1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Madde bağımlılığı nasıl anlaşılır ?

  Konu, 'Psikiyatri' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  uyuşturucu madde kullanımı nasıl anlaşılır,uyuşturucu madde kullanan kişi nasıl anlaşılır,madde bağımlılığı nasıl anlaşılır,madde kullananı anlayabilirmiyim.uyuşturucu madde kullananların özellikleri < Konu Resmi..>


  Madde kullanımını anlamak kolay değildir. Özellikle kullanımın erken evrelerinde bunu anlamak çok daha zor olabilmektedir. Belirtilerin çoğu ergenlik dönemine özgü özelliklerle benzerlik göstermektedir. Madde kullanımına özgü belirtilerin çok az olduğuna dikkat edilmelidir. Gençte ortaya çıkan değişikliklerin başka nedenden kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılmalıdır.

  Madde kullanımını ayırt etmede şu yöntemler kullanılabilir:

  Laboratuar tetkikleri


  Madde kullanımını anlamanın en kesin yolu idrar testleri ve saç testidir. İdrar testleri kullanılan maddeye göre değişmekle birlikte, ortalama son üç günde madde kullanımı olduğuna ilişkin bir bilgi verir. Saç testleri daha net sonuçlar vermekle birlikte, daha pahalı bir yöntemdir. Son üç aylık dönemde madde kullanımının varlığını tespit edebilmektedir.
  Davranış değişiklikleri

  Uyuşturucu/uyarıcı madde kullanan kişilerde ilk değişiklik çevrelerinde yaptıkları değişikliktir. Yeni arkadaşlar edinirler. İlk kez madde kullanımı çoğunlukla bu çevrenin içinde olmaktadır.

  Duygusal dalgalanmalar görülebilir. Duygulanımdaki bu iniş çıkışlar tutarlı olmadıkları izlenimi verebilir.

  Daha önce okul başarısı iyi olan bir öğrencinin okul başarısı giderek düşmeye başlar. Okul başarısındaki bu düşüşü umursamayabilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, bu başarısızlığın ardında başka nedenlerin de olabileceğidir. Ergenlik dönemi birçok ruhsal hastalığın ilk belirtilerinin de görüldüğü bir dönemdir. Aile içi sorunlar, ruhsal rahatsızlıklar, olumsuz yaşam olayları da bu başarısızlıkta etkili olabilir.

  Okula devam azalır. Okula devamsızlık yaptığından çoğunlukla ailenin haberi yoktur. Genellikle arkadaşları ile birlikte okuldan kaçma görülür. Bu kritik öneme sahip bir konudur. Bu denetimsiz ve kontrolsüz yaşam toplumdışı davranışların gelişmesinde etkili olabilmektedir.

  Aile ile ders başarısı ve okula devam ile ilişkili yakın temas erken dönemde müdahale edilmesine olanak tanımaktadır.

  Her zamankinden daha fazla para harcamaya başlar. Bu paranın temini için zor kullanma veya yasadışı yollar kullanılabilir.

  Giysilerinde, saç modelinde değişiklikler olabilir. Kendi alt kültürünün karakteristiği olan bazı değişiklikler göze çarpabilir. Ancak giyim kuşamda ortaya çıkan değişikliklerin ergenlik dönemine özgü olduğu unutulmamalıdır.

  Madde etkisine bağlı değişiklikler

  Sınıf içinde dalgınlık, dikkati toplamakta güçlük gözlenebilir. Derse odaklanma güçleşir. Kullanılan maddenin cinsine göre uykulu bir hal veya hareketlilik görülebilir.

  Belirgin bir halsizlik, yorgunluk gözlenebilir. Giderek okuldan uzaklaşma ve sonra da terk etme görülebilir.

  Konuşmada güçlük ortaya çıkabilir. Sarhoşluk halinde olduğu gibi konuşma peltekleşebilir.

  Kilo kaybı görülebilir. Beslenme alışkanlığında bir değişiklik ortaya çıkabilir.

  Madde yoksunluğu, kullanılan maddenin cinsine göre farklı tablolar ortaya çıkarır. Huzursuzluk, sinirlilik, endişe yoksunlukta ortaya çıkan öznel belirtilerdir. Fiziksel belirtiler ise kullanılan maddeye göre değişmektedir.

