Mavi balinalar

Angel_tears

Angel_tears

Yeni Üye
Üye
Mavi balinalar
267199.jpgYaşam alanları: Genellikle açık denizlerde/ okyanuslarda.

Ortalama boyları: Yetişkinler 30 m uzunluğa kadar büyüyebilirler.

Genel Bilgi:

Dişi Mavi Balinalar dünyada yaşayan ve şimdiye kadar yaşamış olan(dinazorlar da dahil) en büyük hayvanlardır. 30 metre uzunluk ve 130 ton ağırlığında olabilirler. Kalpleri ise küçük bir araba büyüklüğündedir ve bedene ihtiyacı olan 10 ton kanı pompalar.

Balinalar iki gruba ayrılırlar; ‘baleen’ balinalar ve dişli balinalar. ‘Baleen’; kalın, kıl gibi fiberlerin sıra sıra yanyana gelmeleri ile oluşan bir nevi filtredir ve bu filtre ile sudaki planktonları süzerek alır ve yerler. ‘Baleen’ bizim tırnaklarımızı da oluşturan ‘keratin’ denen proteinden yapılmıştır. Bir bizim tirnaklarimiza bakin bir de balinanin agzina yerlestirilen filtrelere..... Allah aynı maddeden görünüşü de, amacı da farklı iki şey yaratmış...Balinalar bu filtreleri sayesinde plankton ve krill denilen yaratıkları yiyerek beslenirler. (Plankton çıplak gözle görülemeyen mikroorganizmalardır.) Allah’ın hikmetine bakın ki okyanusların daha doğrusu dünyanın gelmiş geçmis en büyük hayvanı, okyanusların en küçük hayvanları ile, gözle bile görülemeyen plankton ve küçücük kriller ile besleniyor.

Mavi Balinalar kutup yazında mümkün olduğunca çok beslenirler (günde 1-2 ton krill yemeleri gerekir) ve kış gelince de daha sıcak denizlere göç ederler ve orada yavrularını dünyaya getirirler.. Dişi balinalar 10 yaşına gelince anne olabilirler. Yavruları doğduklarinda boyları yaklaşık 7 metre ve ağırlıkları 2,5-3 ton civarındadır. Anne balina günde 50 galondan fazla süt üretir ve bu sütün %35-50’sini yağ oluşturur. Yavrunun ağırlığı bir günde 100 kg artar, ve 8. ayın sonunda uzunluğu ortalama 14 metreye ulaşır.
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
1
Görüntüleme
11K
Kayıtsız Üye
K
*GüMüŞ*
Cevaplar
0
Görüntüleme
602
*GüMüŞ*
*GüMüŞ*
*GüMüŞ*
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
*GüMüŞ*
*GüMüŞ*
fırtına
Cevaplar
0
Görüntüleme
608
fırtına
fırtına
Üst