Mastürbasyon yapamanın fayda ve zararları nelerdir ?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Mastürbasyon yapamanın fayda ve zararları nelerdir ?
Mastürbasyon, az sayıda yan etkisi olan normal ve sağlıklı bir cinsel aktivitedir. Mastürbasyon , genellikle cinsel orgazm (cinsel doruk noktası) noktasına cinsel dürtü ve zevk elde etmek için cinsel organların uyarılmasıdır. Genellikle orgazm elde edilene kadar penise veya klitorise dokunup , okşayarak masaj yapılır . Bazı kadınlar mastürbasyon yaparken vibratör kullanmaktadır.İyi hissetmenin yanı sıra, mastürbasyon, özellikle eşi partneri olmayanlar tarafın dan tercih edilir.Mastürbasyon.jpg


Mastürbasyon her yaştan kadın ve erkek arasında yaygındır ve sağlıklı cinsel gelişimde rol oynar . Mastürbasyon ayrıca hamileliği ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların tehlikelerini önlemek isteyen insanlar için güvenli bir cinsel alternatiftir . Bir erkeğin infertilite testi veya sperm bağışı için bir semen örneği vermesi gerektiğinde de gereklidir .Efsanelere rağmen, aslında mastürbasyonun fiziksel olarak zararlı yan etkileri yoktur. Bununla birlikte, aşırı mastürbasyon ilişkilerinizi ve günlük yaşamınızı olumsuz etkileyebilir. Bunun dışında mastürbasyon eğlenceli, normal ve sağlıklı bir eylemdir. Ayrıca mastürbasyonun normal bir cinsel davranış olduğu ve insanların uykuya dalmalarına ve stres seviyelerini, endişelerini veya diğer gerginlikleri azaltmalarına yardımcı olabileceğinden sağlıklı olduğu söylenmelidir.
Mastürbasyon ile ilgili söylemler
Mastürbasyon ile ilgili iddiaların çoğu bilim tarafından desteklenmez. Mastürbasyonun önerilen olumsuz etkilerden herhangi birine neden olduğunu gösteren hiçbir bilimsel kanıt yoktur.


