Makyajın Sırrı Işık, Renk ve Gölge

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Makyajın Sırrı Işık, Renk ve Gölge
Makyajda amaç, yüzün kusurlarını gizlemek, güzel bölümlerini ise ortaya çıkarmaktır. Bu da ancak ışık, gölge ve rengin doğru olarak kullanılmasıyla gerçekleşir.
Öncelikle, sanatta “chiaroscuro” olarak adlandırılan ışık ve gölge tekniğinin iki basit kuralını bilmek gerekir.
*Açık renkler ışık verir ve hacim kazandırır.
* Koyu renkler gölge yapar ve hacmi küçültür.
Bunu makyaja uyguladığımızda,
Açık renkler, yüzümüzdeki dar alanları geniş göstermek, çökük ve koyu bölümlerini yumuşatmak için; koyu renkler ise, çok geniş bölümleri daraltmak, uzun bölümleri kısa göstermek için kullanılır.
İki ayrı renk yan yana geldiğinde çarpıcı bir zıtlık ortaya çıkar. Buna kontrast denir. Makyajdaki temel prensip, bu kontrastlardan yararlanarak yüzdeki kusurları düzeltmektir. Örneğin, burnunuza uyguladığınız rengin daha koyusunu burun ucuna ve burun kanatlarına uyguladığınızda burnunuz normalden daha kısa ve ince görünecektir.
Aynı yoğunlukta ama aynı olmayan iki rengi yan yana koyarsak, parlak olan renk her zaman daha açık görünür. Aynı koyuluktaki mavi ile sarıyı yan yana koyduğumuzda mavinin daha koyu görünmesi gibi.
Siyah ve beyaz, ışık ve tonun en güçlü kontrastını yaratan iki renktir. Siyah, koyu ve tonludur. Saf ve duru bir rengin yanında daha parlak görünür. Diğer yandan beyaz, şeffaf ve durudur. Tüm renkler beyazın yanında koyu görünür. Siyah, karıştırıldığı rengi kasvetli yapar ve parlaklığını azaltır; beyaz ise canlandırır.
Kontrast sadece açık ve koyu veya sıcak ve soğuk renklerin bir araya gelmesiyle oluşmaz. Tamamlayıcı kontrastlar da vardır. Bunlar bir araya gelince birbirlerini takviye eden renklerdir. Birbirleriyle karışınca ise, yok olup gri-kahve bir renk alırlar. Tamamlayıcı kontrastlar, özellikle göz makyajında gölgeyi nötralize etmek ve göz rengini ortaya çıkarmak için sıkça kullanılır. Kahve-turuncu, mor-pembe göz farı uygulamaları gibi.

ailem.com
 
gurbet_kusu

gurbet_kusu

Yeni Üye
Üye
güzel bir paylaşım
 

Benzer İçerikler

ms_enemy
Cevaplar
1
Görüntüleme
3K
gurbet_kusu
gurbet_kusu
M
Cevaplar
1
Görüntüleme
3K
Young bride
Young bride
meleğim_rüzgarım
Cevaplar
1
Görüntüleme
1K
*jellibon*
*jellibon*
papattya
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
papattya
papattya
ρємвє_мєℓєк
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
ρємвє_мєℓєк
ρємвє_мєℓєк
Üst