1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Makak maymununun gen haritası çıkarıldı

  Konu, 'Doğa bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Bilim adamları, kısa kuyruklu bir tür olan resüs makak maymununun gen haritası çıkardı.

  BD’nin Texas eyaletindeki Baylor Tıp Fakültesinde yapılan ve Amerikan Science dergisinin yarınki sayısında yayınlanacak araştırmaya göre, resus makak maymunu ve insan, yüzde 93 oranında aynı genleri paylaşıyor.

  İnsan, şempanze ve son olarak makak maymununun gen haritasını çıkaran araştırmacılar, bulgularının insanlarda kanser ve AIDS gibi hastalıkların tanımlanmasında yardımcı olmasını bekliyor.

  Araştırmanın başında yer alan Baylor Tıp Fakültesinden Richard Gibbs, “resus makak maymununa ait gen haritası çıkarılmasının, insanlara, diğer primatlardan farklı olarak ne verdiğini anlamaya yarayacağını” söyledi.


  “Araştırma sonucunda makak, şempanze ve insan gibi primatlarda genetik evrim sonucunda nelerin eklendiğini veya silindiğini anlayabileceğiz” diyen Gibbs, 2001’de insanın gen haritasının çıkarılmasıyla, insanın evrimine ilişkin birçok genetik ipucu elde edildiğini, ancak araştırmacıların diğer yakın primatların gen haritalarıyla karşılaştırmanın çok daha verimli olacağını bildiklerini sözlerine ekledi.
  Şempanzenin gen haritasını 2005’te çıkaran bilim insanları, 6 milyon yıl önce birbirinden ayrılan insan ve şempanzenin yüzde 99 oranında aynı gene sahip olduğunu belirlemişlerdi.

  İnsana daha uzak olan ve 25 milyon yıl önce ayrıldığı düşünülen resus makak maymunu ise insanla yüzde 93 oranında aynı geni paylaşıyor.


   
Makak maymununun gen haritası çıkarıldı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gen Haritalaması

  Gen Haritalaması

  Gen Haritalaması: Ne Demek, Haritalar Nasıl Oluşturuluyor, Neler İçeriyor, Nasıl Yorumlanıyor? Gen haritalaması, genlerin kromozomlar üzerinde bulunduğu yerlerin (lokus) gösterilmesidir. Böylece insan genomunun anatomisi ortaya çıkarılır. Pekçok genin ve diğer genetik marker`larin birbirlerine göre bir kromozom boyunca diziliş sırasının haritalanmasıyla bir kromozomun haritasını veya tüm...
 2. Gen Haritası

  Gen Haritası

  Popüler bilim, araştırmalarındaki sınırsızlığını çağımızın belki de en önemli nedenine “gen” lere yönelterek devam ettirmeye çalışıyor. İnsan gen haritası projesi, bitiş çizgisine geldi. Bu Proje, 250 milyon dolarlık maliyeti ile bugüne dek gerçekleştirilen en pahalı, en kapsamlı bilimsel çalışma. Araştırmayı destekleyenler, haritanın tümüyle çıkartılması sonucunda, ömrün uzamasının yanı...
 3. Maymunlar cümle kuruyor

  Maymunlar cümle kuruyor

  St. Andrews Üniversitesi bilim adamları, Batı Afrika'da yaşayan nokta burunlu maymunların (Cercopithecus nictitans), bir mesaj vermek için çeşitli sesleri bir araya getirdiğini söyledi. Dr. Kate Arnold ve Dr. Klaus Zuberbühler, Nijerya'daki Gashaka Gumti Milli Parkı'nda yaşayan maymunlar üzerine üç yıldan uzun süren bir araştırma yaptı. Dertlerini anlatıyorlar İki bilim adamı, nokta...
 4. Panama Haritası

  Panama Haritası

  Merhaba kızlar Panama Haritası ya da bilgi varsa elinizde paylaşınız lütfen
 5. Aydaki arsalar satışa çıkarıldı

  Aydaki arsalar satışa çıkarıldı

  Arkadaşalr garip ama Aydaki arsalar satışa çıkarıldı diye bir haber aldım sizde duydunuz mu

Sayfayı Paylaş