1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Mahmuzlu incirkuşu (Richard's Pipit) Hakkında Bilgi

  Konu, 'Kuş Bakımı' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  incir kuşu avı mahmuzlu köyü
  Mahmuzlu incirkuşu(Richard's Pipit)Mahmuzlu incirkuşu(Richard's Pipit )Hakkında

  < Konu Resmi..>  Tanımı
  Bu tür eskiden diğer bazı incirkuşlarıyla beraber anthus novaeseelandiae Latince ad altında anılırken daha sonra bu incirkuşlarının büyük bir kısmı kendi başlarına tür statüsüne geçmişlerdir. Mahmuzlu incir kuşunun Latince adı da anthus richardi olarak değişmiştir. İri bir incirkuşudur. Uzun sarı-kahve bacakları, uzun kuyruğu belirgin özelliklerindendir. Uzun üst gagası koyu alt gaganın dibi ise sarımsı renkdir. Parmağından uzun olan arka tırnak da çok az kıvrıktır. Genelde üstü kahve tonlarda alt kısımları da açık renkdir. Sırtında, tepesinde ve göğüsde koyu renk çizgiler bulunur. Açık gözpınarı çizgisi bazı açılardan koyu renk gibi görünebilir. Açık renk kaş çizgisi çok belirgin. gıdı ve bıyık çizgisi koyu renkdir.
  Kanat örtülerinin uç kısımlarında iki adet bant bulunur. Alt türleri boy ve tüy renklenmeleri açısından bazı değişiklikler gösterir.


  Habitatı
  Güney Sibirya, Moğolistan, Orta Asya, Çin’in kuzey ve doğusunda ürerler. Kışı Hindistan, Çin’in güneyi ve Güney Doğu Asya’da geçirirler. Küçük bir bölümü de batıya kayarak Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da kışlarlar.
  Ülkemizin güney ve orta kısımlarında da geçit kuşu olarak görülebilirler.
  Yayılışı ve Yerel Adlar
  Genellikle düz ve açık alanlarda bulunurlar. Nemli çayırlar, stepler ve tarım alanlarını tercih ederler.


  Beslenme
  Diğer incir kuşları gibi böcekcil bir türdür. Kısa uçuşlarla uçan böcekleri de avlar. Nadiren de olsa tohumlarla da beslenir.


  Biyolojisi
  Yuvasını yerde çalı diplerine saman ve yosunlarla yapar ve içini tüylerle döşer. Kuluçkaya dişi kuş yatar. Üreme dönemi Mayıs ayında başlar.


  Göçü
  Uzun mesafeli bir göçmendir. Göç sırasında alçak irtifadaki açık alanları tercih eder ve su kaynaklarına yakın bölgelerde bulunurlar.
  Popülasyon
  Dünyada 10 milyon kilometre karelik bir alana yayılan bu türün sayımı yapılamamıştır.


  Davranışları
  Güçlü ve dalgalı bir uçuşu vardır ve yere konmadan havada asılı kalır. Tek başına ya da küçük gruplar halinde gözlemlenebilirler. Genelde dik ve boynu uzatan bir duruş sergiler.
  Ses-Ötüşü
  Kısa uçuşlarında çirp ve çiup sesi çıkarırlar. Sesi gürdür.   
Mahmuzlu incirkuşu (Richard's Pipit) Hakkında Bilgi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dağ incirkuşu (Water Pipit) Hakkında Bilgi

  Dağ incirkuşu (Water Pipit) Hakkında Bilgi

  Dağ incirkuşu(Water Pipit) Dağ incirkuşu(Water Pipit )Hakkında Tanımı Türkiyedeki incirkuşları arasında en irisidir. Üreme giysisinde siyah gaga ve bacaklarıyla diğerlerinden ayrılır. Sırtı daha grimsi kahve, altı hemen tamamen çizgisizdir. Coutellii alttüründe alt göğüs ve karın bölgesinde hafif pembemsi bir renk gözlenebilir. Kuyruk kenarları beyzadır ve uçuşta çok belirgindir....
 2. Atagün Yalçınkaya hakkında bilgiler

  Atagün Yalçınkaya hakkında bilgiler

  Atagün Yalçınkaya kimdir, neler yapmıştır ve hayatı hakkında kısa bilgiler arıyorum, bana yardımcı olabilir misiniz?
 3. Mavala Manikürü Hakkında Bilgiler

  Mavala Manikürü Hakkında Bilgiler

  Mavala Manikürü Mavala Manikürü Yapılışı Sevgili melekler, manikür ve pedikür yaptırmak için illa ki kuaföre gitmeniz gerekmiyor. Eğer eliniz biraz yatkınsa siz de pekala evde manikür pedikür yapabilirisiniz. Bu konumuzda sizlere anlatacağımız manikür ise mavala manikürü. Bu manikürün özelliği kesici hiçbir alet kullanılmadan sadece tek kullanımlık tahta çubuklarla tırnak eti uygulamasının...
 4. Hd Ready hakkında bilgi

  Hd Ready hakkında bilgi

  Merhaba.Televizyon almayı düşünüyorsunuz ve hd ready özellikten bahsediyor bazı televizyonlarda.Nedir bu özellik ?
 5. Endometriozis Hastalığı Hakkında Bilgiler

  Endometriozis Hastalığı Hakkında Bilgiler

  Endometriozis hastalığı Endometriozis nedir Endometriozis tedavisi Endometriozis hastalığı çok fazla duyulmasa da kadınlar arasında oldukça yaygın olan bir hastalıktır. Kadın hastalıklarından biri olan Endometriozis hakkın da bilgi sahibi olmak isteyen üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz için gerekli bilgileri uzmanlardan sizler için aktarıyoruz. Endometriozis kadınların yaklaşık yüzde onunu...

Sayfayı Paylaş