Etiketler:
 1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Mate Yaprağının Faydaları

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  beslenme, beslenme alışkanlığı, beslenme alışkanlıkları, dengeli beslenme, Diyet, diyet listesi, diyet yapma, Diyetler, faydaları, kadın, kadın sağlığı, kadınlar, kadınlar ve sağlık, kilo verme, mate bitkisi, mate çayı, mate çayı kilo verme, mate çayı nasıl yapılır, mate çayı zayıflatırmı, mate çayının faydaları, mate çayının zararları, mate ne demek, mate nedir, mate yaprağı, mate yaprağı çayı, mate yaprağı ile zayıflama, mate yaprağının faydaları, Sağlık, sağlık haberleri, sağlıklı beslenme.

  [​IMG]


  Güney Amerika kökenli bir bitki olan “Yerba mate” bitkisi, küçük boylu ve yağmur ormanlarında bolca yetişen bodur bir ağaç olup akdeniz havzasında Suriye, Türkiye, Lübnan ve Ürdün’de de yetiştirilmektedir. Mate ağacı meyvesi vs ile ünlü değildir. Bu ağacın yaprakları, yani Mate yaprağı, özellikle çay şeklinde demlenerek sayısız hastalığa iyi geldiği gibi zayıflama ve kilo verme için de ideal bir bitkisel çay formülünün ham maddesi olarak bilinmektedir.
  Mate Yaprağı Çayının Faydaları:
  * Zayıflama ve kilo kaybı için,
  * Kas ve kemik ağrıları için,
  * Baş ağrısı – migren için,
  * Yorgunluk için,
  * Nefes darlığı için faydalıdır.
  1) Mate yaprağı çayının bizim için en önemli faydası
  Mate yaprağı çayı’nın bizim için en önemli faydası elbette zayıflatan bitkiler arasında olmasıdır. 2001 yılında 47 adet obezite sorunu yaşayan hasta üzerinde yapılan araştırmada günde 3 kez bir çay bardağı 45 gün boyunca mate çayı içirilen kişilerde ortalama 2-3 kilo zayıflama tespit edilmiştir. Ayrıca bitkisel zayıflama destek ürünü kullananlarda 2 ayda 6 kilo kalıcı zayıflama görülmüştür. Mate yaprağı çayı zayıflatırmı sorusuna böylece evet şeklinde cevap vermiş oluyoruz.
  Mate yaprağı çayı hem tok tutucu özelliği nedeniyle iştah kesen bir bitkisel çay dır, hem de mate yaprağında bulunan yağ yakıcılar aracılığıyla yenilen besinlerin yağa dönüşmeden hızla sindirilmesini sağlamaktadır. Mate yaprağı içerisinde bulunan matein, kafein benzeri bir etki ile metabolizma hızlandırmanın bir yolu olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bitkisel metabolizma hızlandırıcı enzimler olarak bilinen ksantin, teofilin teobromin, teofilin türü maddeler, mate çayına kilo verdiren ve zayıflatan bitki özelliğini takviye etmektedir. O nedenle obezite ye varan aşırı kiloları bulunan kişilerin mate çayı içmeleri veya mate yaprağı özü bulunan bitkisel diyet ürünleri kullanmaları tavsiye edilmektedir.
  2) Mate yaprağı ile Kalp ve dolaşım hastalıklarına bitkisel çözüm
  Mate yaprağı ekstresi aynı zamanda kalp kaslarını güçlendiren ve kalp ağrılarına bitkisel çözüm sunan bir takım özelliklere sahiptir. Mate yaprağı çayı içen kişilerde kalp koroner damarları tıkanıklığı riski % 50 azalmaktadır.
  3) DNA Hücrelerini onarması
  2008 yılında yapılan bir araştırmada Mate yaprağı içerisinde bulunan antioksidan maddelerin aynı zamanda hücrelerde serbest radikallerden dolayı ortaya çıkan DNA yıkımını engellediği ve kanser ve diğer hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği ortaya konulmuştur. Mate yaprağı çayı, kanda bulunan ve damar tıkayan serbest radikal denilen yağ partiküllerini parçalamakta ve vücuttan atılmasını sağlamaktadır.
  Mate Yaprağı Nasıl Kullanılır?:
  Mate yaprağı üzerine yapılan çok sayıdaki bilimsel araştırmalar göstermiştir ki Mate yaprağı çayı içenlerde doğal ve sağlıklı zayıflama görülmektedir. Bu nedenle mate yaprağı kullanımı hakkında bilgi edinmek gerekiyor. Mate yaprağı 2 şekilde kullanılır:
  1) Mate yaprağı çayı şeklinde demlenir ve içilir,
  2) Mate yaprağı ile karışık bitki çayları tüketilebilir.
  Mate yapraklı karışık bitki çayı piyasada satılmaktadır. Online olarak temin etmek te mümkündür. Ender Saraç ın meşhur beşi bir yerde bitki çayı’nda mate yaprağı da bulunmaktadır. Mate yaprağının fiyatı genelde 5-15 tl arasında değişmektedir.
  Mate yaprağının yan etkileri ve Mate yaprağının zararları nelerdir:
  Mate yaprağı çayı içmenin sağlıklı insanlara hiç bir zararı yoktur. Ancak kalp hastalığı veya tansiyon sorunu bulunanların aşırı kafein ihtiva etmesi nedeniyle Mate yaprağı çayını doktor kontrolünde içmesi tavsiye edilir. Ayrıca Mate yaprağındaki kafein türevi maddeler aynen çayda olduğu gibi bazı kişilerde uykusuzluk, huzursuzluk aneksiyete gibi nadir görülen belirtilere sebep olabilir. O nedenle siyah çay içemeyen kişilerin mate çayını dikkatli kullanmaları önerilir. Hamile ve emziren bayanların da mate çayı kullanmamaları ve uzak durmaları gerekmektedir.
  Mate çayı ne zaman içilmeli:
  Mate çayının kullanımı olarak günde 3 kez aç karnına sabah öğle ve akşam vakitleri 1 er çay bardağı içilmelidir.
  Mate çayının hazırlanışı:
  Mate çayı aynen siyah çay veya yeşil çay gibi demlenerek hazırlanır. Ancak burada dikkat edilecek nokta kaynar su kullanmadan sıcak su ile Mate yaprağını demlemek gerektiğidir. Mate biberiye funda kekik yeşilçay birlikte demlendiğinde de güzel ve zayıflatan bir bitkisel çay elde edilmiş olmaktadır.
   
