1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Lüks Otomobil Satışında Düşüş

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Türkiye'de, BMW, Volvo, Audi, Mercedes gibi lüks otomobil satışında, 2008 için hedeflenen 19 bin adetin, yıl sonunda 15-16 bin civarında gerçekleşmesinin beklendiği bildirildi.
  Borusan Otomotiv Satış Müdürü Faik Ahmet Akkök, yeni BMW 7 serisinin tanıtımı için geldiği Adana'da,bu yılın 8 ayında belirlenen hedef doğrultusunda satışların gerçekleştiği otomotiv sektöründe, yılın son 4 ayında dünya genelindeki küresel finansal kriz nedeniyle önemli durgunluk yaşandığını söyledi.

  Neredeyse hiç bir firmanın yıl sonunun nasıl olacağını göremediğini belirten Akkök, “Yıla başlarken, geçen yılın bir tekrarı olacağı varsayımı ile yola çıkıldı. Bazı firmalar yüzde 10-15 gibi bir büyüme de öngörüyordu. İlk 8 ay, planlar için olumlu gitti, ancak eylül-ekim aylarında sektör halen devam eden bir durgunluğa girdi” dedi.

  Firmaların büyük bölümünün 2-3 ay öncesinden ürün siparişi verdiğini anımsatan Akkök, şöyle konuştu:
  “Bizim gibi firmaların çalışma şekli hep üç ay sonrasını planlamak şeklinde geçer. Örneğin şu an BMW olarak biz ocak üretimini konuşuyoruz. Tabii krizin etkisini göstermeye başladığı zaman biz kasım üretimimizi dahi vermiştik. Dolayısıyla geriye bir tek aralık üretimi kalmıştı. Ancak krizle birlikte aralık üretimini boş geçtik. Şu anda elimizdeki otomobil sayısını olası durumlara göre, sağlıklı stok seviyesinde tutmaya çalışıyoruz.”


  Akkök, sektörde yaşanan durgunluğu, kriz nedeniyle bankaların kredi vermeme veya kredilerin faizlerini yüksek tutma gibi eğilimler göstermesinin de etkilediğini bildirdi.
  “LÜKS SEGMENTTE, HEDEF TUTTURAMADI”

  Türkiye'de geçen yıl 335 bin binek otomobil satıldığını anımsatan Akkök, verilere göre bu yıl bu rakamın yakalanamayacağının öngörüldüğünü söyledi.

  BMW'nin ana rekabet alanını Mercedes, Volvo, Audi, Jaguar gibi lüks segmentin oluşturduğunu anlatan Akkök, “Bu segmentte geçen yıl olduğu gibi bu yıl için de hedeflenen 19 bin araç satışı idi. Bu rakamın tekrarlanması mümkün değil. Lüks segmentte 2008'in, 15-16 bin otomobil satışı ile bitmesi muhtemel görünüyor” dedi.
  Akkök, BMW'nin bu yıl için kendisine geçen yılın satış rakamı olan 8 bin hedefini belirlediğini ifade ederek, satış adetinin ise yaşanan kriz nedeniyle 7 bin olarak gerçekleşmesini beklediklerini bildirdi.

  “2009'UN İLK 6-7 AYI DA DURGUN GEÇER”

  Bu yılın son 4 ayında yaşanan durgunluğun firmaların elindeki stokların artmasına neden olduğunu belirten Akkök, 2009'un ilk yarısının da durgun geçmesini beklediklerini söyledi.

