1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  LYS'de Baraj 165'e Düşürülüyor Duydunuz mu?

  Konu, 'Bilmedikleriniz' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  LYS baraj puanı 2012 LYS baraj puanı kaç  Merhaba Sevgili Melek'ler, bilmiyorum sizin de bilginiz var mı ama ben az önce nette genizinirken okudum bu haberi, LYS baraj puanı düşüyor! LYS'de baraj puanı 165 düşüyormuş şimdi gelin ilgili haberin detaylarını okuyalım arkadaşlarım.

  [​IMG]

  YÖK, Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) barajı geçen öğrenci sayısındaki düşüş nedeniyle üniversite kontenjanlarının boş kalacağı endişesi üzerine harekete geçti.

  YÖK, LYS’de, tercih yapmak için gerekli olan 180 baraj puanını 165’e düşürmeyi gündemine aldı.

  Baraj puanının düşmesiyle üniversitelerde boş kontenjan kalmayacak.


  Akşam gazetesinden Esra Kaya'nın haberine göre, sınavı geçerli sayılan yaklaşık 2 milyon genci ilgilendiren bu çözüm, önümüzdeki günlerde toplanacak YÖK Genel Kurulu’nda değerlendirilecek.

  Üniversite sınav sonuçlarını YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’ya sunan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, bu durumun, geçen yıl uygulanan katsayı hesabının kaldırılmasından kaynaklandığını belirterek, bu nedenle çok sayıda kontenjan açığının ortaya çıkacağını bildirdi.

  Geçen yıllarda katsayılar 0.15’e çarpılırken bu sene tüm öğrencilerinki 0.12 ile çarpıldı. Böylelikle genelde adayların puanında yaklaşık 15 puanlık düşüş meydana geldi. Çetinsaya, önümüzdeki günlerde Genel Kurul’u toplayarak baraj puanının 180’den 165’e indirilmesini gündeme alacak.

  KONTENJAN SORUNU BİTECEK
  Eski ÖSYM Yürütme Kurulu üyesi de olan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu, “Toplam puan 575 iken 560’a düştü. Yani puanlarda diğer etkilerden bağımsız olarak 15 puan geriledi. Bu çerçevede YÖK’ün tercihte taban puanlarını 180 yerine 165’e çekmesi son derece rasyonel olacaktır. Böylelikle üniversitelerin boş kontenjan sorunu bitecek” dedi.
   
LYS'de Baraj 165'e Düşürülüyor Duydunuz mu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. "Duydun mu Dün Gece"

  "Duydun mu Dün Gece"

  "Duydun mu Dün Gece" Duyurabildim mi dün gece sana sesimi, çok aradım Sesini dün gece çok istedim duymayı. Öyle ihtiyacım vardı ki, sana kelimelere sığdıramam. Derin ela gözlerini aradım, ışık aradım karanlığın derinliklerinde. Kokun sinmiş uzun saçlarıma,aradım seni, rakı kokan nefesimde , yüreğinin sıcaklığını aradım işte tam.... şuramda.... Sorma... öyle yalnızdım ki;...
 2. baraj

  baraj

  türkiyedeki yüzölçümü bakımından ve yükseklik bakımından en büyükleri
 3. Fare İnsanları Duydunuz mu?

  Fare İnsanları Duydunuz mu?

  fare insanları duydunuz mu, kimler, nerede yaşarlar, nedir, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Tıp her geçen gün hastalıklara çareler üretmeye çalıştığı gibi ,önüne geçemediği bir çok hastalıkla da karşı karşıya kalabiliyor.İşte bunlardan biri de tıp dilinde ''mikrosefal'' olarak geçen ama halk arasında fare insan olarak bilinen hastalık. Bu...
 4. E-Reçete Uygulaması Başlıyacakmış duydunuz mu?

  E-Reçete Uygulaması Başlıyacakmış duydunuz mu?

  Arkadaşlar duydunuz mu E-Reçete Uygulaması Başlıyacakmış bu konuda hiç haber ya da bilginiz var mı varsa lütfen benimlede paylaşın.
 5. LYS'de Barajın Altında Kalanlara Müjde ilgili haber için buyrun

  LYS'de Barajın Altında Kalanlara Müjde ilgili haber için buyrun

  LYS 2012 barajın altında kalanlar Lys de barajı geçemeyenler için Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden siz sevgili misafirler, daha önce sizlere LYS'de Baraj 165'e Düşürülüyor diye bir haber aktarmıştık. Şimdi de Lys'de barajı geçemeyenler için, müjdeli bir haber sunuyor ve lafı daha fazla uzatmadan sizleri ilgili haberler ile başbaşa bırakıyoruz. Lys'de baraj sorunu hız...

Sayfayı Paylaş