1. ESDE

  ESDE Hamiş Melek

  Kayıt:
  9 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  710
  Beğenilen Mesajlar:
  204
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  FRANSA

  Lokman Hekim'den Ogluna Öğütler !

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında ESDE tarafından paylaşıldı.

  lokman, hekim, ogutler, ogluna ogutler, ogreti konusunu incelemektesiniz
  Sevgili Melekler,

  Lokman Hekimin, zamaninda ogluna isik tutsun diye soyledigi ogutleri, sizin icin arastirdik, Ne kadar dogru ve temiz ogutler....! Kesinlikle Okumanizi tavsiye ederim;  1-"Kibirlenip insanlara yüz çevirme. Yeryüzünde şımarık şımarık yürüme. Zira Allah, kibirliyi ve kendini beğenip övüneni sevmez."


  2-"Yürüyüşünde mutedil ol! Sesini biraz alçalt (söylerken bağırma. Çünkü) seslerin en çirkini, (en bedi, en hoşa gitmeyen tatsızı, insana nefret vereni herhalde) eşeklerin anırışıdır."
  3-"Alimlerin sohbetinde bulun. Hikmet sahiplerinin sözlerine kulak ver. Zira Allah Teâlâ, bol yağmurla ölü toprağa hayat verdiği gibi, hikmetli sözlerin nuruyla ölü kalpleri diriltir, onlara hayat bahşeder."

  4- "Başını ve yüzünü örtmekten sakın. Gündüz örtünürsen şöhret, ün olur. Gece örtünürsen şüpheyi çeker."

  5-"Ahmakla düşüp kalkma. İki yüzlü kişiyle bir araya gelme."

  6- "İlmi, ulemâya karşı iftihar vesilesi olmak için öğrenme. İlmi, beyinsiz ve budalalarla mücadele ve münazaa etmek için de öğrenme. Meclislerde mersiyeler söylemek için de olmasın. Zâhitliğe (dünyadan el, etek çekmeye) özenerek ve cahilliğe rağbet ederek ilmi bırakma."

  7-"Yapacağın iyiliği, kıymetini bilen kimseye yap. Kurt ile koyun arasında dostluk olmadığı gibi, iyilik yapan kişilerle, günahkâr kimseler arasında dostluk olmaz."

  8-"Her kim tartışmayı sever, ona mübtelâ olursa, azarlanır, kendisine sövülür."

  9-"Kötü kişilerin karargâhına (eğleştikleri yerlere) giren kimse, kötülükle itham olunur. Halbuki kötü akranlarla düşüp kalkan kişi, selâmette olmaz, başı belâdan kurtulmaz."

  10-"Diline sahip olmayan kimse pişman olur."

  11-"Hayırlı kimselere köle ol, şerlilere dost olma".

  12-"Küçük yaşta çocuğunu edepli, terbiyeli yetiştirirsen, büyüdüğünde faydasını görürsün."

  13-"Bir işe arkanı dönerek talepte bulunma. Ona yönel ve onu kastederek iste. O şekilde hareket, fikirsizlik ve akıl eksikliği olur."

  14-"Yolculuk yaparsan, bindiğin hayvandan (vasıtadan) emin olma. Zira emniyet üzere bulunmak, felâketi çabuklaştırır. Bu (hayvandan emin olmamak), yalnız hükemânın işi değildir. Ama uzun sürecek bir yerde bulunmaklığın başka. Durak yerine yaklaştığında, bindiğin hayvanın yükünü üzerinden çabuk al. Sonra da kendinden önce onun yiyeceğini ver."

  15-"Cahilin muhabbetine-sevgisine rağbet etme. Cahil işlediklerine senin rıza gösterdiğini sanır."


   
 2. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

Lokman Hekim'den Ogluna Öğütler ! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Lokma

  Lokma

  Rızık ve menfaate, geçim vasıtalarına ve insanın ceht ve gayretiyle elde ettiği şeylere delalet eder.Rüyada lokma tatlısı yemek kısmet ve paradır. Rüyada lokma tatlısı yemek kısmet ve paradır. Küçük bir kısmettir.Rüyada agzina bir lokma götürdügünü, fakat yutamadigini görmek, ayagina gelen bir kismeti geri çevirdigine; lokmayi yuttugunu görmek ise o kismetten faydalandigina isarettir.Rüyada...
 2. çilekli lokma

  çilekli lokma

  MALZEMELER 3 su b. un 1 çorba kç kuru maya 1 su b. süt, su karışımı 100 gr. margarin 1 yumurta 1 çorba k. toz şeker 1 fiske tuz Çilek sosu için: Yarım kg. çilek 2 su b. toz şeker 1 tatlı k. vanilya 1 su b. su HAZIRLANIŞI Karıştırma kabına 3 su bardağı unu alın.Üzerine kuru mayayı ekleyin.1 su bardağı süt vu su karışımı ,toz şeker tuz ve ılık su...
 3. oglumun günlügü

  oglumun günlügü

  Genç adam, evinin alt katında marangozluk yapıyordu. Kapı ve pencere konusunda uzmandı. Fakat plâstik pencereler yaygınlaşınca, ahşap olanlara rağbet azaldı. Bu yüzden işler iyi gitmiyordu. Üstelik de çocukları büyümüş, biri hariç okula başlamıştı. Masrafları artınca, yanındaki kalfasına yol verdi. İşe biraz daha erken... koyulur, yardımcıya ayırdığı parayı, çocukların harçlığına katardı....
 4. oglum konusmuyor!

  oglum konusmuyor!

  oglum hala konusmuyor ne yapmaliyim. Sevgili melekler oglum 2009 dogumlu ve yeni dogdunda hemsire dili kisa demisti kestirin demisti, fakat ben hayir asla öyle bisey yaptirmam dedim ve doktorunada sormadim bu konu hakkinda... Ve simdi kafama takiliyor acaba ondanmi cümle kuramyiyor harfleri söyleyemiyor diyorum... Mesela araba=avaba anne= anne dayi=davi yenge= nenge tesekkür= teteko...

Sayfayı Paylaş