Mahşerın 4 atlısı....

FiRaRi_MeLeK

Daimi Üye
Üye
Mahşerın 4 atlısı....
kuranda mahşerin dört atlısı mahşerin dört atlısı kuran islamda konusu 4 atlı
Dün akşam ınternetde bir konu araştırdım...konun ismi ''Maşerın 4 atlısı'' ...araştırdım ve bu bilgileri buldum...

Mahşerın 4 atlısı İNCİLDE bahsı geçen bır konu...ama bu KURANI-KERIMdede anlatılmış...tek farkı...
KURANI-KERIMde bu 4 atlı 4 melek olarak açıklanmış...CEBRAYIL,AZRAİL,MİKAIL VE İSRAFIL...
CEBRAYIL:Meleklerın en büyüyü...Görevi:elçilik yapmak...
AZRAİL:Ömrü sona yetirme ölüm meleyı..
MİKAİL: Tabiat olaylarını yanı açlık kıtlık bolluk meleyı..
İSRAFİL: Kıyamet gününü haber verecek olan melek...

İNCİLDEYSE 4 atlı bunlar..
Birinci atlı:İSA PEYGAMBER...
İkinci atlı: savaşı temsil eder...
Üçüncü atlı: kıtlık ve aclık..
Dördüncü atlı: ölümü temsil eder...

Bu konuda bulduğum bilgiler beni tam olarak bilgilendirmedi şimdi bu konuda bana bilgi verebilirmisin??Daha çok bu konuda bilgi edinmek istıyorum...

inci habbecim konu başlığını okuyunca şok oldum :)

''mahşerin 4 atlısı''bu tamamıyla hıristiyan inancıdır.inanç dediğim aynı hz. adem ile hz.havvanın yediği meyvenin elma olduğunu idda edenlerin uydurduğu bi konudur.bizim dinizde yeri yoktur.ama kuranı kerimde olduğunu söylemişsin benim bu konuda bilgim yok yani daha önce meleklerin bu adla adlandırıldığını duymadım eğer sahihse sure ve ayet ismi verilmiş olmalı.melekler bir çok ayette varlığından ve görevlerinden bahsedilmiştir.illede kuranda ''mahşerin 4 atlısı''var diyosan sure ve ayet numarası verirsen senin için ince bi araştırma yapabilirim..

inş anlatabilmişimdir...

Bu konuda benim de bir bilgim yok fakat,incil ve diger kitaplar gereginden fazla degismis ve farkli 4 incil var sanirim,bildigim su ki eger bu kitaplar degisime ugramasaymis icerikleri Kuran gibi olacakmis ve bu kitaplar degistigi icin degismeden kalan yerleri de olabilir,benzerlik gostermesine ben sasirmiyorum,eger bilgim yanlissa duzeltilsin.

Ben yurt disinda oldugum icin,bazen ilginc seyler duyuyorum,normalde arastirmam yani,hristiyanlarin da oruc tuttugunu duyunca cok sasirmistim,sonra ogrendim ki kac gun oldugunu vs bilmiyorum ve arastirmadim da fakat bu donemde sadece et ve hayvandan yapilan urunleri yemediklerini biliyorum,bu konular yanlis anlasilmaya cok meilli konular,kisacasi demek istedigim su ki bazi seyler benzerlik gosterebilir benzerlik gosteren konulari ben de merak ediyorum.Bilginin kotusu yanlis bilinen bilgidir diyorum ve bu konuyu da bilene birakiyorum.

evet dilaranil çok haklısın kuranı kerim hariç bütün kitaplar değişime uğramıştır aralarında kendi hoşlarına giden ayetleri değiştirmemişlerdir.bu sebeple o kitaplardan duyduğumuz sözler garip gelsede direk araştırmadan alay etmek yanlıştır çünkü değiştirmedikleri ve hakikatten ALLAHIN (C.C) kelamı olabilir.kuranı kerim muhakkak bütün kitapların toplamıdır.bir sonra gelen din ve kitap bir öncekinin hükmünü kaldırır.bu sebeple kabul olunan tek din islamdır ve kuranı kerimdir...

Değişime uğramış İncil, fantastik roman tadında çok fazla bilgi içermekte.
Ben de mahşerin 4 atlısı konusunu merak ettim ve ilk kez duyuyorum makber hocamın dediği gibi sure ve ayet belirtilirse memnun olurum. Teşekkürler...

Bu konuyu arastirdim netten bu isimde bir film var karsima o cikiyor arastirma yapinca,filmin konusu da Incil de adi gecen bu dort atli denilen seyden etkilenip cineyet isleyen bir seri katili anlatiyor,baska bir sey bulamadim.

Belki de bu dort atli konusu gorevleri bakimindan,Kuran daki dort ana melegin gorevlerine benzedigi icin aralarinda bir baglanti kurulmus olabilir gorev acisindan.Acaba bu konuyu acan arkadasimizin sordugu soru gorev bakimindan benzerlik konusu muydu.Bu kitaplar degisim gecirdigi icin aralarinda benzerlikler olabilir ve olmasi da dogaldir,her ne kadar degisime ugradilarsa da onlar da bir zamanlar Allah in kelamlarini iceriyorlardi.Makber hocamizin da dedigi gibi,artik onlarin hukmu kalmadi.Yine de benzer noktalari olabilir.
Benim gordugum bazi yasli hristiyan kadinlari kapali,bunun gibi benzerlikler iste.

makber hocam ben bu konuyu açarken merak ettıyım konu şuydu..Eyer KURANI KERIM bu güne kadar yazılan bütün dini kitapların bir toplamıysa ve bu doğru KURANI KERIMDE bütün dınler hakkında bilgi var...o zaman mahşerın 4 atlısı hakkındada bir bilgi olmalıdır dedım araştırdım....İNCİLDEKİ anlatımlarla KURANI KERIMDEKİ melekler hakkındaki anlatımlar uyum sağlıyor..buda benim çok ilgimi çekti ve bu konuda daha fazla bilgi edınmek istıyorum...

hz.kuran i kerim her kitaptan ustundur milyonlarca insan o kitap icin KI ALLAH IN kelamiyla dolu ici onun icin olume hazirdir benzetmelerden kacinin kalbinize fesatlik hasitlik atmalarina musaade etmeyin eminmi olmak istiyorsunuz ayet adi yada numarasi aramayin elinize turkce aciklamali saglam kaynaktan alin ve okuyunki en azindan kuran i kerimide okumus olursunuz merak ettiginiz konuyu arastirirken Allah in sevabina sefeat ine mashar olursunuz kardeslerim bu konuyu tek kelimeyle analatirim ama anlatmamdan pek bisey cikaramaya bilirsiniz ve soru sorma gereksiminde kala bilirsiniz onun icin Allah rizasi icin eslestirme ve benzetmelerden kacininiz lutfen Allah a emanet olun her duydugunuza ve ekrandan gordugunuz her seye inanmayiniz ;ayrica Allah in selameti uzerinizden eksik olmasin ALLAH DOGMAMIS ve DOGRULMAMISTIR ONDAN BASKA TAPILACAK ILAH ve MABUD YOKTUR HZ.MUHAMMED SALLALAHI VE SELLEM EFENDIMIZ ONUN KULU VE ELCISIDIR LA ILAHE ILLALLAH MUHAMMEDEN RESULULLAH;BUNU OKUMANIZA SOYLEMENIZE VESILE OLURSAM ALLAH IN DEVABINI SIZLERDE BENDE KAZANMIS OLURUM INSALLAH DIYE YAZDIM KARDESLERIM ...

Geri