1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Mahidevran Sultan kimdir ?

  Konu, 'Osmanlı Tarihi' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  mahidevran sultan kimdir mahidevran sultan ne demek hayatı Bana göre Hürrem'den çok daha güzel bir kadınmış Mahidevran Sultan ama güzellik herşey demek değil bunu bir kez daha anlıyoruz...

  Kanuni Sultan Süleyman'ın ilk karısı Mahidevran Gülbahar Sultan kimdir bir bakalım kızlar :tik:

  < Konu Resmi..>


  Mahidevran Sultan ya da Mahidevran Gülbahar Sultan (ö. 1580) Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman‘ın eşlerinden biridir.


  Mahidevran Sultan’ın Arnavut kökenli olduğu tahmin edilmektedir. Mahidevran Sultan’ın Kanuni’yle tahta çıkmadan önce Manisa valisi olarak görev yapmaktayken evlendiği bilinmektedir.
  Mahidevran Sultan 1515 yılında Kanuni’nin ilk erkek oğlu olan Şehzade Mustafa’yı dünyaya getirdi. 1520 yılında eşinin padişah olması üzerine çocuklarıyla birlikte İstanbul’a geldi. Bu sırada Hürrem Sultan saray haremine girmişti ve kısa zamanda Kanuni’nin en sevdiği eşi haline gelmişti. 1524 yılında Hürrem Sultan da bir erkek çocuk dünyaya getirdi.

  Şehzade Mustafa yetişkinliğe ulaşınca Osmanlı geleneğine uyarak Amasya’ya vali olarak gönderildi. Gene gelenek olduğu üzere annesi Mahidevran Sultan da oğluyla birlikte Amasya ‘ya gitti. Şehzade Mustafa’nın Kanuni’nin en büyük oğlu olması ve sevilen bir şehzade olması nedeniyle babasından sonra tahta çıkması bekleniyordu. Ancak Kanuni 1553 yılında oğlu Mustafa’yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla boğdurttu. Hürrem Sultan‘ın Kanuni’yi bu kararında etkilediği inancı yaygındır.

  Şehzade Mustafa’nın öldürülmesinden sonra Mahidevran Sultan iyice gözden düştü. Yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu Bursa’da geçirdi. Ancak annesi Hürrem Sultan‘ın ölmesinden sonra Hürrem Sultan‘ın oğlu II. Selim Mahidevran Sultan’a maaş bağlattı ve 1555 yılında oğlu Mustafa’nın türbesini yaptırttı.

  Mahidevran Sultan 1580 yılında Bursa’da öldü. Oğlunun türbesine gömüldü.


   
  gizi ve nilyesilim bunu beğendi.
 2. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113
  Evet pasim güzellik bir yere kadar diyorum bende çünkü bir kadın zeki olduktan sonra tüm güzel ve güzellikleri gölgede bırakır.Kadın istedikten sonra zekasıyla yapamayacağı şey yoktur.Hürrem bildiğime göre çok güzel bir kadın değilmiş sadece zekası ve hırsı ile Kanuni yi avcunun içine almış...
   
 3. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  selam ben okan
  bence hurrem sevmemiş sever gıbı gorunmüşş seven ınsan pilanlar yapyazz pilanlar uzerınede aşk olmazz hürrem sadecene hırsı ınadi üzerıne sever gıbı gorunerekk aşik oldugunu gostermişşşşşş
   
  a.özlem bunu beğendi.
 4. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  ne olursa olsun padişahlarımız yabancı kadınlarla evlenmeseler türklerle evlenseler osmanlı imparotorluğu çökmezdi
   
  a.özlem bunu beğendi.
 5. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  resimdeki mahidevran değğilll
  arkadaşlar o resimdeki mahidevran değil o hürrem haseki sultan ın kızı mihrimah sultan yhaaaa
   
 6. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Mahidevran ve hürrem

  Güzel olduğu kadar talihsiz...butalihsizliğinde kendi paıda çokbüyük .daha akıllı davransaydı hüremi alt edebilirdi...sultanında gözünden düşmez,oğlununda öldürülmesine izin vermezdi.hürremin de hakkını vermek lazım akıllı kadınmış...kanuniyi sevdiğinede hiç inanmıyorum.padişah dahi olsan kusurların ve zaafları olyo işte insanların.sıltanı seven mahidevranmış...
   
 7. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  madideran ve hürem

  mahidevra çok iyi bir kadınmış ama hürrem herşeyi bozdu şehzade mustafa onun yüzünden öldürtüldü
   
 8. nursay

  nursay Forum Okuru

  Mahidevran Sultan Hala Haseki Sultan

  Mahidevran Sultan, biraz daha sabirli olsaydi ve Hafse Sultani dinleseydi bunlar olmazdi.
  Sultan Suleyman Belgrada savasa gittiginde Hurremi yok edecekleri aslinda.
  Mahidevran kucuk yasina ragmen gelecegi gormus, Sultan Suleyman hazretleri gorememis neyazikki...
  Bir rus kolenin fendine kapilmis ve oglunu bogduracak kadar kuculmus yazik bir insan olarak olmus....
  Cok kizginim cok....Osmanliyi boyle cokertmisler...
   
