Luteal faz nedir nasıl hesaplanır ? (Luteal faz adet döngüsü)

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Luteal faz nedir nasıl hesaplanır ? (Luteal faz adet döngüsü)
Menstrüel Döngüyü anlamak doğurganlığın ve ovulasyonun tahmin edilmesi için kritik önem taşır. Hamile kalmaya çalışırken, luteal fazınız dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biridir. Hormonal dengeniz, döngü düzenliliğiniz ve gebe kalma beceriniz hakkında zengin bilgiler sağlar. Bu makale, adet döngüsü ve luteal faz hakkında detaylı bilgiler vermektedir.luteal faz.jpg

Bir kadının adet döngüsünün üçüncü aşaması Luteal Faz olarak adlandırılır, bu, yumurtlama ile bir kadının döneminin başlaması arasındaki zamandır. Döllenme ve implantasyonun gerçekleştiği zaman süreci önemlidir.Luteal faz, adet döngüsünün ovulasyondan hemen sonra başlayan kısmıdır. Adet döngüsü, menstrüel döneminizin ilk gününde başlar, döngü gün birincisi, kanamanıza başladığınız ilk gün başlar. Adet döngüsü, bir sonraki adet kanamanız başlamadan bir gün sona erer. Çoğu kadında adet döngüsü 21 ile 35 gün arasında sürer.Adet döngüsü iki aşamaya ayrılır. Birinci aşama Foliküler Evre olarak da bilinir ve menstrüel döneminizin başlangıcında, kanamanızın veya dönemin başladığı gün, yani siklusun birinci günü olarak başlar ve yumurtlamaya kadar sürer.İkinci aşamada Luteal Faz olarak bilinir ve yumurtlamanın gerçekleştiği günden sonra başlar ve sonraki adet kanamanızın başlamasından önceki bir güne kadar devam eder ve sonraki döneminizin başlangıcını belirtir. Foliküler fazın uzunluğu normal olarak 7 ile 21 gün arasında sürebilir, ancak döllenen yumurtanın implantasyon için yeterli zamana sahip olmasını sağlamak için luteal fazın en az 12 gün sürmesi gerekir. Normal bir luteal faza sahip olmak doğurganlığınız için gereklidir.

Luteal faz nedir ?

Luteal faz, adet döngüsünün bir aşamasıdır. Yumurtlamadan sonra ve döneminiz başlamadan önce ortaya çıkar . Bu süre zarfında, uterusunuzun astarı normal bir hamilelik için kalınlaşır .Luteal faz kusurunuz varsa, bu astar her ay düzgün şekilde büyümez. Bu, hamileliğe devam etmeyi veya kalmayı zorlaştırabilir.

Yumurtlama, yumurtalıkların yumurtalıklarından fallop tüpüne salınmasıdır. Ovulasyon aşamalarda gerçekleşir. Son adet döneminizin ilk günü yumurtalıklardan birinde bulunan bir follikülün olgun bir yumurtayı bırakmaya hazırlandığı foliküler faz başlar. Bu evre yedi günü 40 gün sürebilir.Yumurtlama döngüsünün ikinci kısmı yumurtlamadan sonra gerçekleşen luteal faz olarak adlandırılır. Luteal faz tipik olarak 12-16 gün sürer. Bu süre zarfında, vücudunuz hamile kalmaya hazırlanıyor . Ovulasyon öncesi yumurta içeren follikül corpus luteuma dönüşür.Korpus luteum'un başlıca işlevi rahim ağzınızın büyümesini veya kalınlaşmasını uyaran hormon progesteronu serbest bırakmaktır. Bu, uterusun döllenmiş bir yumurta veya embriyo implantasyonu için hazırlanmasını sağlar.Luteal faz üreme siklusunda önemlidir. Fakat maalesef, bazı kadınların luteal faz kusurları olarak da bilinen kısa bir luteal fazı vardır. Sonuç olarak hamile kalmak zorlaşır.luteal.jpg

Luteal Faz Kusuru Nedir?

Luteal Faz Defecti , progesteron üretiminde bozulmaya neden olur. Luteal fazınızın 10 günden az sürmesi durumunda, luteal faz defekti olduğu kabul edilir.


Kısa luteal faza ne sebep olur?

Kısa luteal faz, 10 günden az süren herhangi bir fazdır. Progesteron hormonu implantasyon ve başarılı gebelik için gereklidir. Kısa luteal faz oluştuğunda, vücut yeterli miktarda progesteron salgılamaz, bu nedenle uterin astar düzgün gelişmez. Bu, bir döllenmiş yumurtanın rahim içine implantasyonunu imkansız kılar.

Kısa luteal faz infertilitenin bir sebebidir. Eğer yumurtlamadan sonra hamile kalırsanız, kısa bir luteal faz erken düşük yapmanıza neden olabilir. Sağlıklı bir hamilelik sürdürebilmek için uterin astar, bir embriyo kendisini tutturup bebeğe dönüşecek kadar kalın olmalı.Kısa luteal faz, korpus luteumun başarısızlığından da kaynaklanabilir. Eğer korpus luteum yeterince progesteron salgılamazsa, döllenmiş bir yumurta uterusa implante edilmeden önce uterin astarı dökülebilir. Bu olay erken menstrual döngüye neden olabilir.

