Makyajın psikolojisi

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Makyajın psikolojisi
Çevremizdeki insanları tanıyabilmek için makyaj yaparken hangi tonları kullandıklarını bilmek yeterli. Odanızın şeklini değiştiriyor, büfenin içindeki eşyaları kaldırıp yenilerini koyuyor, evinizde köklü değişiklikler yapıyorsunuz… Bunların hepsi monotonluktan sıkılmanızdan kaynaklanıyor. Sıkıntınızı yaptığınız değişikliklerle yansıtıyorsunuz çevrenize. Aynı şey makyaj için de geçerli. Makyaj yaparken kullandığımız renkler o anki psikolojik durumumuzu ve hayata bakış açımızı gösteriyor.

Sadece dış görünüşünüzle başarıya giden yolunuzu tıkayabilir ya da bu yolu açabilirsiniz. Kullandığınız yanlış bir renk, uyumsuz bir makyaj, parlak kıpkırmızı bir ruj, aleyhinize olabilir.
Tekniği farklı
Çin felsefesine göre makyaj yaparken kullandığımız renkler çok önemli. Uzmanlar, kadınların makyajlarıyla bilinçaltındaki düşüncelerini yansıttıklarını savunuyorlar.
Bu konuda yeni bir teknik geliştirildi: Feng Shui… Tekniği geliştiren uzmanlar bu yolla makyajı dörde ayırmışlar.
Renkler;
1. Aşkı ve evliliği,
2. Aile kavramını ve bilgiyi,
3. Sağlık ve gücü,
4. Dramatik hayat ve kariyeri simgeliyor.
Bu yeni teknikle ilgilenen bir uzman, “Deneyimlerime dayanarak Feng Shui’yi doğru kullanınca ortaya gerçek sonuçlar çıkacağını söyleyebilirim. Sonucun daha iyi belirlenmesi, bu tekniğin harekete geçirilmesi için farklı kesimlerden birçok kadının üzerinde denenmeli, sonuçları iyice incelenmeli,” diyor. Fend Shui tekniği, Avrupa ve Amerika’da yaygın olarak kullanılıyor.
 
Üst