1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Makat bölgesi neden kaşınır ?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  popo kaşıntısı nasıl geçer,popo makat neden kaşınır,makatta kaşıntı ve yanma tanısı,makat kaşıntısı nasıl geçer < Konu Resmi..>  Pruritus ani de denilen anal (makat bölgesi) kaşınma sık rastlanan bir sorundur. İnatçı anal kaşıntı, çocuklarda ve yaşlılarda daha sık görülen bir durumdur. Çocuklarda bu durum, sık rastlanan bir parazit olan kıl kurdunun (E.vermikularis) varlığına bağlı olabilir. Erişkin yaşta ise çok farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir.

  Anal kaşıntı sendromunun tedavisi zor olup, doğru prensiplerle yaklaşım sağlanmadığında hastalarda ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir.

  Tanı

  Hastalığın öncelikle organik bir nedene bağlı olmadığı gösterilmelidir. Anal kaşıntı (Pruritus ani); sedef hastalığı gibi bir deri hastalığınından, deri kanserine, mantar infeksiyonuna ve o bölgenin diğer hastalıkları olan hemoroid, anal fissür, anal fistül gibi geniş bir hastalık yelpazesinin sonucu olabilir. Tanı muayene ve laboratuar testleri sonucu ile konulur. Bu hastalıklar anal kaşınmanın nadir nedenleridir. Çoğu kez kaşınmanın kesin nedeni bulunamaz ve nedeni bilinmeyen (idiopatik) olarak tanımlanır.
  SORUMLU TUTULAN BAZI FAKTÖRLER VE UYARILAR :

  Aşırı bakım ; Bazı kişiler, makat bölgesini sert bir sabun bezi ve sabunla iyice temizlemeye çalışırlar. Bu durum, bölgenin kaşınmasına, yanmasına ve tahriş olmasına yol açabilir.

  İlaç reaksiyonları ; Bazı kişilerin kaşınmayı geçirmek için kendi başlarına kullandıkları ilaçlar tahrişe yol açarak kaşınmayı ve yanmayı arttırabilir.

  Stres : Bazı doktorlar kanıtlanmamış olsa da, olağan dışı stresin kaşınmaya yol açabileceğine inanmaktadırlar.

  Anal kasların gevşemesi : Normalde anal kanalı kapalı tutan kaslar gevşediğinde, dışkı dışarı sızarak deride tahrişe yol açar ve kaşıntıya neden olabilir. Örneğin daha önce anal ameliyatlar (hemoroid ameliyatı, vb.) geçirmiş kişiler bu tür rahatsızlıklara day olabilirler.

  Kötü Bakım : Eğer dışkılamadan sonra uygun temizlik yapılmazsa, anüs bölgesindeki dışkı artıkları tahrişe ve kaşınmaya neden olabilir.


   
Makat bölgesi neden kaşınır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kulaklar Neden Kaşınır

  Kulaklar Neden Kaşınır

  Kaşınan her türlü kulak, kişiyi deli eder. Ani oluşan kaşıntılara sıklıkla mantar enfeksiyonu sebep olur, daha uzun süreli durumlarda sıklıkla kronik dermatit denilen deri inflamasyonu kaşıntının sebebidir. Başta oluşan kepek gibi dış kulak yolunda da kuru, ince ve bol miktarda kepek oluşabilir, buna “seboreik dermatit” adı verilir. Bazı kişiler, yiyeceklerinde değişiklik yaparak (yağlı...
 2. Makat ( Rüyada Makat Görmek Ne Demektir Anlamı )

  Makat ( Rüyada Makat Görmek Ne Demektir Anlamı )

  Rüyada makat görmek, malinin, isinin artacagina ve çikarinin bollasacagina delalettir. Makatta iyi ve kötü hal ;Örnek bununla kiyaslanir. Kirmani'ye göre; makatinda aci veren bir sey görmek musibetle yorumlanir. Makatini temiz görmek, iyi, bir is sahibi olup menfaat görmege, bolluga; makatini büyümüs olarak görmek, ticaretinin iyilesecegine, karinin artacagina. malinin ziyadelesecegine;...
 3. Sivrisinek Sokunca Neden Kaşınırız?

  Sivrisinek Sokunca Neden Kaşınırız?

  sivrisinek sokunca neden kaşınırız, sebepleri, kaşıntı nedenleri, açıklaması, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Havaların ısınmaya başlamasıyla sivrisinek kaynaklı kaşıntılarımız da başlar.Küçücük bir hayvanın insanı bu kadar huzursuz edebilmesi hayret vericidir. Bu hayvan sessizce kanımızı emip çeker gider de biz niye sonu gelmeyen bir kaşıntıya tutuluruz...
 4. akdeniz bölgesindeki platolar nelerdir

  akdeniz bölgesindeki platolar nelerdir

  akdeniz bölgesinde bulunan platolar nelerdir isimlerini arıyorum teşekkürler.
 5. İYİLEŞEN YARA NEDEN KAŞINIR?

  İYİLEŞEN YARA NEDEN KAŞINIR?

  yara iyileşirken neden kaşınır,iyileşen yara niye kaşınır,vücudumuzdaki yaralar iyileşirken neden kaşınır,yara geçerken neden kaşınır, iyileşen yaranın kaşınması hakkında bilgiler, Daha önce başınıza geldiyse bilirsiniz, kesik, sıyrık gibi cilt yaraları iyileşirken karşı konulmaz bir biçimde kaşınır ve elleri kaşınan yaradan uzak tutmak zor bir hale gelebilir. Ancak bunun için yapabilecek...

Sayfayı Paylaş