Luteal faz, döllenme ve implantasyon oluşabileceği menstrual döngünün ikinci yarısıdır. Bu evre yumurtlamadan sonra düz başlar ve döneminiz bittiğinde sona erer.Vücudunuzun sıcaklığı, şu an gebelik için en uygun ortamı oluşturmak için artar.Tipik olarak, luteal faz süresi 10 ile 16 gün arasında sürer ve genelde siklustan siklüsta tutarlıdır ve çoğunluk kadınlar için ortalama 14 gün civarındadır..

Adet döngüsünün üç fazı vardır. Bu aşamaların her birinde vücut farklı işlevlere sahip farklı hormonlar üretir.

Hormon salınımı

Hormonlar, bu evre başlamadan önce vücudunuzu ovulasyona hazırlamalıdır. Hipofiz bezi FSH (Follikül Uyarıcı Hormon) ve LH (Luteinizan Hormon) olmak üzere iki hormon salgılar. Bir follikül, gelişmekte olan bir yumurta içeren bir yumurtalık içindeki birçok küçük kesecikten biridir. FSH, bir folikülün büyümesini ve içindeki yumurta olgunlaşmasını uyarır. LH, östrojen üretmek ve salmak için follikülün uyarılmasını sağlar.

hormon.jpg

LH Dalgalanma

Vücudunuzda üretilen östrojen miktarı belirli bir seviyeye ulaştığında, hipofiz bezinin LH dalgalanmasını bırakmasına neden olur. LH dalgalanmasından 24-36 saat sonra follikül patlayacak ve tamamen olgunlaşmış yumurtayı Fallop tüpüne bırakacaktır. LH dalgalanması, neredeyse olgunlaştırılmış yumurtaların tamamen olgunlaşmasına ve folikülün üzerinden geçmesine neden olur. Yumurtanın salınımı, ovulasyon olarak bilinir.

Progesteron salınımı

Ardından, yumurtanın patladığı folikül (korpus luteum adı verilir) küçülmeye başlar ve progesteron ve östrojen salınmaya başlar. Progesteron ayrıca kan damarlarındaki bir artışla rahmin astarını inşa ederek döllenmiş bir yumurtaya hazırlanır.


Progesteron.gif

Çevrimin Sonu

Eğer yumurta 24 saat içinde döllenmezse, korpus luteum ölür ve progesteron üretimi yavaşlar. Uterin astara kan sağlayacak kadar progesteron yok olduğunda, yaklaşık 11-14 gün sonra, döneminizin başlaması (adet döngüsü ) tekrar başlar.


çevrim sonu.jpg


Folliküler Evre

Çevriminizin ilk safhasına folliküler faz denir. Bu, uterusun astarı dökülmeye başlandığı zaman menstrüel kanamanın ilk tam gün olduğu döngüsünün bir gününde başlıyor. Bir önceki döngü sırasında bir yumurta döllenmediğinde, vücut bir sonraki döngüye hazırlanmak için uterus astarını dökmelidir.

Çoğu kadın için bu, 3 ila 5 gün sürer, ancak daha fazla veya daha az olabilir. Uterin astarın dökülmesinin hemen ardından vücudunuz, yumurtlama aşaması döngüsünün bir sonraki aşamasına hazırlanmaya başlar.

Folliküler Evre.jpg

Yumurtlama Fazı

Ovulasyon evresindesiniz, artan östrojen seviyeleri uterusun astarının besin maddeleri ve kan ile beslenmesine neden oluyor. Östrojenin artmış seviyeleri aynı zamanda servikal mukusta bir değişiklik meydana getirir ve bu da inceltmeye ve kaygan bir tutarlılığa neden olur. Servikal sıvıda meydana gelen değişim, spermlerin bekleyen bir yumurtaya doğru ilerlemelerini kolaylaştırır. Bunların hepsi genellikle bir kadının devrinde 7-11. Günler arasında gerçekleşir.
Yumurtlamanın Saptanması

Yumurta şimdi fallop tüpünü rahmine doğru yüzüyor. Döllenmezse, yaklaşık 24 saatlik bir hayatta kalma süresi vardır. Sperm rahimde uzun süre yaşayabilir. Bu yüzden yumurtlamadan önce veya sonra spermin dölleme özelliği vardır.Dolayısıyla, ovülasyondan önceki gün ve ovulasyon gününüz, en verimli olduğunuzda, yani gebe kalma ihtimaliniz olan en yüksek iki gününüzdür.Yumurtlama 1.jpgLuteal faz

Adet döngüsünün son ve üçüncü fazına luteal faz denir ve yumurtlamayı takip eder. Eğer yumurta döllenirse, hCG vücut tarafından üretilir ve gebelik testleri bunu tespit eder. Luteal faz, yumurtalık döneminde başlayıp, adetten başlayarak biten bir kadının döngüsünün evresidir. Bu süre zarfında, follikül esas olarak progesteronu salgılayacak olan korpus luteuma dramatik dönüşüme uğrar. Luteal faz boyunca hormonal iklimde belirgin değişim, endometriyumun yapısını değiştirerek embriyo başarıyla implante edilir. Sağlıklı bir luteal faz olmadan implantasyon gerçekleşemez ve bu nedenle etkili luteal faz defekti tedavisi sağlıklı doğurganlığı düzeltmek için çok önemlidir.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
2
Görüntüleme
3K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
11K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
M
Cevaplar
1
Görüntüleme
11K
LaViNYaM
LaViNYaM
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
610
Misafir
M
Üst