 9. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  hürrem sultan

  bence hürrem sultan akıllık etmiş ve sultanın gönlünü kazanmış helal olsun zeki kadınmış bence hürrem haklı sadece zekasını kullanmış okadarrr
   
 10. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  zekilik mi? insan olmak mı?

  önemli olan zeki insan değil, zekasını doğru yolda kullanan insandır. sizce bu kadın zekasını doğru yolda kullanmış mı? Hayır kuyllanmamış. Tarihte birçok insan zekasını kullanmış hassan sabbah gibi dahada sayabilirim ama zekasını nerede kullandığına bakmak lazım. Osmanlı padişahlarını severim ama kanununi sevmem.Babasından aldığı hazineyi boşaltmış ve bundan sonra osmanlı devleti çöküşe geçmiştir. Diğer devletler keşifler yaparken, ileriyi göremeyen padişah sadece fethettiği yer ile yetinmeye başlamış. kısacası yeniliklere ayak uyduramamıştır. ve öyle padişah düşünün kü bir kadının fitnesi yüzünden öz oğlunu boğdurmuştur.Tamam kabul ediyorum kanuni zamanında osmanlı en doruk çağını yaşamış ama bir o kadar da çöküşe giden yoluda onun zamanında başlamış bunuda kabul etmek lazım.
  yukarıda da söylediğim gibi uzun seferlerin yapılması hazineyi boşalttı. Çoğrafi keşifler dalgasına katılamaması yeniliklere ayak uydurulmaması bunlar en önemli etkenlerdir çöküş için.
   
 11. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  zeki olmak mı? insan olmak mı? devam

  Ha bu arda şunu da söyleyeyim. süleymendan sonra tahta geçen Selim'in nasıl ülkeyi yönettiğini bilmeyen yok herhal acaba sehzade mustafa tahta geçseydi durum farklı olur muydu? Yetişrilme şekline bakılırsa neden olmazdı? belki devletin kaderi değişebilirdi? Bu satrançta hamle hatasına benzer bir hamle yanlış yaparsan oyunu kaybetmeye doğru gidersin geri dönüşü olmaz. Şehzade mustafanın öldürülmesi ve Selim'in tahta geçmesi geri dönüşü olmayan bir hamle yapılmıştır. Tarih bunu bize gösterdi zaten.
   
 12. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  O Mahidevran Değil

  O mahidevran değil hürremin kızı
   
 13. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  hürrem sultan

  SARAYDAKİ YAŞAMI
  Hürrem Sultan, sarayda özel bir eğitim gördü. Güzelliği zekası ve becerisi ile padişahın dikkatini çekmeyi bildi. Harem kadınları ve sarayın ileri gelenleri arasında da kendine yer edindi. Hürrem Sultan saraya geldiğinde Kanuni'nin Manisa valisi iken birlikte olduğu Mahidevran Sultan'dan Mustafa isimli bir oğlu vardı. Mustafa zamanla çok sevilen bir şehzade haline geldi. Mustafa'nın Kanuni'den sonra padişah olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Bu da Mahidevran Sultan'ın Valide Sultan olacağı anlamına geliyordu. Oysa Hürrem Sultan her bakımdan Mahidevran Sultan'ın önüne geçti.

  Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman'a bir kız, dört oğlan çocuğu doğurdu. En büyük oğlu Mehmet Şehzade tahta çıkamadan öldürüldü. İkinci oğlu Selim tahta çıktı. Diğer çocukları da Beyazıt ve Cihangir Şehzadeleridir. Kızı Mihrimah Sultan'ı Vezir-i Azam Rüstem Paşa ile evlendirerek Vezir-i Azam'la bir ittifak oluşturdu. Kanuni, yeniçeriler tarafından çok sevilen oğlu Mustafa'yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla öldürttü. Hürrem Sultan'ın Kanuni'yi bu kararda etkilediği inancı yaygındır. Şehzade Mustafa'nın öldürülmesinden sonra Mahidevran Sultan iyice gözden düştü. Yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu Bursa'da geçirdi. Ancak Hürrem Sultan'ın ölümünden sonra Hürrem Sultan'ın oğlu padişah II. Selim Mahidevran Sultan'a maaş bağlattı ve oğlu Mustafa'nın türbesini yaptırttı.

  Devlet yönetiminde etkili olan Hürrem Sultan, İran savaşını destekledi. Ruslar ve Lehlerle barış içinde yaşanılmasını sağladı. Bu dönemde Ruslar Kazan ve Astrahan Hanlıklarına hakim olup doğuya doğru yayılmaya başladılar.

