Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Maskeli Soreks (Sorex cinereus)

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  [​IMG] MASKELİ SOREKS
  (Sorex cinereus)  «Maskeli soreks» Birleşik Amerika'nın kuzeyi ile Kanada'da en çok raslanılan soreks'tir. Bu minik mahlûk o kadar yırtıcıdır ki, iki tanesi aynı kutuya konulacak olursa, bir tanesi ötekini birkaç saatin içinde mutlaka paralar ve yer.
  Pek minik bir hayvan: Maskeli soreks yetişkin zamanında bile pek minik bir yaratıktır. Ağırlığı 3 - 4 gramı geçmez; bu ise, bir çay kaşığı hacmindeki suyun ağırlığı kadardır. Hele yeni doğanlar bir gramın sadece onda biri kadar çekerler. Hayvanın sırtı kahverengi, karnı ise grimsidir. Hayatı, yaprak altları ve yeraltı tünelleri gibi gölgeli yerlerde geçer. Yuvası çok kere 20 santim çapında ottan bir toptur. Bunun ortasında 7 - 8 santimlik bir odacık bulunur. Kapısı yandaki küçük bir deliktir.
  Yavruları bal arısı kadardır: Anne soreks umumiyetle altı yavru doğurursa da, yavrularının sayısının onu bulduğu da görülmüştür. Bunlar doğuşta çıplak ve bir bal arısı kadar küçüktürler. Derileri de pembe ve buruş buruştur Anne, kendi açlığını gidermek ve bu kalabalık ailenin gerektirdiği sütü temin etmek için daima hareket halinde olmak zorundadır. Minikler bir hafta sonra kürklenmeye başlarlar. Bir hafta daha geçince kürkleri tamamdır. Üçüncü haftanın içinde ilk dişleri çıkar ve gözleri açılır.
  Bir aylık yavrular sütten kesilirler. Artık yetişkin birer soreks olmuş ve başlarının çaresine bakmaya hazır hale gelmişlerdir. Yetişkin soreks, anne sütü yerine, çekirgeler, salyangozlar, sineklerle güvelerin larvaları ve solucanlarla karnını doyurur. Oynak zamanlan olan bu günlerde soreks, tıpkı kedinin sıçanla oynaması gibi, yakaladığı bir çekirgeyle eğlenir.
  Kalbi dakikada 1200 kere atar: Maskeli soreks, belki de bütün memelilerin en hassası ve en sinirlisi-dir. Heyecanlandığı vakitler, kalbi hızlanarak dakikada 1200 kere atmaya başlar. Bu, insanın dakikada 65-90'ı bulan kalp atışlarının yanında bir rekordur! Hayvan yakalandıktan birkaç dakika sonra mutlaka ölür.
  Eskimo ile soreks: Soreks her şeye heyecanlanadursun, dünya yüzündeki birçok kimseler de ondan çekinmektedirler. Bilhassa Eskimo-lar, rahatsız edilen bu hayvanın, insanın üzerine atılacağına, etine saplanacağına ve kalbine girerek ölümüne sebep olacağına inanırlar.Bir soreks ile karsılasan eskimo hayvan gecinceye kadar taş gibi hareketsiz durur ve kazasız belaasız kurtulduğu için tanrısına şükreder.
  Maskeli soreks'in hayat süresi on dört aydır. Bu zaman, bu derece minik bir yaratığın düşmanlarının sayıca çokluğuna bakılırsa hiç de kısa bir ömür sayılmaz.
   
Maskeli Soreks (Sorex cinereus) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Maskeli İnsanlar

  Maskeli İnsanlar

  maskeli insanlar Bazı insanlar vardır, sana iyi görünürler. Yüzüne güler, sen de iyi bir insan olduğunu, en azından bu mesafeden sana bir zararı olmayacağını, seni tanımadığı için de senin hakkında kötü şeyler düşünemeyeceğini zannedersin. Hatta bu kadar şeyi zannetmezsin bile, çünkü düşünmezsin. Sadece sana güldüğünde gülersin, sana selam verdiğinde karşılık verirsin o kadar. Ama aslında...
 2. Maskeli balo

  Maskeli balo

  Hayatınızda birtakım garip değişikler olacağının habercisidir. Bir maske taktığınızı gördüyseniz, ailenizde tartışmalar yaşayacaksınız.
 3. Amerika Su Soreksi (Sorex palustris)

  Amerika Su Soreksi (Sorex palustris)

  AMERİKA SU SOREKSİ (Sorex palustris) «Amerika su soreksi» mükemmel bir yüzücüdür ve Kuzey Amerika'nın en enteresan hayvanlarından biridir. İlk bakışta gözü ve kulağı olmayan (o kadar miniktir ki görülmez), minyatür bir misk faresine benzer, fakat yüzü bu ikinci hayvandan daha sivridir. Bu yaratık diğer sorekslerle ölçü-lürse büyükçedir. Başı ile vücudunun uzunluğu 7-8 santime...
 4. Maskeli Balo Dizisi

  Maskeli Balo Dizisi

  Maskeli Balo Dizisi Tanıtım Maskeli Balo Dizisi Oyuncuları Maskeli Balo Konusu Star Televizyonunda ekrana gelecek olan ‘Maskeli Balo’ dizisinin çekimlerine önümüzdeki günlerde başlanması planlanıyor.Kasım ayının sonunda izleyiciyle buluşacak. Maskeli Balo Dizisinin Konusu; Ali Cemal, iktidar partisi milletvekili, zengin bir işadamıdır. Pek çok çıkar grubuyla ilişkisi vardır ve bunu ailesi...
 5. Maskeli depresyon

  Maskeli depresyon

  Sevgili meleklerim depresyonun bu türünü görünce şaşırmadım desem yalan olur.Sebepsiz çarpıntılar sebebi bulunmayan rahatsızlıklarınız varsa maskeli depresyonda olabilirsiniz. Haydi depresyonun maskeli depresyon şeklini öğrenelim. MASKELİ DEPRESYON Dikkat! Maskeli depresyon bedensel belirtilerle ortaya çıkıyor... 'Mutsuzum. Keyif almıyorum hayattan' demez kişi, ama doktor doktor dolaşır;...

Sayfayı Paylaş