Malta Eriği - Yeni Dünya (Eriobotrya japonica)

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Malta Eriği - Yeni Dünya (Eriobotrya japonica)
rüyada malta eriği görmek eriobotrya japonica rüyada yenidünya yemek malta eriği nerede yetişir yeni dünya meyvesi görmek


Her zaman yeşil, geniş tepeli, 7-8 metre boylanabilen bir ağaçtır. Vatanı Japonya ve Çin'dir. Akdeniz ülkelerinde de yetiştirilir. Türkiye'de Akdeniz sahil şeridinde meyve amaçlı, öteki ılıman bölgelerde dekoratif amaçlı olarak yetiştirilmektedir. Gri kahverengindeki gövde ileri yaşlarda pul biçiminde çatlaklıdır.

20-25 cm. boyunda, 5-9 cm. genişliğinde, elips biçimli yapraklar, sivri uçlu ve kalındır. Taze iken tüylü, kısa saplı, kenarları seyrek dişlidir. Üst yüzü koyu yeşil, tüysüz, alt yüzü sarı soluk yeşil, açık kahverengi tüylüdür. 1-1,5 cm. boyundaki beyaz çiçekler sonbaharda açarlar, 15-20 cm. yükseklikte dik konik kümeler oluşturur. Çiçek dipleri yoğun kahverengi tüylerle sarılmıştır. 2-4 cm. boyunda, yuvarlak ya da elips biçimli meyveler koyu sarı, turuncu renklidir. 1-2 cm. uzunluğunda kalın bir sapa sahiptirler. İçinde 1-5 tane koyu kahverengi kaygan kabuklu 5-10 mm. boyunda çekirdek bulunur. İlkbaharda en erken olgunlaşan meyvelerden biridir.


 
Üst