Makyaj çantası mı? çöp kovası mı ?

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Makyaj çantası mı? çöp kovası mı ?
Kadınların hemen hemen hepsi gördükleri kozmetik reklâmından kendine “benim de dudağımda şu simli ruj olmalı” diye bir alt beyin göndermesi yapar! Sonra gidip o ruju alırsınız;

çünkü mankenin dudağında o kadar güzel bir ışıldamayla duruyordur ki, sanki su perisinin sihriyle güzelleşmiş bir çift büyülü dudak gibidir... Sonra,ilk fırsatta ruju sürersiniz. Ama aynadaki görüntünün, sizin reklâmda gördüğünüz görüntüyle hiç alâkası yoktur! Peri kızının “sihirli ruju”, eve getirdiğiniz ruja benzemiyordur!

Çünkü reklâmdaki kız, en güzel dudaklı kızların katalogundan seçilmiş ve bu iş için istihdâm edilmiştir. Bu biiir…

İkincisi: reklam fotoğrafı çekildikten sonra resim üzerinde tıpkı bir yağlıboya resim üzerinde renkler ve ışıkla oynandığı gibi oynanmış ve kötü detaylar silinmiştir. Yani reklâmdaki resimde ruj akmaz, taşmaz, olduğundan çok fazla parlar,dudak ile ten arasında mükemmel bir ipeksi geçiş vardır, ağız kenarları kusursuzdur ve dudaklar ideal boyuttadır!

Ee, n’olacak şimdi? Sizin üstünüzde niye o kızda gibi durmuyor ki bu ruj? Dünyanın da parasını verdiniz. Bir iki kez başka rujların üzerinde dener ve sonunda makyaj çantanızdaki çöplüğün içinde unutuverirsiniz. Aynı sorun fondöten yada bir farla da yaşanabilir. Modadır, reklâmdaki kızda mükemmeldir, iyi bir güzellik uzmanının önerisi ve dolduruşuyla almışsınızdır ve artık o senede bir iki kullanılmaya mahkûm kozmetik çöplerinizin arasına katılır. Ne yapacağınızı bilemezsiniz. Atsan atılmaz, satsan satılmaz. Üstelik kullanım süreleri dolar ve sıhhatinizi de tehdit eder bir müddet sonra.

İşte makyaj çantanızın bir yıl içinde çöplüğe dönüşmemesi ve paranızı kullanmaya-cağınız ürünlere harcamamanız için bir makyaj çantasında hangi asal malzemeler olmalı göz atalım.

Bunların dışında her aldığınız malzeme kendi çeşniniz içindir . Fondöten alırken gün ışığında ve bilek içinde değil direkt yüzünüzde deneyin. Böylece tam renginizi yakalarsınız ve fondöten çöpe yollanacak “yanlış” seçimler arasına girmez.

Far seçiminde zaten firmalar gölge ve ışık ton dediğimiz 2 kombine rengi bir kutuda satışa sunarlar. Gölge rengi mat, (sedefsiz) bir ikili far seçin. Mesela füme-pembe renk armonisini her kıyafetle rahat kullanabilirsiniz. Yada Fındık rengi-somon kombine edilmiş bir farla gözde tüm gölge ve ışık oyunlarını yapabilirsiniz. Allığınızı asla fondötensiz cilt üzerinde denemeyin. Eve geldiğinizde fondötenli bir ciltte renk çok farklı duracağından bu allık da beğenilmeyeceğinden zorunlu çöpe giden malzeme olabilir. Allığınızı fondötenli pudralı ciltte deneyin alın.

Rujunuzu da seçerken biri tarçın rengi armoniden,diğeri pembe armoniden olursa ikisini karıştırarak yeni bir 2. renk elde edebilirsiniz. Bu renk de mat somon tarzında olacağından her spor kıyafetle uyumlu olacaktır. Dudakta fantezi renkleri (mor,fuşya,bordo,kan kırmızısı gibi) seviyorsanız ince yapılı rujları tercih edin. Çünkü bu renklerin pigmentleri kimyasal olarak kalın ve yoğun olduğundan, zaman içinde dudakta çizgilere kat kat doluşabilir ve yorgun dudaklar gibi kırışır.
 
Üst