1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Makrobiyotik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır?

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  makrobiyotik diyet, makrobiyotik diyet nedir, makrobiyotik diyet hakkında


  Sevgili melekler, 3 günlük 5 günlük diyetler kısa süreli sonuçlar verse de uzun vadede işinize yaramaz. Önemli olan kalıcı kilo vermektir. Bunun için hayat tarzınızı değiştirmeniz, beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekir. İşte makrobiyotik diyet böyle bir diyet. Latince uzun yaşam anlamına gelen bir kelime kökünden türeyen “Makrobiyotik” diyeti ve fesefesi, George Ohsawa adlı Japon bir beslenme uzmanı tarafından geliştirildi. Fakat bu diyeti uygulamak çok zor olduğu için diğer beslenme uzmanları bu makrobiyotik felsefeyi ve diyeti biraz değiştirerek uygulanabilir hale getirdi.  < Konu Resmi..>
  Bu diyeti uygulamayı tercih eden kişiler dönemsel ve hızlı zayıflık arayışında olmayan, hayatının genelinde denge kurmak ve daha sağlıklı yaşamak isteyenler.

  İşte makrobiyotik diyetin sağlık ve beslenme temelleri….

  Makrobiyotik diyet nedir ve nasıl uygulanır?

  Makrobiyotik diyet de diğer diyet türleri gibi az yağlı ve bol lifli bir beslenme tarzı öneriyor. Diyette kullanılan soya sosu, bu mucizevi besinin faydalarından da yararlanmanızı sağlıyor.

  Kanser hastalarının tercihlerinden biri olan bu az yağlı ve bol lifli beslenme biçiminin sağladığı Fitoöstrojen, östrojen odaklı kanser tehlikesini düşürüyor.

  Fitoöstrojenler, hormon olmayan ve patates, fasülye ve maydonoz gibi sebzelerden aldığımız östrojen hormonunu taklit eden bitkisel östrojenlerdir.

  Makrobiyotik diyetle düzenli olarak tüketilen fiyoöstrojenler hem olası kanser riskini azaltmaya hem de menapoz ve mensturasyon öncesi dönemlerde kadınları rahatlatmaya yarıyor.

  Makrobiyotik diyet felsefesi

  Makrobiyotik diyet , yaşam şeklinizi düzenleyip daha sağlıklı alışkanlıklar kazanmanızı amaçlıyor.

  Yiyecekleri daha çok çiğnemekten, daha fazla egzersiz yapmaya ya da doğada daha fazla vakit geçirmeye varan geniş bir yelpaze diyebiliriz. Fakat bu beslenme biçimi temelinde gıdaları iki gruba ayırır.

  1. grup gıdalar Ying olarak adlandırılır. Uyarıcı olarak belirtilen bu gıdalar oldukça az ya da hiç tüketilmemelidir.

  2. grup gıdalar ise Yang olarak adlandırılır ve güçlendirici gıdalar olarak görülür.

  Birçok meyve ve sebze Ying grubu yasaklı gıdalar kategorisine dahildir ve bu nedenle diyet ciddi tepkilerle karşılaşmıştır.

  Makrobiyotik diyetin bir diğer ciddi kısıtlaması ise işlenmiş gıda ve içeceklere yönelik.

  Bu beslenme biçimi kahve dahil, hiçbir şekilde işlenmiş gıdalaraın tüketilmesine izin vermiyor.

  Daha çok insanların kendi besinlerini yetiştirdiği ve oldukça az işlem görmüş yiyeceklerin tüketilmesine izin veriliyor.

  Gün boyunca tüketilen gıdaların neredeyse yarısını tam tahıllı yiyecekler oluşturuyor. Kahverengi pirinç, yulaf , darı ve mısır tüketilmesi önerilen tahıllar arasında.

