Mamutların yok oluşunda insanın suçu yok

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Mamutların yok oluşunda insanın suçu yok
Paris (AA) - İnsanoğlunun, mamutların neslinin tükenmesinden sorumlu olmadığı anlaşıldı.


Nature dergisinin son sayısında yayımlanan araştırma, mamutları, vahşi atları ve tüylü gergedanları yok etmekle suçlanan tarih öncesi insanı büyük ölçüde aklıyor. Araştırma, buzul çağının sonunda bu hayvanların neslinin tükenmesine iklim değişikliğinin yol açtığını gösteriyor.


Alaska üniversitesinden Dale Guthrie tarafından kaleme alınan araştırma sonuçlarına göre, Alaska ve Kanada'nın Yukon bölgesinde bulunan hayvan, bitki ve insan fosillerinin yeni baştan tarihlendirilmesi, insanın Kuzey Amerika'ya gelişiyle mamut ve bazı hayvan türlerinin ortadan yok olması arasında bağlantı bulunmadığını gösterdi. İnsanlar, Bering boğazını kullanarak bölgeye ilkin 12 bin 300 yıl önce ulaştı. Radyokarbon yöntemiyle yapılan analizler ise o tarihlerde bazı türlerin zaten yok olmuş olduğunu, tüylü mamut neslinin de gerilemekte olduğunu ortaya çıkardı.


Dale Guthrie, mamutların ve diğer hayvan türlerinin yok oluşunun sebeplerini, aşırı avlanmadan ziyade iklim değişiklikleri sonucu bitki örtüsünün değişmesinde aramak gerektiğini belirtti.
 
Üst