Maden Suyu ve Soda arasındaki Fark

KızılÖtesi

KızılÖtesi

Aktif Üye
Üye
Maden Suyu ve Soda arasındaki Fark

Maden Suyu isterken çoğu kişi "soda" der... Oysa soda ve maden suyu arasında büyük fark var. Soda içerken, maden suyu faydası beklemeyin. İşte farkı...

Soda mineral içermez

Maden suyu içinde; bikarbonat, sülfat, klorit, kalsiyum, magnezyum, florit, demir ve sodyum bulundururlar. Farklı markalar farklı miktarlarda mineral içerirler. Marka tercih ederken içeriklerine mutlaka bakılmalı. İçilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbondioksit eklendiğinde soda yapılmış olur.Maden suyu ise yerin en derin katmanlarından çıkar ve yeryüzüne çıkarken geçtikleri katmanlardan mineralleri de alarak yol alırlar. Bu durumda maden suyu mineralce çok zengin iken soda mineral içermez. İkisi de mideyi rahatlatma özelliğine sahiptir ancak sodanın bundan başka hiçbir işlevi yokturOysa maden suyu aynı zamanda doğal bir mineral deposudur. Dolayısıyla tüketilmesi önerilen doğal maden sularıdır ve sodayla maden suyunu ayırt edebilmek için pek çok gıda maddesini alırken yapmamız gerektiği gibi etiket okumak çok önemlidir.Günde ne kadar maden suyu tüketmeli?

Maden suyu içindeki minareller sebebiyle çok sağlıklı bir içecektir ve insan sağlığını destekleyicidir. Ter, solunum ve idrar ile kaybolan minerallerin yerine gelmesi için su içmenin yanı sıra sıvı ihtiyacının bir kısmı maden suyundan karşılanabilir. Amerikan Obezite Birliği sağlıklı bireyler için maden suyu tüketimini 600 ml. olarak belirlemiştir. Ülkemizde tuz tüketimi genllikle yüksektir. Aşırı tuz alımı, yüksek tansiyon, börek hastalıkları ve mide ülseri gibi hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Ayrıca fazla sodyum alımı idrarla kalsiyum atımını hızlandırdığı için kemik erimesi sorunu için risk faktörü oluşturur. Maden suları yüksek sodyum içerdikleri için aşırı miktarda tüketilmemelidir. Maden suyu seçimi yapılırken de düşük sodyum, yüksek magnezyum ve kalsiyum içerikli olanlar tercih edilmeli. Sağlıklı insanlar günde iki şişe, kilolu kişiler bir şişe içebilir. Kalp, böbrek ve hipertansiyon hastaları ise uzak durmalı.Maden suyunun faydaları nelerdir?

Her yaşta kişilerin günlük kalsiyum gereksinimlerinin karşılanmasında takviye olarak düşünülebilir. Böylece güçlü kemik yapısının oluşması ve korunmasını sağlar. Büyüme çağında, hamilelikte ve yaşlılıkta artan mineral ihtiyacının (magnezyum, kalsiyum, flor ve sodyum gibi) karşılanmasında gerektiği kadar kullanılarak sağlanabilir. Sağlıklı bireylerde içerdiği sülfat, bikarbonat iyonları sayesinde sindirim sistemi (mide ve bağırsaklar) ve boşaltım sistemi (böbrekler ve idrar yolları) fonksiyonlarını destekler (maden suyunun önerilen miktardan fazla tüketilmemesi şartıyla geçerlidir).Cildin gerekli olan su ve mineral ihtiyacını da karşılayarak gergin, pürüzsüz ve canlı bir görünüm sağlanmasında yardımcıdır.


Solunum, idrar, her türlü spor aktivitesinde ve özellikle yaz aylarında terleme ile oluşan su ve mineral kaybının karşılanmasında ölçüsü kadar kullanılabilir.


Bikarbonat içeriğinin yüksek olması ise asit fazlalığı, yanma ve ekşime ile seyreden mide hastalıklarında mide asidi fazlalılığını baskılayıcıdır.


Özellikle yaz aylarında sıcaklığın artmasıyla birlikte asitli içecek tüketme ihtiyacı da artar. Boyalı, katkı maddeli içecekler yerine maden suları tercih edilebilir. Son dönemde meyveli çeşitleri de piyasada bulunmakta fakat bunların kalori de dikkate alınarak tüketilmesinde fayda var.
 
handanca

handanca

Daimi Üye
Üye
Cevap: Maden Suyu ve Soda arasındaki Farkı

ikisinide sevmem:)
paylaşım için sağol canım.
 
CaRiZmA

CaRiZmA

Vip Melek
Üye
Cevap: Maden Suyu ve Soda arasındaki Farkı

Ben severim :)
Su yerine maden suyu iciyorum hatta, öyle görmüsüm almanyada maden suyu normal su niyetine gidiyor.
Ama en nefisi partakal suyu ile karistirinca oluyor:D:D
 
PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Cevap: Maden Suyu ve Soda arasındaki Farkı

bende vişne suyu ile karıştırıp içerim harika oluyor :D
ellerine sağlık canım
 
ilkimsu

ilkimsu

Yeni Üye
Üye
hımm içiyordum arada
sodanın meyvelisini daha cok tüketirdim ama annem kızardı içme diye
o yuzden maden suyuna döneyim ben :D
 

Benzer İçerikler

Üst