  Beslenme şemasının 3′te 1′ini ise yöresel sebzeler ve meyveler oluşturuyor. Diyette fasülyeler, tofu , agar ve nori gibi bazı deniz yosunlarının tüketilmesine izin veriliyor.

  Diyet sisteminde proteinler ise sebze ve meyvelerden daha az bir alan kaplıyor. Ayrıca meyve, fındık ve balık tüketmek de serbest fakat her yiyeceği mutlaka deniz tuzuyla pişirmelisiniz.

  Et, yumurta ve süt ürünlerinin yanında tüm işlenmiş yiyecekler özellikle şeker ve alkol kısıtlı yiyecekler listesinin başında yer alıyor.

  Pirinç şurubu bu diyette ana tatlandırıcı olarak kullanılıyor fakat yine oldukça az bir miktarda kullanılabiliyor.

  Bal ve birçok tropikal meyvenin tüketilmesinden ise kesinlikle uzak durulmalı.

  Uzak durulacak şeyler listesi tüm baharatlarla devam ediyor. Özellikle acı biberler Ying kategorisine girerek, domates, patlıcan , kuşkonmaz ve ıspanağın yanında yasaklı yiyecekler arasında yer alıyor.
   
Makrobiyotik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dukan diyeti nedir nasıl yapılır

  Dukan diyeti nedir nasıl yapılır

  Ya bi kaç forumda bu dukan diyeti ile ilgili birşeyler okudumda Tam olarak bu diyet nasıl yapılıyor yada nasıl yapılmalı paylaşırsanız sevinirim.
 2. Kushi Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

  Kushi Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

  kushi diyeti diyet çeşitleri zayıflamak için diyet Diyet çeşitlerinden biri olan kushi diyeti ile kışın aldığınız kiloları yaz öncesi verebilir ve yaz aylarına formda bir vücutla girebilirsiniz. Kushi diyeti nedir ve nasıl yapılır? Kushi diyetinde yenmesi ve uzak durulması gereken gıdalar nelerdir gibi sorularınızın yanıtlarını sizler için bu makalemiz de paylaşıyoruz. Makrobiyotik...
 3. Cilt Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

  Cilt Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

  cilt diyeti, cilt diyeti nedir, cilt diyeti nasıl yapılır Sevgili melekler, cilt diyeti, cildin sağlıklı ve güzel görünmesi için yapılan beslenme, bakım ve egzersizlerin bütünüdür. Cildin pırıl pırıl ve sağlıklı görünmesini sağlamak için artık tüm dünyada “Cilt diyeti” adı verilen geniş bir program uygulanıyor. Program, cildin analizleri yapıldıktan sonra bakım, klinik uygulamalar, beslenme...
 4. Omni Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

  Omni Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

  omni diyeti, omni, diyeti nedir, omni diyeti hakkında Sevgili melekler, yemek yemeyi sevenler ancak kilo vermek konusunda da zorluk çekenler için harika bir diyet önerimiz var: Omni Diyeti! Omni Diyeti, hastalıklarla mücadele eden taze sebze, meyve türü gıdalarla beyni uyanık tutup kasların ve organların yüksek kondisyonda çalışmasını sağlayan yüksek kaliteli proteinleri birleştiren basit...
 5. Omni Diyeti (Yemek Serbest Diyeti) Nedir, Nasıl Yapılır?

  Omni Diyeti (Yemek Serbest Diyeti) Nedir, Nasıl Yapılır?

  omni diyeti, yemek serbest diyeti, omni diyeti nasıl yapılır Sevgili melekler, günlük kaloris ihtiyacının %70'ini meyve ve sebzeden, % 30'unu proteinden karşılamayı hedefleyen Omni Diyeti hakkında tüm bilgileri, Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Tığlı Çınar'dan ayrıntılarıyla birlikte öğreniyoruz... 2 haftada 5 kilo kadar kilo kaybı yaşamanızı bekleyen bu diyette, vücutta şişkinlik...

Sayfayı Paylaş