  Gelecek yılın ilk 6-7 ayında önemli bir satış hareketi beklemediklerini kaydeden Akkök, “Sektör için 2009'un ilk 6-7 ayı, 2008 stoklarını tüketme yönünde olacaktır. İlk yarı yıl, çoğu firma bu yıl sipariş ettiği ve stokunda kalan 2009 model otomobilleri satmaya odaklanacak, sektörde hareketlilik ancak, 2010 modellerle birlikte olabilir” dedi.

  hurriyet.com


   
Lüks Otomobil Satışında Düşüş konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Otomobil Satışları Arttı

  Otomobil Satışları Arttı

  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, ocak ayında otomobil satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37,8 oranında arttı. Binek ve hafif ticari araç toplam pazarı 31 bin 101 adet oldu. ODD’den yapılan açıklamaya göre, Türkiye otomotiv pazarında 2008 yılı Ocak ayı binek otomobil satışları 18 bin 162 adet, hafif ticari araç satışları 12 bin 939 adet olmak üzere...
 2. Albüm piyasasındaki düşüş, dijital ortamda yapılan müzik satışlarını arttırdı.

  Albüm piyasasındaki düşüş, dijital ortamda yapılan müzik satışlarını arttırdı.

  Albüm piyasasındaki düşüş, dijital ortamda yapılan müzik satışlarını arttırdı. 'aveamuzik.com' adlı sitede, en çok İsmail YK'nın 'Yar Gitme' şarkısı prim yaptı. Sitenin Top 40 listesinde; Serdar Ortaç'ın 'Şeytan', Rafel El Roman'ın 'Sevdim Ama Sonu Yoktu', Ferhat Göçer'in 'Biri Bana Gelsin' ve Sezen Aksu'nun 'Yol Arkadaşım' şarkıları ilk beş arasında yer aldı.
 3. Beyazıt Öztürk, aldığı lüks otomobil nedeniyle çıkan haberler yüzünden çok üzülmüş.

  Beyazıt Öztürk, aldığı lüks otomobil nedeniyle çıkan haberler yüzünden çok üzülmüş.

  beyazıt öztürk arabası beyazıt öztürkün arabası öztürk ün arabada şarkı söylüyor BEYAZ'IN OTOMOBİLİ BAŞINA DERT OLDU! Yüksel Aytuğ'un yazısından: Beyazıt Öztürk'le dertleştik. Onu bugüne dek hiç bu kadar üzgün ve stresli görmemiştim. Şu yeni aldığı otomobil yüzünden başına gelmedik kalmamış. Özellikle de basında yer alan bazı haberlere çok üzülmüş. Adam genç, yakışıklı, bekâr, ünlü, zengin......
 4. Otomobil Satışları Taban Yaptı

  Otomobil Satışları Taban Yaptı

  Türkiye’de otomobil satışları Kasım ayında Avrupa ortalamasının üzerinde düşünce, Avrupa liginde 6 basamak birden düşerek 12’nciliğe geriledik. Belçika, Hollanda, Polonya, İsviçre, Avusturya ve İsveç oto satışlarında Türkiye’yi geride bıraktı. Ocak-Kasım döneminde ise Türkiye, Avrupa’dan daha az kayıp yaşamasına rağmen yerini Polonya’ya kaptırarak 9’unculuğa düştü. KASIM ayında otomobil...
 5. Hüsnü Şenlendirici Borçlarını Ödemek İçin Otomobilini Satışa Çıkardı

  Hüsnü Şenlendirici Borçlarını Ödemek İçin Otomobilini Satışa Çıkardı

  ÜNLÜ KLARNETÇİ HÜSNÜ ŞENLENDİRİCİ EVLERİNİN BORÇLARINI ÖDEYEMEDİĞİ İÇİN EN SEVDİĞİ 1967 MODEL LİNCOLN OTOMOBİLİNİ 64 BİN TL’YE SATIŞA ÇIKARDI... Deniz Seki'yle yaşadığı yasak aşkla gündemden bir türlü düşmek bilmeyen ünlü klarnetçi Hüsnü Şenlendirici zor günler geçiriyor. İlişkisi ortaya çıktıktan sonra evinden ayrılan Şenlendirici, eşi Nazire Şenlendirici'den boşanmak için 2007’de dava...

Sayfayı Paylaş