Lösemi Nedir?

T

TİTAN

Forum Okuru
Lösemi Nedir?
lösemi, nedir, belirtileri, tedavisi, yapılması gerekenler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
Sevgili melekler,
İsmini yazmaya bile elim gitmemesine rağmen yazmak zorundayım ki lösemi,çocuklarda en sık görülen kanser türüdür.Allah yavrularımızı korusun.Ama başa gelmişse de, soğukkanlılıkla hayata ve çocuğumuza sımsıkı sarılıp ,tüm gücümüzle savaşmamız gerekir.

Şimdi bu hastalıkla ilgili bilgi almak üzere Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nilüfer Toprakçı'nın makalesini okuyalım..

Lösemi, bağışıklık sistemimizin önemli bir parçası olan beyaz kan hücrelerinin ( alyuvarlar ) kontrolsüz çoğalması sonucunda oluşan bir çeşit kanserdir. Çocukluk çağında en sık görülen kanser türüdür. En çok görüldüğü yaşlar 2-8 yaşları arasıdır. Lösemide, kemik iliğinde çok sayıda anormal hücre kontrolsüzce çoğalır ve normal kan hücrelerinin yerini alır. Bu nedenle hasta, enfeksiyon ve kanamaya açık hale gelir. Kemik iliğinden başlayan lösemi, vücudun farklı yerlerine de yayılabilir. Çocukluk çağında en sık ALL ( Akut Lenfoblastik Lösemi ) denilen türü görülmektedir.

Löseminin Nedeni Nedir?
Löseminin nedeni kesin olarak bilinmiyor. Ancak, bazı risk faktörlerinden bahsedilebilir. Down sendromu gibi bazı kromozomal hastalıklar, genetik yatkınlıklar, bazı viral enfeksiyonlar, yüksek doz radyasyona maruz kalmak, benzen türü kimyasal maddelere maruz kalmak bu risk faktörleri arasındadır. Bu risklere sahip kişilerin tümünde lösemi görülmemektedir.


Son yıllarda yapılan bazı çalışmalarda, gebelik sırasında sigara içen annelerin çocuklarında artmış lösemi sıklığı saptanmıştır.

Anne sütü almanın ise, çocuklarda lösemiden koruyucu etkisi olduğu düşünülmektedir.

Löseminin Belirtileri Nelerdir?
Soluk görünüm (
düşük kan değerlerine bağlı)
Ateş
İştahsızlık,
halsizlik
Kilo kaybı
Kolay morarma ve kanama (
Burun kanaması, dişeti kanaması )
Gece terlemesi
Kemik ve eklem ağrıları
Düzelmeyen enfeksiyonlar
Karında şişlik ( Karaciğer ve dalak büyümesine bağlı )
Lenf bezelerinde büyüme ( boyun, koltukaltı, kasıkta olabilir )
Lösemi Nasıl Tedavi Edilir?
Çocukluk çağı lösemisi tedavi edilebilen bir hastalıktır. Hastalığın türüne göre bazı tedavi protokolleri uygulanmakta, uygun tedavi ve destekle iyi sonuçlar alınmaktadır.


Kemoterapi (ilaç tedavisi): İlaçlar hap şeklinde, iğne şeklinde olabilir veya damardan serum içinde verilebilir. Bu ilaçların etkisiyle kötü huylu hücreler yok edilmektedir.

Radyoterapi (ışın tedavisi)

Kemik iliği nakli: Nadiren bazı hastalarda gerekebilmektedir.
 
K

Kayıtsız Üye Ayşegül

Forum Okuru
merhaba biz annemi malesef kan kanserine yakalandığını duyunca çıldırmıştık adeta ancak tıptata tedavisinin sanki olmadığınıda duyunca ayrıca yıkılmıştık çok şükürki bitkilerle annemizi kurtardık kandeğerleri 6 aydır normal ve doktorlarımızda şaşırdı bitkiler kullandık dediğimizdede bize çok kızmışlardı yazmayı unuttuyordum dogal-tedavi-uzmani diye googlede ararsanız çıkıyor sitesi aldığımız yerin yazmak istedim allahım şifa versin
 

Benzer İçerikler

THESECRET
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
THESECRET
THESECRET
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
698
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
4K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst