gebe
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Madde Madde Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Nelerdir ?

  Konu, 'Kısırlık' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  kadınlarda kısırlık nedenleri kadınlarda kısırlık


  Sevgili melekler, annelik her kadının içinde var olan ve zamanı gelince açığa çıkan çok kutsal bir duygu. Elbette ki evlenen her melek kendini hazır hissettiğinde anne olmak istiyor. Ancak ne yazık ki bazı durumlarda anne olmak hemen mümkün olamayabiliyor. Bu gibi durumlarda sabırla tedaviler sürdürülmeli ve sakin olunmalı. Bu yazımızda kadınlarda kısırlık ve kadınlarda kısırlık nedenleri ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşıyoruz ...  [​IMG]  Kadınlarda kısırlık sebepleri çeşitli olabilmektedir.Adet ve yumurtlamalardaki düzensizlikler,Rahim kanalları hasarı,Endometriosiz,Rahim ağzı problemleri,Miyom,İmmünolojik faktörler ve nedeni belirlenemeyen çeşitli sebepler...
  Kadında gebelik oluşmamasının yani kısırlığın ana sebepleri adet ve yumurtlama düzensizlikleri, endometriozis, polikistik over, erken menapoz, rahim kanallarının kapalı olması veya üreme sistemine ait yapısal bozukluklar olabililmektedir.

  Yumurtlama düzensizlikleri:

  Yumurtlama düzensizlikleri, kadın kısırlığının en sık görülen sebebidir. Yumurtlama, yumurtalıklarda gelişip olgunlaşan yumurtaların barındıkları içi sıvı dolu keseciklerden (folikül) atılması işlemidir. Yumurtlama olmaksızın döllenme ve gebelik oluşamaz. Seyrek veya sık adet görme veya hiç adet görememe yumurtlama ile ilgili problemi düşündürür. Ancak düzenli adet gören kadınlarda da yumurtlama düzensizliği görülebilmektedir.

  Rahim kanalları hasarı:

  Rahim kanallarının kısmen veya tamamen tıkalı olması halinde spermler yumurtaya ulaşamaz. Rahim kanallarına hasar veren olaylar arasında daha önce geçirilmiş karın içi veya üreme organlarına ait enfeksiyonlar, endometriozis, ameliyat sonrası oluşan yapışıklıklar veya geçirilmiş bir dış gebelik sayılabilir.

  Endometriozis:

  Endometriyozis, rahimin içini döşeyen ve adet görülen rahim içi dokunun, rahim dışında odaklar halinde bulunmasıdır. Normal yerleşiminin dışında bulunan bu odaklar, zamanla rahim tıkanmasına, veya yumurtlamanın bozulmasına neden olabilir. Endometrioz lu hastaların %70’i kısırlık problemi yaşamaktadır.

  Rahim ağzı (Serviks) faktörü -Rahim faktörü:

  İnfertiliteye sebep olan rahim problemleri arasında, şekil bozuklukları, enfeksiyonlar ve mukus kalitesinin iyi olmayışı, rahim ağzında (serviks) veya rahim içinde gelişen polipler sayılabilir. Polip ler iyi huylu, küçük, et beni gibi doku oluşumlarıdır. Kötü bir hastalıkla ilgileri yoktur, fakat bazen gebeliğe engel olabilirler.

  Adetin değişik evrelerinde rahim ağzı salgısı (mukus) hormonların etkisi ile miktar ve kıvam olarak değişiklikler gösterir. Mukus, uygun nitelikte olmaması halinde spermin, kadın üreme yollarında ilerlemesine engel olabilir.

  Miyom (myom):

  Yapısal olarak iyi huylu rahim tümörleri olan myomlar da, büyüklüklerine, yerleşim yerlerine ve sayılarına bağlı olarak kısırlığa neden olabilirler.

  İmmünolojik faktörler (Bağışıklık sistemi):

  Kısırlıkta rol oynayan immunolojik faktörlerin tanısı zor, tedavisi ise sınırlıdır. Kadının servikal mukusunda bulunan sperme karşı antikorlar yani, bağışıklık maddeleri, erkeğin kendi spermine karşı oluşturduğu antikorlar, hatta döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesini engelleyen bağışıklık faktörleri kısırlığın nedeni olabilir.

  Açıklanamayan -Nedeni izah edilemeyen Kısırlık:

  Bazen, kadın ve erkekte yapılan muayene ve tetkiklere rağmen kısırlığı izah edecek bir neden bulunamaz. Özellikle bu durum, çiftlerde umutsuzluğa ve hayal kırıklığına yol açmaktadır. Kendileri üzüldükleri gibi, aile ve çevreye karşı bir eziklik hissetmektedirler. Ortada belli bir neden yokken çocuk sahibi olamamak bazan karı kocanın birbirini, hatta ailelerin birbirlerini suçlamasına yol açabilmektedir.

   
Madde Madde Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Nelerdir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kadınları sabote eden 12 madde

  kadınları sabote eden 12 madde

  Kişinin kendi kendine yaptığı olumsuz iç konuşmalar nedeniyle özgüveninin düşmesi ve kendini gerçekleştirmesinin engellenmesi olarak tanımlanan “Self Sabotaj”, daha çok çocukluk döneminde öğrenilen hatalı düşüncelerden kaynaklanıyor. International Hospital'dan Psikolog Dr. Ferahim Yeşilyurt, klinik psikolojide/ psikiyatride bir hastalık olarak tanımlanmasa da, olumsuz iç konuşmaların bazı...
 2. kadınlar hakkındaki 1o madde:)

  kadınlar hakkındaki 1o madde:)

  1- "Ben ritüel adamı değilim" bahanesi hiç inandırıcı değil, çiçekleri çok severiz unutmayın. Elinde çiçek olan adam sevgilimiz değilse bile çok cazip görünür. 2- Evinize ilk defa geldiğimizde, maç izlediğiniz arkadaşlarınızla bizi karıştırmayın. Hele hele "Mutfaktan alsana... Bana da getirsene..." türü teklifsiz çağrışımları hiç yapmayın. 3- Etkilemeye çalıştığınız...
 3. 10 Maddede Çocuklarda Öksürük Nedenleri

  10 Maddede Çocuklarda Öksürük Nedenleri

  çocuklarda öksürük, çocuklarda inatçı öksürük, çocuklarda öksürük nedenleri Özellikle kış aylarında havaların da soğuması ile birlikte bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda gribal enfeksiyonlara bağlı öksürük görülebilir. Bazen soğuk algınlığına bağlı olmadan da inatçı öksürüklerde görülür. Çocuklar da öksürük nedenleri hakkın da sizlere 10 madde halinde merak ettiğiniz sağlık bilgilerini...
 4. Kimyasal Maddeler Kısırlık Nedeni

  Kimyasal Maddeler Kısırlık Nedeni

  kısırlık nedir,kısırlık nedenleri,hamile kalmaya engel durumlar,gebeliği zorlaştıran yaşamsal sorunlar,kısırlık sebepleri,kısırlığı engellemenin yolları hakkında bilgiler İnsan sağlığı ve neslinin devamı metabolizma, büyüme-gelişme, zihinsel fonksiyonlar, bağışıklık sistemi ve üreme için hayati rolleri bulunan hormon ve benzeri sinyal taşıyıcı maddelerin kusursuz çalışmasına bağlıdır....
 5. Madde madde doğurganlığı etkileyen sebepler

  Madde madde doğurganlığı etkileyen sebepler

  Toplumda yaşa bağlı kısırlık gittikçe daha yaygın olarak görülmektedir. Kadınlar, 20-30 yaş arasında, doğurganlıklarının en yüksek olduğu dönemde daha rahat gebe kalabilirler.35 yaşından sonra gebe kalabilirlik, yumurta olgunlaşma sürecinin bozulması yüzünden azalmaya başlar ve 40 yaşından sonra belirgin olarak azalır.Kadınların yaklaşık % 20’si aile kurmak için 35 yaş sonrasına kadar...

Sayfayı Paylaş