1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Luteal Faz Yetmezliği

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Her kadında yumurtlamadan önce, yani adetin ilk döneminde rahim içi zarı kalınlaşır. Yumurtlama gerçekleştikten sonra kalınlaşma durup olgunlaşma süreci başlar. Bu ikinci döneme luteal faz adı verilir. Kısırlığa da neden olan, rahim içi zarı gelişmesinin geri kaldığı durumlara ise luteal faz defekti (LFD) denir.Luteal faz defekti ya da luteal faz yetmezliği ise, siklus günü ile karşılaştırıldığında endometriumun 2 gün ya da daha fazla geride olması anlaşılır.


  Normal kadınlarda değişik zamanlarda %30 oranında LFD saptanır. Eğer iki adet dönemi arka arkaya saptanırsa infertilite nedeni olabileceği kabul edilir. İnfertilite nedeniyle tedavi olan kadınların %3 - 4'ünde sorun luteal faz defektidir. Tekrarlayan düşüklerde bu oran biraz daha yüksek.
  < Konu Resmi..>

  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE
  Luteal faz yumurtlamadan sonra yumurtalıklardan salgılanan progesteron hormonunun etkisi altındadır. Progesteron yetersizliğinin luteal faz defektine neden olabileceği düşünülüyor. Yüksek prolaktin düzeyleri de LFD'ne neden olabilir. Ayrıca yumurtlamanın uyarılması için klomifen alan kadınlar da risk altındadır.  Normalde her adet döneminde beyin ve yumurtalıklardan salgılanan hormonların etkisi ile endometrium adı verilen rahim iç zarında da değişiklikler olur.


  Adet siklusunun ilk yarısında yani yumurtlamadan önce endometrium giderek kalınlaşırken yumurtlama olduktan sonra artık daha fazla kalınlaşmaz ancak olgunlaşır. Bu ikinci döneme siklusun luteal fazı adı verilir.

  Luteal faz defekti ya da luteal faz yetmezliği ise siklus günü ile karşılaştırıldığında endometriumun 2 gün ya da daha fazla geride olması anlaşılır.

  Normal kadınlarda değişik zamanlarda %30 oranında saptanır. Eğer iki adet dönemi arka arkaya saptanır ise infertilite nedeni olabileceği kabul edilir. İnfertilite nedeni ile tedavi olan kadınların %3-4’ünde sorun luteal faz defektidir.Tekrarlayan düşüklerde bu oran biraz daha yüksektir.

  Luteal faz yumurtlamadan sonra yumurtalıklardan salgılanan progesteron hormonunun etkisi altındadır. Progesteron yetersizliğinin luteal faz defektine neden olabileceği düşünülmektedir. Yüksek prolaktin düzeyleri de LFD’ne neden olabilir. Ayrıca ovülasyon indüksiyonu için klomifen alan kadınlar da risk altındadır.

  Tanı

  Luteal faz defektinin bir hastalık olup olmadığı tartışmalıdır.Bazıları durumun normalin bir varyasyonu olduğu, her kadında zaman zaman görülebileceğini kabul etmektedirler.

  LFD’de tanı kanda siklusun 21. gününde progesteron düzeylerinin tespiti ile konsa da altın standart endometrium biopsisidir.Çünkü progesteron endometriumun yapısından çok yumurtlamanın olup olmadığı hakkında fikir verir.

  Adet siklusunun 21. gününde progesteronun 6.5 ng/ml’den yüksek olması ovülasyon olduğunu düşündürür. Değerin tek bir sefer 6.5 ng/ml altında olması ovülasyon olmadığı anlamına gelmez.

  21. gün progesteron düşük bulunur ise 2 gün daha arka arkaya bakılır. 3 günün ortalaması 10 ve üstünde olur ise ovülasyon olduğuna karar verilir.

  Biopside ise yapılan küçük bir kürtaj ile günleme (endometrial dating) yapılır. Burada endometriumun olması gerekenden 2 gün ya da daha fazla geride olması tanı için gereklidir. 2 defa arka arkaya sikluslarda bu bulguya rastlanır ise tanı konmuş olur.