Mate Yaprağının Faydaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Matem

  Matem

  Matem ile ilgili rüyalar, genellikle aydınlık günlerin habercisi olarak tabir edilir. Matem ile ilgili rüyalar, genellikle güzel günlerin habercisi olarak yorumlanır.
 2. Mate Çayı Zayıflatıyor (Mate Çayının Faydaları)

  Mate Çayı Zayıflatıyor (Mate Çayının Faydaları)

  mate çayının faydaları mate çayı faydaları cayinin faydalari paraguay çayı matte Mate Çayı Zayıflatıyor (Mate Çayının Faydaları) Mate, Güney Amerika’da yetişen “Ilex Paraguayensis” isimli bitkinin yeşil yapraklarıdır. İlk kullanıcıları Güney Amerika yerlileri olup, sonraları Cizvit rahipleri tarafından düzenli olarak üretilmiş ve uyarıcı etkisi nedeni ile çay ve kahve yerine tüketilen günlük...
 3. Çilek yaprağının faydaları

  Çilek yaprağının faydaları

  çilek yaprağının faydaları altın çilek yaprağı altın yaprakları çilek yaprağı, çilek yaprağının faydaları Geçenlerde bir tabak çileği yedim diye, tüm Meleklermekani.com başta da Asimelek olmak üzere herkes üzerime üzerime geldi. Zira ben çileklerin hepsini yedim ama yapraklarını bıraktım. "Yaprakları ne işe yarayacak ki?" demeyin, çilek yaprakları çok faydalı Melek'lerim:D:D...
 4. zeytin yaprağının faydaları

  zeytin yaprağının faydaları

  Zeytin Yaprağında bulunan Serbest radikaller vücudumuza dışarıdan sigara, alkol, kirli hava, vs. ile veya kimyasal reaksiyonlar sonucunda oluşarak zarar verebilirler. Zeytin yaprağı ekstratı fenolik yapıda bir bileşen içeridiği için fenolik hidroksil grupları ile harika bir antioksidan etki gösterir. Bu şekilde serbest radikalleri tutarak birçok hastalığın önüne geçilebilir aksi takdirde...
 5. Funda Çayı Funda Yaprağı Faydaları

  Funda Çayı Funda Yaprağı Faydaları

  Funda Yaprağının Faydaları Funda Çayının Faydaları Funda Bitkisi Nelere İyi Gelir Doğada ki birbirinde çeşitli şifalı bitkilerden funda bitkisi, yaprağı ve çayı ile ilgili bilgiler, ayrıca faydalarını aşağıda ki makalemizde bulabilirsiniz melekler :) - Böbrek kum ve taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. - Nikris hastalığına karşı faydalıdır. - Anne sütünü artırıcı özelliğe sahiptir. -...

Sayfayı Paylaş