Mastürbasyon körlüğe neden olur / yanlış


Mastürbasyon penis eğriliğine nedne olur / yanlış


Mastürbasyon düşük sperm sayısına neden olur / yanlış


Mastürbasyon fiziksel ve sihinsel sağlığı bozar


Mastürbasyon iktidarsızlık yapar / yanlış


Mastürbasyon kısırlık yapar / yanlış
Mastürbasyon yan etkileri
Mastürbasyon zararsızdır. Bazı insanlarda , sürtünme den kaynaklı tahriş olabilir , ancak bu genellikle birkaç gün içinde iyileşir.Çok sık mastürbasyon yapılırsa bu ödeme neden olabilir.Mastürbasyonun dini, manevi ya da kültürel inançlarıyla çatıştığından endişe eden bazı insanlar, suçluluk duygusu yaşayabilirler. Ancak, mastürbasyon ahlaksız veya yanlış bir şey değildir
Mastürbasyon faydaları
Mastürbasyon birçok fiziksel ve zihinsel sağlık yararına sahiptir.Az sayıda çalışma, özellikle mastürbasyonun faydalarına odaklanmaktadır. stresi azaltır, uykukalitesini artırr, ruh halini düzeltir,adet sancılarına iyi gelir,cinsiyeti geliştirir. Mastürbasyon ayrıca, özellikle yaşlı kadınlar için cinsel sağlık yararları vardır, daha az vajinal kuruluk ve cinsel ilişki sırasında azalmış ağrı gibi.
Gebelikte mastübasyonHamilelik sırasında hormon değişiklikleri bazı gebe kadınlarda cinsel isteği artırır. Mastürbasyon hamilelik sırasında güvenlidir fakat aşırıya kaçılmamalıdır. Orgazm sırasında ve sonrasında hafif, düzensiz kramplar kasılmalar olabilir. Yüksek riskli gebe kadınlar için mastürbasyon güvenli olmayabilir çünkü orgazm doğumu tetikleyebilir.
Mastürbasyon, kişilerin kişisel cinsel yaşamlarında uyguladıkları baskın bir aktivitedir.Bu alışkanlığı geliştiren çok sayıda insan, partnerleriyle normal cinsel ilişkiye girmekte zorluk çekebilir.Sık mastürbasyon, yumuşak veya zayıf ereksiyona ve uzun bir süre boyunca partnerleriyle cinsel ilişkiye girememeye neden olabilir. Mastürbasyon, zihniniz ve vücudunuz için birçok faydaya sahip olabilir. Bağımlılık olasılığına rağmen, zararlı yan etkileri yoktur. Genel olarak, hekimler , mastürbasyonun hem erkekler hem de kadınlar için doğal ve zararsız olduğunu söylüyor.Vücutta herhangi bir fiziksel yaralanmaya veya zarara neden olmaz ve normal cinsel davranışların bir parçası olarak kişinin yaşamı boyunca ılımlı bir şekilde yapılabilir.Mastürbasyonun bir kişi üzerindeki olumsuz psikolojik etkisi utanç ya da suçluluk duygusu olabilir. Bu, insanların kendileri için oldukça zor hale getirebilecek ahlaki, dini veya kültürel konular olabilir. Çok fazla yapıldığında mastürbasyon bir bağımlılık haline gelebilir. Bu bağımlılık diğer uyuşturucu bağımlıları kadar zararlı olabilir.Çok fazla mastürbasyon nedeniyle erektil disfonksiyon dan muzdarip olma riski yüksektir.Bir çok çalışma, mastürbasyonun erkeklerde ciddi nörolojik sorunlara neden olabileceğini göstermiştir. Çok fazla mastürbasyon yapan erkeklerde erken boşalma görülmektedir.
Mastürbasyon , kabul edilebilir güvenli, keyifli normal, sağlıklı cinsel aktivite olarak kabul edilir. Cinsel zevki yaşamak için iyi bir yoldur ve hayat boyunca yapılabilir.Mastürbasyon, yalnızca bir partnerle cinsel aktiviteyi engellediğinde sorun olarak görülür. İnsanlar birçok sebepten dolayı mastürbasyon yapıyorlar. Bazı kişiler tek başlarına mastürbasyon yaparken, diğerleri bir partnerle mastürbasyon yaparlar. Çoğu erkek ve kadın, bir ilişkide veya evliyken ya tek başlarına ya da birlikte mastürbasyon yapmaya devam ederler ve birçoğu ilişkilerinin keyifli bir parçası olarak bulunur.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Söylemlere rağmen, aslında mastürbasyonun fiziksel olarak zararlı yan etkileri yoktur. Bununla birlikte, aşırı mastürbasyon ilişkilerinizi ve günlük yaşamınızı olumsuz etkileyebilir. Bunun dışında mastürbasyon eğlenceli, normal ve sağlıklı bir eylemdir. Ancak bazı insanlar mastürbasyon hakkında kendilerini suçlu hissedebilir veya kronik mastürbasyonla ilgili sorun yaşayabilir.Mastürbasyona bağımlı olmak, ilişkileriniz ve hayatınızın diğer kısımlarında olumsuz bir etki yaratabilir.Mastürbasyon, bazıları için eğlenceli olduğu bilinirken, bağışıklık sisteminizi olumsuz etkileyen bir aktivite olabilir. Bir birey sık sık mastürbasyon yaparken, vücudu bu gerekli kimyasalları kaybeder. Mastürbasyon alışkanlığı olan bireylerde zayıflık, idrar yapma sıklığı ve tüm vücutta bağışıklığın kaybolması çok yaygındır.Mastürbasyon erektil disfonksiyonun ana nedenidir. Her şeyin fazlası zararlı olabilir. Aşırı mastürbasyon neden olabilir:


yorgunluk

zayıflık

erken boşalma

eşinizle cinsel aktiviteleri de engelleyebilir

organın yaralanması

bel ağrısı

testis ağrısı

saç dökülmesiAşırı mastürbasyon, boşalmaya izin veren sinirlere zarar verebilir. Bu, erken boşalmaya ve hatta uyku sırasında ejakülasyona neden olabilir.Mastürbasyon, ürettiğiniz sperm sayısını etkilemez, çünkü spermler sürekli olarak erkek vücutlarında üretilir. Mastürbasyon genellikle güvenlidir. Ancak, aşırı ve agresif bir şekilde yapılırsa, o zaman zararlı olabilir. Mastürbasyonun faydaları ve zararları hakkın da sınırlı çalışmalar vardır. Makalemizi inceleyerek mastürbasyon hakkın da detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
 
Üst