1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Magnolia (Manolya)

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  manolya psikiyatri merkezi manolya psikiyatri merkezi ankara ankara tıp tıp Yapraklarını döken ya da herdem yeşil boylu veya küçük boylu ağaçlar şeklinde odunsu bitkilerdir. Tomurcuklar kulakçıktan gelişmiş olan tekbir pul ile sarılmıştır. Yapraklar saplı, tam kenarlı, genellikle büyüktür. Sarmal dizilidir.

  Manolyalarda çiçekler çok büyümüştür. Sürgünlerde terminal olarak teker teker bulunur. Meyve kozalak biçiminde olup, agregat meyve tipindedir. Esasen karpellerden her biri kendi başına açılan keseli (Folikül) meyvelerdir. Kuzey Amerika, Doğu Asya, Himalaya'larda doğal olarak yetişen 80 kadar taksonu bulunmaktadır. Birçokları parkçılıkta çok tutulan süs bitkileridir. Bazı türlerinin de değerli odunları vardır. Manolyalar aslında tohumla üretilirse de çeşitli vejetatif yollarla da üretilebilirler.

  Magnolia grandiflora L. [Büyük Çiçekli Manolya]

  20-30 m. boylarında, piramidal tepeli, herdem yeşil odunsu bir bitkidir. Genç sürgünler, tomurcuk ve agregat meyve pas rengi tüylerle sık bir biçimde örtülmüştür. Yaprağın ucu küt, yada hafif sivri, dip tarafı kama şeklinde sonuçlanır. Üst yüzü parlak yeşil, alt yüzünde pas renginde sık tüylerle kaplıdır. Çiçekler kase gibi, 15-20 cm. Ağustosta çiçek açar.


  Vatanı Kuzey Amerika'nın güney doğusudur. Ancak gerek çiçeği, gerekse parlak yeşil dökülmeyen yaprağı ile olağanüstü bir park ağacı olduğu için Avrupa ve öteki ülkelere götürülmüş olup, çokça yetiştirilmektedir.
  Bundan başka kendisine çok benzeyen ve yaprağını dökmeyen M. delavaji, kışın yapraklarını döken M. liliiflora, M. soulangiana, M. denudata gibi değerli süs bitkileri olarak kullanılan Manolya türleri bulunmaktadır.


   
 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Magnolia (Manolya)
  saol canım
   
Magnolia (Manolya) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Manolya ÇİÇEĞİ

  Manolya ÇİÇEĞİ

  manolya ağacı bakımı manolya bakımı ne zaman çiçek açar ne zaman açar ağacı çiçeği galeri Manolya ÇİÇEĞİLimon çiçeği kokusunda iri beyaz çiçekli bir süs ağacıdır. İri parlak yeşil yaprakları vardır. Kuzey Amerika’ nın güneydoğu bölgeleriyle Güney Asya’ da tabi olarak yetişir. Çok makbul bir süs ağacı olduğundan parklarda bahçelerde yetiştirilir. Bir çok çeşitleri vardır. Kışın yapraklarını...
 2. Manolya

  Manolya

  Uzun zamandır haber alamadığınız bir yakınızla tekrar buluşacaksınız, bu olay sizi çok sevindirecek demektir. Uzun zamandır haber alamadığınız bir yakınızla tekrar buluşacaksınız, bu olay sizi çok sevindirecek demektir. Rüyada manolya görmek çok iyidir. Manolya saglik, bolluk, bereket ve sevinçle yorumlanir. Rüyasinda manolya koklayan bu nimetlerin hepsine birden kavusur.
 3. Coşkun Sabah - Manolya

  Coşkun Sabah - Manolya

  manolyam nota Uzun yıllar bekledim Hakikat oldu rüya Koklamaya kıyamam Benim güzel manolyam Nazlı çiçeğimsin sen Sevdana dayanamam Koklamaya kıyamam Benim güzel manolyam Söz-Müzik: Zeki Müren
 4. Koklamaya Kıyamam Benim Güzel Manolyam...

  Koklamaya Kıyamam Benim Güzel Manolyam...

  . Unut Beni Can bu kaçıncı gece hasretinle yandığım kaçıncı gece yıldızları yıkadığım,göz yaşlarımla mesafeler yırtıldı hıçkırıklarımla bosnalı kadınlar duydu feryadımı sen,sen duymadın mı can.... ne vardı bu kadar uzak yerlerde açacak benden uzak o iklimlerin benden uzak o şehrin kahrolası o kalabalıkların benim kadar ihtiyacı mı vardı sana benim kadar hasret çekti mi.. kahrolası o şehrin...
 5. Manolya Çiçeği Bakımkı

  Manolya Çiçeği Bakımkı

  manolya çiçeği manolya türleri cicegi çiçek çiçeği rengi Baharın gelişinin en önemli habercisi manolyalar hakkında merak ettiklerimizi, VSB Peyzaj'ın sahibi Begüm Eryılmaz'dan dinledik. Boğazda baharın geldiğinin en güzel temsilcileridir manolyalar ve elbette erguvanlar. Erguvan kadar yoğun olmasa da çoğumuz Bebek yokuşundaki manolyayla merhaba deriz bahara. Odunsu ve çiçek açan küçük bir...

Sayfayı Paylaş