  Hürrem Sultan 18 Nisan 1558 tarihinde eşi Kanuni Sultan Süleyman'dan 8 sene önce 52 yaşındayken öldü. Oğlu II. Selim'in tahta çıkışını göremedi. Süleymaniye Camisi Külliyesi içinde kendisi için yaptırılan türbeye gömüldü. Türbenin iç duvarları bir cennet bahçesini tasvir eden İznik çinileriyle kaplıdır.

  bunlarda bilgileri arkadaşlar böle bir kadınmiş
   
 14. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  hürrem ve süleyman

  herkese diyorum arkadaşlar hürrem akıllı süleymanda akıllı hürrem süleymanı daima sevmiş sizin tek bildiğiniz yalan haberleri okumak muhteşem süleyman ı okuyun herşeyi anlar ve pişman olursunuz hürrem gerçekten sevmiş siiz herlade show tv nin hiç haberlerini görmüyosunuz herlade yayında (GERÇEK AŞK ) <3 diye çıkıyor izleyin anlarsınız.....!
   
 15. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  sadece yazarın yorumuna dair yazılan bir kitap malesef beni hürremin aşkına ikna edemiyor. Reytink amaçlı bir dizi de beni ikna etmeye yetmez. Ben sonuca bakarım. Sonuçta bu kadın valide sultan olmak için güya en büyük aşkının en gözde oğlunu öldürtmüş mü öldürtmüş. Devleti kendi çıkarları uğruna çıkmaza sokmuş mu sokmuş. E o zaman hangi aşktan hangi sadakatten bahsediyoruz biz. Tarih sonuçlarıyla karşımızda dururken hiç inandırıcı değil.
   
Mahidevran Sultan kimdir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nur Aysan (Mahidevran Sultan) kimdir? Nur Aysan Resimleri

  Nur Aysan (Mahidevran Sultan) kimdir? Nur Aysan Resimleri

  nur aysan mahidevran sultan mahidevran sultan resmi nur aysan biyografi boyu Nam-ı değer Mahidevran Sultan Nur Aysan'ı daha yakından tanıyalımmı kızlar...Ben çok beğeniyorum Nur Aysan'ı özellikler saçlarına bayılıyorum:D:D Nur Aysan biyografisi ve resimleri :tik: Doğum Tarihi : 12.11.1980 Doğum Yeri: Duisburg Almanya Boy : 169cm Kilo : 51 Göz Rengi : mavi Saç Rengi : kumral...
 2. Nur Aysan (Mahidevran Sultan) Eşinden Boşandı

  Nur Aysan (Mahidevran Sultan) Eşinden Boşandı

  belda aysan mahidevran sultan muhteşem yüzyıl mahidevran sultan Aşk-ı Memnu dizisinin Peyker'i, Muhteşem Yüzyıl dizisinin Mahidevran Sultan'ı güzel oyuncu Nur Aysan eşinden sessiz sedasız boşanmış... “Muhteşem Yüzyıl”ın Mahidevran’ı Nur Aysan, borsacı eşi Murat Aysan’dan sessiz sedasız boşandı. Eşinden hiçbir talepte bulunmayan oyuncu, sadece ‘Aysan’ soyadını istedi Anlaşamıyoruz...
 3. Mahidevran Sultan Nur Fettahoğlu model oldu

  Mahidevran Sultan Nur Fettahoğlu model oldu

  mahidevran sultan model oldu nur fettahoğlu markafoni fotoları fotoğrafları burada arkadaşlar. Muhteşem Yüzyıl dizisinin Mahidevran Sultan model oldu Melek'lerim. Nur Fettahoğlu objektik karşısına geçti ve mankenlere taş çıkardı Melek'lerim. Markafoni Nur Fettahoğlu fotoları cidden büyüleyici Melek'lerim. Merak edenler için bizde bu sayfamızda Markafoni Nur Fettahoğlu fotoğrafları sunuyor ve...
 4. Mahidevran gülbahar haseki sultan

  Mahidevran gülbahar haseki sultan

  Mahidevran gülbahar haseki sultan.aslında dızı geregi yarımız nefret ettı ondan ,5 kurusluk seyır ıcın huzurla bıle uyutmuyolar mahıdevranı.aslında hepımızın su cagda eslerımızı kıskanması gıbıydı onunda duygu ve dusunceleırı.sevdi ,kıskandı ,baska kadınla paylasamadı.hepsını gectım gozbebegını kaybetmek yeterdı aglamasına.en degerli varlıgı yok olmustu gozlerinin önünde.şehzadesine canını...
 5. Mahidevran Sultan Fethiye'de!

  Mahidevran Sultan Fethiye'de!

  nur fettahoğlu mahidevran sultan nur fettahoğlu haberleri Sevgili melekler, Muhteşem Yüzyıl dizisinin Mahidevran'ı Nur Fettahoğlu, hafta sonunda sevgilisiyle birlikte Fethiye'deydi. Sevgilisi Levent Veziroğlu ile birlikte Fethiye'de dinlenen Fettahoğlu, tatil dönüşü Atatürk Havalimanı'ndan el ele çıkarken görüntülendi. Fettahoğlu, “Evliliği düşünüyor musunuz?” sorusunu da “İyi akşamlar...

Sayfayı Paylaş