  Tedavi


  LFD tedavisi tıbbidir. Ancak bu durum saptandığında tedavi gerektirip gerektirmediği konusunda fikir birliği yoktur. Tedavi planlanacak ise ilk tercih edilen yöntem ovülasyon indüksiyonunda kullanılan ilaçlardır.Bu tedavinin tek önemli riski çoğul gebelik oranlarının yüksek olmasıdır.Ovülasyon çeşitli yöntemler ile saptandıktan sonra progesteron içeren ilaçlar kullanılır.LFD tedavisi tıbbidir. İlk tercih edilen ilaç yumurtlamanın uyarılmasında kullanılan ilaçlardır. Bu tedavinin tek önemli riski çoğul gebelik oranlarının yüksek olması. Yumurtlama çeşitli yöntemler ile saptandıktan sonra progesteron içeren ilaçlar kullanılır.


   
 2. gülseren c

  gülseren c Forum Okuru

  lutelfaz sorunu olup hamile kalan varmı yardım
   
 3. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba, lutel faz bozukluğun da ovülasyonu sağlayan ilaç ve iğne tedavileri uygulanmaktadır. Başarılı sonuçlar alınmakla birlikte , lutel faz problemi yaşıyan bayanlarda da gebelik elde edilmektedir.Öyle ki tedavi çoğul gebeliklerle sonuçlanmaktadır.
   
Luteal Faz Yetmezliği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kalpte Yetmezlik Sağ Kalp Yetmezliği

  Kalpte Yetmezlik Sağ Kalp Yetmezliği

  Hastanın ayak ve ayak bilekleri şişer. Buralara, parmakla bastırılınca bir süre çukur kalır. El, ayak ve yüzde morarmalar; hazımsızlık ve iştahsızlık görülür. Nedeni, mitral kapağı hastalığı, müzmin bronşit veya doğuştan olan kalp hastalığıdır. Kaonjestij Kalp Hastalığı
 2. Kalp YetmezlİĞİ

  Kalp YetmezlİĞİ

  KALP YETMEZLİĞİ · Kalbin kan pompalama gücünün yetersiz olduğu ciddi bir hastalıktır. · Vücuda yeterli kan akımını olmaz, akım bozulduğu için kalbe dönemeyen kan damarlarda birikir. · Pompalama yetersizliği, kalbin kendi damarlarına ait hastalıklar, kalp kası hastalıkları, kalp kapakçık hastalıkları, tansiyon yüksekliği ve alkole bağlı olarak ortaya çıkar. · İnsanlar, "yoğun kalp...
 3. İçki içenlerin zamanla kalp yetmezliğine yakalanma riski içmeyenlere göre daha fazla

  İçki içenlerin zamanla kalp yetmezliğine yakalanma riski içmeyenlere göre daha fazla

  Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Mustafa Karaçelik, alkolün kalp kası hücrelerinde geri dönüşü olmayan hasarlara yol açarak, kalp yetmezliğine neden olduğunu söyledi.Opr. Dr. Karaçelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yüksek miktarda alkol kullananlarda kalp, damar ve kanser hastalıklarının daha sık görüldüğünü belirtti. Kalp yetmezliğinin kalbin...
 4. Böbrek Yetmezliği

  Böbrek Yetmezliği

  böbreklerin çalışmadığını nasıl anlarız Böbrek yetmezliği hastalığı teşhisi konulduğu anda, endişelenmeniz gayet normaldir. Ancak hastalığınızın son andaki durumu için, tedavisi için doğru bilgiler alma ve doğru bir tedavi şekli ile yola devam etmek böbrek yetmezliği hastalığından kurtulmanız için son derece yararlı olacaktır. Bu süreçte size renal ekibiniz yani doktorunuz, aileniz, diyaliz...
 5. Luteal faz nedir nasıl hesaplanır ? (Luteal faz adet döngüsü)

  Luteal faz nedir nasıl hesaplanır ? (Luteal faz adet döngüsü)

  Menstrüel Döngüyü anlamak doğurganlığın ve ovulasyonun tahmin edilmesi için kritik önem taşır. Hamile kalmaya çalışırken, luteal fazınız dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biridir. Hormonal dengeniz, döngü düzenliliğiniz ve gebe kalma beceriniz hakkında zengin bilgiler sağlar. Bu makale, adet döngüsü ve luteal faz hakkında detaylı bilgiler vermektedir. Bir kadının adet...

Sayfayı Paylaş