Makak maymununun gen haritası çıkarıldı

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Makak maymununun gen haritası çıkarıldı
Bilim adamları, kısa kuyruklu bir tür olan resüs makak maymununun gen haritası çıkardı.


BD’nin Texas eyaletindeki Baylor Tıp Fakültesinde yapılan ve Amerikan Science dergisinin yarınki sayısında yayınlanacak araştırmaya göre, resus makak maymunu ve insan, yüzde 93 oranında aynı genleri paylaşıyor.

İnsan, şempanze ve son olarak makak maymununun gen haritasını çıkaran araştırmacılar, bulgularının insanlarda kanser ve AIDS gibi hastalıkların tanımlanmasında yardımcı olmasını bekliyor.

Araştırmanın başında yer alan Baylor Tıp Fakültesinden Richard Gibbs, “resus makak maymununa ait gen haritası çıkarılmasının, insanlara, diğer primatlardan farklı olarak ne verdiğini anlamaya yarayacağını” söyledi.

“Araştırma sonucunda makak, şempanze ve insan gibi primatlarda genetik evrim sonucunda nelerin eklendiğini veya silindiğini anlayabileceğiz” diyen Gibbs, 2001’de insanın gen haritasının çıkarılmasıyla, insanın evrimine ilişkin birçok genetik ipucu elde edildiğini, ancak araştırmacıların diğer yakın primatların gen haritalarıyla karşılaştırmanın çok daha verimli olacağını bildiklerini sözlerine ekledi.

Şempanzenin gen haritasını 2005’te çıkaran bilim insanları, 6 milyon yıl önce birbirinden ayrılan insan ve şempanzenin yüzde 99 oranında aynı gene sahip olduğunu belirlemişlerdi.

İnsana daha uzak olan ve 25 milyon yıl önce ayrıldığı düşünülen resus makak maymunu ise insanla yüzde 93 oranında aynı geni paylaşıyor.
 

Benzer İçerikler

*GüMüŞ*
Cevaplar
0
Görüntüleme
748
*GüMüŞ*
*GüMüŞ*
*GüMüŞ*
Cevaplar
0
Görüntüleme
698
*GüMüŞ*
*GüMüŞ*
Üst