1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  15.176
  Beğenilen Mesajlar:
  2.278
  Ödül Puanları:
  113

  Makula dejeneresansı nedenleri ve tedavisi

  Konu, 'Göz Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Belirtilerin başında görmede azalma, kırık ve yamuk görme gelir. İlerlediğinde hastalar detayları gökte zorlanırlar. Makula dejeneresansı – sarı nokta hastalığı tipleri nelerdir ?

  Makula dejeneresansı kuru ve yaş tip olak iki sınıfa tipe ayrılır. %90 hastada kuru tip, %10 hastada yaş tiptir. Kuru tip daha yavaş ilerler ve daha az görme kaybına neden olur.

  < Konu Resmi..>

  Makula dejeneresansı -sarı nokta hastalığı nasıl teşhis edilir?

  Yaşa bağlı makula dejeneresansı yapılan göz muayenesinde ortaya çıkar. OCT ve FFA (floressein anjiyografisi,) tetkikleri gereklidir.

  Kareli kağıt ( Amsler testi) ile hastalığın ilerlemesini takip edebilirsiniz.

  Kuru tip makula dejeneresansı -sarı nokta hastalığı nasıl tedavi edilir ?

  Kuru tip makula dejeneresansında destekleyici vitamin tedavisi dışında tedavi önerilmez. Ocuvite, Nutrof, Adrusen ve benzeri vitamin ve mineral ilaçları verilir. Hastalar belli aralılarla takip edilerek yaş tipe geçiş olup olmadığı kontrol edilir.

  Yaş tip makula dejeneresansı -sarı nokta hastalığı nasıl tedavi edilir ?

  Yaş tip makula dejeneresansında göziçine iğne ile ilaç verilir. Lucentis, Eyelea ve Avastin adında ilaçlar piyasada mevcuttur. Genellikle 4 haftada bir üç kez yapılır ve daha sonra duruma göre her ay veya 2-3 ayda bir devam edilir. Fayda olduğu sürece enjeksiyonlar kesilmez.

  2000 yılında uygulanmaya başlayan fotodinamik tedavi (Visudyne) günümüzde çok ender olarak kullanılmaktadır.


  Sarı nokta hastalığı gözlükle tedavi edilebilir mi?

  Sarı nokta hastalığı nedeniyle normal gözlüklerden fayda görmeyenlere özel LVA adlı teleskopik gözlükler verilir. Ayrıca bazı hastalara göziçine özel teleskopik mercekler de yerleştirilebilir.

  Diğer risk faktörleri ise genetik, obezite, kalp-damar hastalıkları, düzensiz-yetersiz beslenme ve güneşin zararlı ultraviyole ışınlarıdır. Kadınlarda, mavi, yeşil gibi açık renk gözlerde biraz daha fazla rastlanmaktadır. Geçen yılları durdurmak veya genetik mirası engellemek tabii ki mümkün değil. Ancak sigara kullanmamak, güneşten korunmak dahi riski oldukça azaltmaktadır. Erken teşhis ve tedavi çok önemli İki göz farklı derecede etkilenebildiğinden kişi tarafından anlaşılması biraz güçtür.


  Ancak gözler ayrı ayrı kapatılarak kıyaslamak suretiyle şüphelenilebilir. 50 yaş üzerinde yılda bir kez göz dibi (retina) muayenesi, şüphelenildiğinde göz anjiyosu ve OKT (Optik Koherens Tomografi) gibi tetkiklerle erken teşhis konabilir. Kesin, durdurucu bir tedavisi halen olmasa da hastalığı yavaşlatmak, kötüye gidişi geciktirmek mümkün. 8-10 yıl öncesine kadar görme merkezindeki yaş tipin tam etkili bir tedavisi yokken, son yıllarda halen geliştirilmekte olan çeşitli göz iğneleri ve vitamin, lutein, zeksantin, çinko gibi özel formüllü ilaçlarla umut veren sonuçlar alınmaya başlandı. Erken yakalanan yaş tipte göz iğneleri, ömür boyu duruma göre 1 ay ile 3 ay arasında gerekmekteyken, geç kalanlar iğne şansını da kaçırmaktadır. Sigarayı bırakmak, kalp-damar hastalıkları ve obezite ile mücadele de hastalığı yavaşlatma konusunda ek fayda sağlamaktadır.

   
Makula dejeneresansı nedenleri ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Horlama: Nedenlerİ Ve Tedavİsİ

  Horlama: Nedenlerİ Ve Tedavİsİ

  Normal erişkin insanların en az %45’i zaman zaman horlamaktadır. %25’i sürekli olarak horlamaktadır. Horlama problemi en sık şişman erkeklerde görülür ve yaşla birlikte her geçen gün artar. A.B.D. de 300 den fazla firma horlamaya karşı cihaz geliştirmiştir. Bazı modeller pijama arkasına tenis topu yapıştırmak gibi eski bir modelin modifikasyonlarıdır (Sırt üstü yatarken horlama daha çok...
 2. Migren tedavisi ve nedenleri

  Migren tedavisi ve nedenleri

  migren, nedir, belirtileri, tedavisi, ilaçları, çeşitleri, ağrısı, ilacı, ağrısı nasıl geçer, belirtileri nelerdir, nedenleri Bir migren hastası olarak, bu hastalığa dair bildiklerimle yorum yapmam gerekirse şayet; migrenin sebepleri tam olarak kesinleşmemiş olsada, çok açlığa ve aç karınla sigara içmeye, sigara içinlen ortamlarda havasız kalma gibi nedenleri vardır. Migrenin çeşitleri...
 3. Kadınlarda Sık İdrara Çıkma nedenleri ve tedavisi

  Kadınlarda Sık İdrara Çıkma nedenleri ve tedavisi

  Kadınlarda Sık İdrara Çıkma nedenleri Kadınlarda Sık İdrara Çıkma tedavisi Kadın hastalıkları arasında başı çekmekte olan ve bir çok kadının sağlık sorunları arasında yer alan sık sık idrara çıkma konusunu bu yazımızda sizlerle nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında ki bilgilerle paylaşıyoruz Melek'ler. Sık idrara çıkma nedenleri: * İdrar yolu enfeksiyonları, * Yatmadan önce aşırı...
 4. Çocuklarda Baş Dönmesi Nedenleri ve Tedavisi

  Çocuklarda Baş Dönmesi Nedenleri ve Tedavisi

  çocuklarda baş dönmesi, çocuklarda baş dönmesi nedenleri, baş dönmesi nedenleri Baş dönmesi sadece yetişkinler de oluşan bir durum değildir. Bazen çocuklar da oluşan baş dönmesi de farklı sağlık sorunlarının tetiklediği nedenlere bağlı olarak görülebilir. Çocuklar da görülen baş dönmesi nedenleri ve tedavisi hakkın da sizlere detaylı sağlık bilgilerini sunuyoruz. İltihaplı bazı...
 5. Makula Dejenerasyonu Tedavisi

  Makula Dejenerasyonu Tedavisi

  Sarı nokta hastalığı yaşlanmanın bir sonucu olarakta ortaya çıkar. Yavaş bir seyir izleyerek görme kaybıyla ve özellikle görme alanında ortada siyah bir alan olarak karşımıza çıkabilir. Sigara, genetik yatkınlık ve sağlıksız beslenme gibi alışkanlıklar sarı nokta hastalığı için birer risk faktörüdür. Makula aslında gözde gözün arkasından bulunan retinanın merkezidir. Gözün arkasından bulunan...

Sayfayı Paylaş