalımıdır hakkında bilgiler
i.jpg

Gebeliğin ilk üç ayında cinsel arzularda genel olarak bir azalma gözlenebilir. İkinci üç ay boyunca, cinsel dürtülerde bir takım değişiklikler meydana gelmeye başlar. Göğüslere ve cinsel organlara giden kanın artışıyla beraber cinsel dürtüler normale dönebilir. Hatta göğüslere ve cinsel organlara giden kanın artması, kişinin kendisini daimi olarak cinsel ilişkiye hazır hissetmesine sebep olabilir. Bu nedenle ilişki esnasında dürtülerde artış bile meydana gelebilir. Son üç aya girildiğinde ise gebeler genelde cinsel arzularının tekrar azalmaya başladığını hissederler.

Gebeliğin ilk yarısında düşüğe, son yarısında ise erken doğuma neden olabilir. İlişki sonrası kramp tarzında karın ağrısı, karında sertleşme, vaginal kanama, düşük veya erken doğum belirtileridir. Bu tür belirtiler görüldüğünde ilişki yasaklanır.
Ancak; vaginal mikrobik akıntısı bulunmayan ve ilişki sonrası hiçbir şikayeti olmayan gebelerde haftada en fazla 3 kez ilişkiye izin verilir. Vaginal mikrobik akıntısı olan gebelerde; ilişki ile mikroorganizmalar uterus içine doğru taşınarak erken doğum eylemine neden olabilirler.

Cinsel ilişki bebeğe zarar vermez. İlişki esnasında erkeğin penisi fiziksel olarak bebeğe temas etmez.

Anne meme uçlarının uyarılması doğum ağrılarınızı başlatabilir.

Genellikle, rahatsızlık veren bir sorun yok ve her şey yolunda gidiyorsa normal doğum veya sezaryenden 1 ay sonra cinsel ilişkiye başlanabilir. Bazıları kendini daha erken hazır hisseder ve daha erken ilişkiye başlayabilir.
Lohusalıkta Cinselliğe Devam Edilmeli Mi

Lohusalıkta
cinselliğe devam edilmeli mi

Lohusalıkta cinsellik
yasakDoğum yapmış bir kadın, lohusalık
dönemine girer ve bu süreçte cinsel yaşantısına dönmesi uygun değildir.
Eşinizin, cinsel ilişkiye duyarlılığı da bu yüzden normaldir. Ayrıca bu dönemde
cinselliği doktorlar da uygun görmez. Gebelikte meydana gelen değişikliklerin
normale dönmesi için 6 ila 8 hafta gerekir. Sağlık sorunlarının en önemlisi ise
rahim içinin iltihaplanmasıdır. Bu tarz enfeksiyonlardan korunmak için
kanamaların bitmesini beklemek gerekir. Lohusalık dönemini geçiren kadın, uzman
onayı almadan cinsel yaşantısına
başlamamalıdır.
 
Geri
Üst