Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Malezya Kıyafet ve Yemek Kültürü İle İlgili Bilgiler

  Konu, 'Dünyadan ülke ve şehir tanıtımları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  malezya kültürü malezya yemekleri malezya yemek kültürü kıyafetleri giyim şekli ile ilgili bilgiler burada melekler. Malezya Güneydoğu Asya'da bulunan bir adalar ülkesidir melekler :) Başkentinin Kuala Lumpur olduğu Malezya ülkesinin nüfusunun yarıdan fazlası müslüman ikinci büyük din olarak da budisttir. Bu makalemizde Malezya yemekleri ve Malezya kültürü kıyafetleri ile ilgili olarak bilgiler vermek istiyoruz sizlere..

  [​IMG]


  Egzotik tatlar ve değişik pişirme tarzlarıyla Malezya mutfağı eşsiz ve engin bir gastronomi macerası sunar. Malezya mutfağında her biri kendi farklı pişirme teknikleri olan üç ana grup vardır : Malay, Çin ve Hint mutfakları. Nyonya ve Hint Müslüman toplulukları gibi farklı toplulukların birbirinden etkilenmesiyle ortaya çıkan mutfaklar da önemli yer tutar.


  Malezya mutfağını da nüfusu ayırdığımız gibi üçe ayırmak mümkündür. Yani bu ülkede Malay, Çin ve Hint mutfakları etkisini gösterir durumdadır. Aynen Türkiye’de olduğu gibi farklı etnik kültürlerden gelen insanların oluşturduğu ortak bir mutfaktan da söz edilebilir elbette. Ve elbette ki mutfağın zengin olması yalnızca etnik kökenleri farklı olan insanların bir arada yaşamasından kaynaklanmıyor. Toprağın ve iklimin de Malezya insanına cömert davrandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü, ülkede yıl boyunca iki mevsim hüküm sürer ve dolayısıyla hemen bütün meyve ve sebzeleri yıl boyu taze yemek mümkündür. Deniz ürünleri için de aynı şeyi rahatlıkla söyleyebiliriz. Malezya’da yiyebileceğiniz pek çok deniz ürünü günlük olarak tüketiliyor.


  [​IMG]

  Daha önce söylediğimiz gibi, Malezya halkının büyük çoğunluğu Malaylardan oluşuyor ve Malay yemeklerinin ana malzemesi pirinç. Pirinç haşlanıyor ve tavuk, kırmızı et, balık ya da sebzeyle birlikte nefis bir yemeğe malzeme oluyor. Hindistancevizi sütü ile yapılan balık ise biber ezmesi ve köri ile tatlandırılıyor. Malay mutfağının en meşhur yemeklerinden biri "nasi lemak". Yemek, pirinç ve hindistancevizi sütü pişirilerek yapılıyor ve yanında salatalık, kavrulmuş yerfıstığı, ançüez ve katı yumurta ile servise sunuluyor. "Nasi lemak" Malezya mutfağı denince akla gelen yemeklerden sadece biri.

  Büyük şehirlerde Continental ve Akdeniz mutfakları başta olmak üzere başlıca Batı mutfaklarının sayısız örneğini bulabilirsiniz. Batı ve Doğu kültürlerinin bir arada yaşadığı Malezya'da son derece çeşitli mutfak seçenekleri sunulmaktadır. Kuala Lumpur, dışarda yemek yemeyi seven ziyaretçiler için gerek mutfak türleri, gerekse restoran ambiyansları açısından gerçek bir ziyafet sunmaktadır. Otel restoranlarında, pahalı restoran zincirlerinde, şık kafelerde, ya da sabahın erken saatlerine kadar açık olan sokak satıcılarında değişik yemekler tadabilirsiniz.

  Kadınlar başörtüsünde pembe tonları tercih ediyor, tesettürlüler ama üzerlerine oturan kıyafetleri giyiyorlar. Malezya çok ırklı bir ülke, Müslüman Malaylar çoğunlukta, ama Hindu ve Çinliler de ülkede söz sahibi. Tuhaf tezatlar var: Hindu kadınlar mini etekli, askılı elbiselerle dolaşırken Malay kadınlar, yerlere kadar uzanan geleneksel elbiselerini giyiyor ama mutlaka başlarını bağlıyorlar. Küçücük kız çocukları bile tesettürlü. Ülkenin her yanında Malay kız çocukları okullarda başlarını bağlamak zorundalar.
   
Malezya Kıyafet ve Yemek Kültürü İle İlgili Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ordu İli Kültürü ve Yemekleri

  Ordu İli Kültürü ve Yemekleri

  ordunun yemekleri ordu yemekleri ordu yemek kültürü ordunun yemek kültürü Ordu ilini şimdi hep beraber tanıyalım Ordu'ya gidilince ne yenir ne içilir bakalım hep birlikte EL SANATLARIMIZ İlimizin zengin kültür yapısını oluşturan unsurlardan biri olan el sanatlarımız, kendine has özellikleriyle yaşatılmakta, gerek il içinde gerekse çevre il ve büyük şehirlerde büyük rabet görmektedir hatta...
 2. malezya yeme içme ve giyinme kültürünü yazar mısınız

  malezya yeme içme ve giyinme kültürünü yazar mısınız

  Malezya'nın yeme içme ve giyinme kültürünün ne olduğunu araştırıyorum bilgi var mı ?
 3. Çin Yemek Kültürü Hakkında Bilgiler

  Çin Yemek Kültürü Hakkında Bilgiler

  çin çin yemek kültürü çin yemekleri çin yemekleri köpek ile ilgili bilgiler burada melekler. Uzun zaman önce internette izlediğim bir video kanımı dondurmuştu melekler. Bu videoda Çin'de kedi köpek mezbahasında, kedi ve köpekler canlı ccanlı kaynar kazanlara atılıyor ve daha sonra hemen çıkarılıp yüzülüyordu. Muhtemelen yüzme işleme daha kolay gerçekleştiği için bu yöntem uygulanıyordu ama o...
 4. Tayland Yemek Kültürü İle İlgili Bilgiler Burada Melekler

  Tayland Yemek Kültürü İle İlgili Bilgiler Burada Melekler

  tayland yemekleri yemek kültürü yemek tarifleri ile ilgili bilgiler burada melekler. Tayland denilince aklıma 80lerin mükemmel parçalarından biri, Murray Head'ın yorumuyla ''One Night in Bangkok'' gelir melekler :D:D Dinlemenizi tavsiye ettikten sonra Güneydoğu Asya'nın bu egzotik ülkesinin yemek kültüründen bahsedelim biraz sizlere . Başkenti Bangkok 'un anlamı melekler şehri olan Tayland...
 5. Macaristan Mutfak Kültürü İle İlgili Bilgiler

  Macaristan Mutfak Kültürü İle İlgili Bilgiler

  macaristan yeme içme özellikleri yemek kültürü yemekleri ile ilgili bilgiler burada melekler. Macar mutfak kültürü nasıldır araştırırken Amerikalıların sandığım ''Donut'' un aslında bir Macar yiyeceği olduğunu öğrendim melekler :) Hani şu Amerikan filmlerinde polislerin ayaküstü kahveyle birlikte yedikleri donut, yıllar önce Macar göçmenler tarafından Amerika'ya götürülmüş ve orada popüler...

Sayfayı Paylaş