  Vücutta yara izleri, kesi izleri görülebilir. Bu dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

  Aşağıda sayılan durumların başka nedenlerle de görülebileceği unutulmamalıdır.

  Duygulanımında ani değişiklikler olması
  Olağanın dışında saldırganlaşması
  İştah kaybı
  Giderek okula, spora, hobilerine karşı ilgisini kaybetmesi
  Sık sık durumla uyumlu olmayan uykulu ve sersem olması
  Gittikçe daha çok yalan söylemesi ve bunun gibi başka hareketlerinin olması
  Evden para ve başka eşyaların kaybolması
  Vücudunda, giysilerinde alışılmışın dışında lekeler, koku veya başka işaretlerin olması
  Doç. Dr. Defne Tamar Gürol


   
Madde bağımlılığı nasıl anlaşılır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Madde Bağımlılığı

  Madde Bağımlılığı

  MADDE BAĞIMLILIĞININ NEDENLERİ Alkol ve madde bağımlılığı bir ihtiyacın sonunda ortaya çıkar, bu da kullanan bireyin kişiliği ile yakından ilgilidir. Bağımlı, günlük hayatın getirdiği zorluklardan kaçmak ister. Bağımlılığı yaratan nedenler aşağıdaki gibidir 1. Dayanıksız ve Güçsüz Bir Kişilik Yapısına Sahip Olma Bağımlılar genellikler özgüvenleri zayıf ve kaygılı insanlardır. Hayatın...
 2. Kokain bağımlılığı nedir nasıl kurtulunur

  Kokain bağımlılığı nedir nasıl kurtulunur

  kokain bağımlılığı kokain bağımlılık yaparmı bagımlılık yaparmı bırakmak kokaini bırakmak Tarihçe * Kokain, Güney Amerika’da yetişen Eritroksilon Koka bitkisinden elde edilen bir alkaloiddir. * Yerliler, eski dönemlerden beri bunun yapraklarını uyarıcı etkisi için çiğnerler. * Bugün kötüye kullanılan kokain (kokain alkoloidi) ilk kez 1860’da izole edildi. * Lokal anestetik olarak...
 3. Alkol ve Madde bağımlılığı Hakkında Bilgiler

  Alkol ve Madde bağımlılığı Hakkında Bilgiler

  bu konu;alkol bağımlılığı,madde bağımlılığı hakkında bilgiler vermektedir Alkol günümüzde stres atmak, duygu geçişleri yada eğlenmek için kullanır. Ergenlerde ise merak ,özenti ve kendini kanıtlama alkol kullanımında başta önemli nedenlerdir.Madde kullanımında da alkol kullanımında geçerli olan nedenler aşağı yukarı aynıdır: gevşeme isteği , arkadaş çevresi , stres atma , rahatlama , özenti...
 4. Uyuşturucu ve uyarıcı madde bağımlılığı nedir?tedavisi nelerdir?

  Uyuşturucu ve uyarıcı madde bağımlılığı nedir?tedavisi nelerdir?

  bu konu;madde bağımlılığı nedir,madde bağımlılığından kurtulmak için neler yapılmalıdır hakkında bilgiler vermektedir Madde kullanma gereksinimine gevşeme isteği , arkadaş çevresi , stres atma , rahatlama , özenti gibi ,sebepleri sayabiliriz. Bağımlı olduktan sonra kurtulmak o kadar kolay gerçekleşmez . Bunun için kişinin tıbbi ve psikolojik yardıma ihtiyacı vardır.Eroin kullanımıyla önce...
 5. Kumar bağımlılığından nasıl kurtulunur ?

  Kumar bağımlılığından nasıl kurtulunur ?

  kumar bağımlılığı,kumar bağımlılığı tedavisi,kumar bağımlılığı belirtileri,kumar bağımlılığına tedavi Kumar bağımlılığı aynı zamanda kompulsif kumar oynama diye de bilinen bir tür dürtü kontrol bozukluğudur. Kompulsif kumarbazlar, kendilerine ve sevdiklerine zarar verdiklerini bildikleri halde kumar oynama dürtülerini kontrol edemezler. Kumar oynamak sonuçlarını umursamaksızın düşündükleri...

Sayfayı Paylaş