gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.246
  Beğenilen Mesajlar:
  2.181
  Ödül Puanları:
  113

  Makyajla abdest olurmu?

  Konu, 'Kadın Ve İslam' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Soru: Makyaj yapmak haram mı? Yani kadın sadece kocası için süslenmeyip normalde (dışarıda) makyajlı gezebilir mi? Cevap:
  Bir Müslüman kadının yabancı erkeklere süslenerek ve makyajlı bir şekilde gözükmesi dinimizce yasaklanmıştır. Nur suresinin 31. ayetinde kadınların, süslerini kimlere gösterip kimlere gösteremeyeceği açık bir şekilde bildirilmiştir:

  “.. kadınlar ziynetlerini kocaları, kendi babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları, elleri altında bulunan esirler, ele bakar hale gelmiş ve erkekliği kalmamış kimseler ve kadınların mahrem yerlerinin farkına varmayan erkek çocuklardan başkasına açmasınlar…” (Nûr 24/31)

  Bir kadın, bu ayette istisna edilen erkeklerden başka hiç kimseye süslenip makyajlı bir şekilde gözükemezSoru
  Makyajlı olarak alınan abdest ve kılınan namaz geçerli olur mu?
  Sorunun Detayı
  Makyajlı olarak alınan abdest ve kılınan namaz geçerli olur mu?
  Cevap

  Makyaj sürüldükten sonra namaz kılınıp kılınmayacağı hususunda iki noktaya dikkat etmek gerekiyor:


  < Konu Resmi..>  Birisi, makyajda kullanılan malzemede ve kozmetikte pis ve zararlı bir madde bulunmamalı, abdest alırken suyu altına geçirmelidir. Şayet içinde pis madde var ve altına suyu geçirmiyorsa, bu halde iken namaz kılınmaz, bir an önce giderilmelidir.

  İkinci nokta ise, kadın makyaj yapıyorsa, bunu kocasından ve emin olduğu mahremlerinden (oğlu, babası ve kardeşi gibi) başkasına göstermemelidir. Yabancı erkeklere o şekilde görünmesi ve dışarı çıkması insanı günaha iter.

  Oje ise, namazdan önce abdestle alakalıdır. Bilindiği üzere, abdestin sahih olabilmesi için suyun abdest azalarının dış kısmına temas etmesi gerekir. Eğer abdest azalarına sürülen madde, suyun vücuda temasına engel oluyorsa abdest sahih olmaz.

  Oje tırnağa bütünüyle sürüldüğünden suyun alta geçmesine engel olmaktadır. Meselâ, mumun abdeste engel olduğu fıkıh kitaplarımızda açıkça belirtilmektedir. Mumu gidermeden nasıl abdest olmazsa, ojeyi gidermeden de abdest olmuyor.

  (Mehmed Paksu, Aileye Özel Fetvalar)

   
Makyajla abdest olurmu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Abdest

  Abdest

  Abdest almak güzelliğe, korunmaya, hayır ve iyiliğe delalet eder. Temiz su ile tam olarak abdest almak maksada kavuşmaya, Abdestin tamamlanmaması mevcut sıkıntıların bir süre daha devam etmesine, Namaz kılmak gayesiyle abdest almak korkudan emin olmaya,, Allahu Teala'nın himayesine, Abdest alıp namaza durmak gam ve kederden kurtularak Allah'a hamdetmeye, Abdest üstüne abdest almak ziyade...
 2. Abdest Duası

  Abdest Duası

  rusul abdesti Abdest Duaları Abdest duaları, bizzat Rasûl-ü Ekrem (sallallahu aleyhi ve sellem) Efendimiz’den rivayet edilmiş olmasa da, selef-i salihînin bazen ilavelerde bulunarak bazen de biraz kısaltarak, zaman zaman daha farklı ifadelerle seslendirdikleri dualardır ve asıl itibarıyla yine Sevgili Peygamberimizin mübarek sözlerine gidip dayanırlar. Hak dostlarının dilinden dökülen ve...
 3. oruçluyken abdest

  oruçluyken abdest

  oruçluyken abdest arkadaşlar oruçluyken nasıl abdest alacaz. normal abdeste ki gibi ağzımızı suyla çalkalayacaz mı? oruçluyken abdest nasıl alınır. bilen varsa cevaplarsa sevinirim, oda sevinsin çünkü sevaba girer:)
 4. Abdest Alırken Dua Okunmasa Olurmu acaba?

  Abdest Alırken Dua Okunmasa Olurmu acaba?

  Selam arkadaşlar öncelikle hepinize şimdiden hayırlı bir ramazan ayı diliyorum ve size Abdest Alırken Dua Okunmasa Olurmu diye bir soru yöneltiyorum.
 5. Boyalı Saçlar, Oje, Kına ve Makyaj Ürünleri Abdest ve Gusle Manimidir?

  Boyalı Saçlar, Oje, Kına ve Makyaj Ürünleri Abdest ve Gusle Manimidir?

  gusul abdestinin şartları gusul abdestini bozan şeyler Boyalı saç gusul abdesti Abdest ve gusul abdestininin kabul olan ve olunmayan bazı durumlar vardır. Özellikle saçlarını boyatan ve makyaj ürünleri kullanan hanımların en çok merak ettiği sorulardan biri olan bu tür kozmetik ürünlerin abdest ve gusul abdestine engel olup olunmayacığı yolundadır. Sizler için bu sorunun cevabını...

Sayfayı Paylaş