1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Maliye Bakanlığı ile EPDK arasında kriz

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Maliye Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) arasında, kaçakçılığa karşı akaryakıta eklenen markerin denetimine ilişkin olarak kriz çıktı.
  Maliye Bakanlığı’ndan bir yetkili, EPDK’nın denetim sonuçlarını göndermediğine ilişkin bir açıklama yapınca EPDK, Maliye Bakanlığı’nı yalanladı.

  Maliye Bakanlığı’nı denetimin eksik kalmasından sorumlu tutan EPDK, Maliye Bakanlığı yetkililerinin gerçek dışı beyan ile EPDK’yı yıprattığı tepkisini gösterdi.

  Tartışma, Maliye Bakanlığı’ndan gelen açıklama ile başladı. Maliye Bakanlığı’ndan bir yetkili, ismini vermeksizin, hafta sonunda basına bir açıklama yaptı. Yetkili, EPDK’dan istenen ulusal marker denetim sonuçlarının geciktirildiğini iddia etti. Bunun üzerine EPDK, bugün Maliye Bakanlığı’nı yalanlayan bir açıklama yaptı. Açıklamada, haberlere konu edilen depo denetimleri kapsamında, Maliye Bakanlığı’nın da katılımı ile 29 Ağustos 2006 ve 25-28 Mart 2008 tarihlerinde iki ayrı denetim yapıldığı anımsatıldı.

  EPDK: MALİYE HEM DENETİMİ EKSİK BIRAKTI HEM YANIT VERMEDİ


  Söz konusu denetim tutanakları ve ulusal marker sonuçlarının, herhangi bir tasnife tabi tutulmadan, alınan numunelerin nereden alındığı, millileşmiş veya ulusal marker eklenmesi gereken ürün olup olmadığı gibi hususlar belirlenmeden EPDK’ya ulaştırıldığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

  “Bu kapsamda Kurumumuz tarafından gerekli idari işlemlerin yapılabilmesi için, Maliye Bakanlığı’ndan ‘depo denetim çalışmalarına ait fiili envanter sonuçlarının değerlendirilmesini müteakip, kayıtlar ile fiili tespitler arasında fark bulunması ve bu farkın kaçak, menşei belli olmayan akaryakıt olarak tespit edilmesi ve söz konusu tespitlerin Kurumumuza gönderilmesi’ istenmiş ve 11 Haziran 2008 tarihli yazımız ile talep tekrar edilmiş olmasına rağmen bu zamana kadar konuyla ilgili herhangi bir cevap alınamamıştır.”

  Buna rağmen, EPDK tarafından 2006 yılı depo denetimi kapsamında standart dışı akaryakıt ikmal eden 6 firmaya cezai işlem uygulandığı kaydedilen açıklamada, bahse konu 2008 depo denetimleri ile ilgili olarak da toplam 42 adet rafineri, dağıtıcı ve depolama tesisi ile ilgili olarak ulusal marker içermeyen ve teknik kriterlere uygun olmayan akaryakıt ikmali ile lisans kapsamı dışındaki tanklarda faaliyette bulunması sebebiyle soruşturma başlatıldığı bildirildi. Açıklamada, şu değerlendirmede bulunuldu:

  EPDK: MALİYE GERÇEK DIŞI BEYAN İLE BİZİ YIPRATIYOR

  “Hal böyle iken haberlerdeki ifadelerin aksine, depo denetimleri ile ilgili Kurumumuzdan kaynaklı herhangi bir ‘gecikme’, ‘Kurumumuzun denetim sonuçlarını ulaştırmamasından kaynaklanan yeni bir denetim yapma ihtiyacı’ ya da ‘Kurumumuzun kaçağa karşı sessiz kalması’ gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

  Akaryakıt kaçakçılığı ile mücadeleyi ve mücadele eden kurumları yıpratan ve gerçekleri yansıtmayan bu tür beyanatlara dayalı haberlerin kamuoyunda ‘EPDK’nın petrol piyasası denetimlerinde bir zafiyeti olduğu’ şeklinde bir yanlış izlenim uyandırmaması için bu açıklamanın yapılması zorunlu görülmüştür.”

  hurriyet.com
   
Maliye Bakanlığı ile EPDK arasında kriz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ABD büyük bir mali kriz içinde

  ABD büyük bir mali kriz içinde

  ABD Başkanı Bush, ABD'nin ciddi bir mali kriz içinde bulunduğunu belirtti. ABD Başkanı George W. Bush, ABD Kongresi'nden finans sektörünü kurtarmak amacıyla hazırlanan ekonomiyi kurtarma planını en kısa sürede kabul edilmesini istedi. George W. Bush, televizyonda ABD halkına hitaben yaptığı konuşmada, ''Biz, ciddi bir mali kriz içindeyiz ve federal hükümet buna bitirici bir eylemle karşılık...
 2. Belçika Hükümeti mali kriz nedeniyle istifa etti

  Belçika Hükümeti mali kriz nedeniyle istifa etti

  Küresel mali krizden en fazla etkilenen ülkelerden Belçika'yı yöneten koalisyon hükümeti istifa etti. Belçika'nın bugün istifasını sunan başbakanı Yves Leterme. Belçika'da, küresel mali krizde iflas sınırına gelen bankacılık devi Fortis'in kurtarılma sürecini başarısız yönetmek ve yargıya müdahale etmekle suçlanan başbakan Yves Leterme, istifa kararı aldı. Belçika Adalet ve...
 3. Maliye ile 13 milyarlık barış

  Maliye ile 13 milyarlık barış

  2 Mart’ta başvuru süresi dolan Varlık Barışı Kanunu’ndan büyük sürpriz çıktı. Vergi mükellefleri, başvuru süresine günler kala, vergi dairelerine koşarak, şirket kayıtlarında olmayan 13 milyar liralık bildirimde bulundular. Sözkonusu kaynak, küresel krizde şirket sermayelerini güçlendirecek. Maliye kasasına ise 650 milyon lira girecek. Yurtdışından gelen para ise, yurtiçine göre sınırlı...
 4. Arkadaşlar Maliye Bakanlığının Görevleri nelerdir

  Arkadaşlar Maliye Bakanlığının Görevleri nelerdir

  Selam millet size bir sorum olacak daha öncede bir kaç bakan görevlerini sormuştum sağolasınız sizde yanıt vermiştiniz. Şimdi ise size Maliye Bakanlığının Görevleri neler diye soruyorum cevap için şimdiden tşkler.
 5. Maliye Bakanlığı Madde Madde Görevleri

  Maliye Bakanlığı Madde Madde Görevleri

  Maliye Bakanlığının Görevleri Maliye Bakanlığının Görevleri Nelerdir Sevgili melekler, televizyonlarda sık sık düzenlenen memur maaşları konularıyla gündeme gelen Maliye Bakanlığının görevleri ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşıyoruz :) a) Maliye politikasının hazırlanmasına yardımcı olmak, maliye politikasını uygulamak, b) (Değişik bent: 26/09/2011-KHK/659/17.md.) Genel bütçe...

Sayfayı Paylaş