Mavi rengi öğreniyoruz minikler

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Mavi rengi öğreniyoruz minikler
Anasınıfı yaş döneminde renklerden zıt kavramlara; yakın anlamlılardan uzak anlamlı soyut kavramlara kadar her kavram dönem dönem öğretilebilmektedir. Birçok öğrenci için önemi olan bu kavramlar zaman zaman öğretilebilmektedir. Renkleri aile yaşantısında öğrense de çocuklar bu rengi okul yaşantısında da öğrenebilmektedirler. Okul döneminde bu renk öğretiminde sınıf ortamında mavi renkli oyuncakları gösterme etkinliğiyle somutlaştırma yoluna gidilse de mavi renk öğretiminde mavi renkli nesne resimlerini sınıfın farklı yerlerine asma tercihinde de bulunulabilmektedir. Böylelikle sınıf ortamında dikkat çekici hale getirilen ortama illa ki çocuk bakarak neden bunları astınız öğretmenim diye sorabilmektedir. Mavi renkli nesnelerin rengi biliniyorsa öğretmenin sence bu resimlerdeki nesneler ne renk sorusuna doğru yanıt verilebilmektedir. Bilinmiyorsa bilmiyorum cevabı alınır ve bilinen kadarından devam edilerek renk öğretimi gerçekleştirilebilir.
2.png
maxresdefault.jpg
okul-öncesi-kes-yapıştır-çalışmaları-17.gif

Mavi renkli parmak boya, pastel boya, kuru boya ya da sulu boya masaya konularak bu renk ile resim yapacağız diyerek konuya giriş yapılır. Bu renk kullanımıyla çocukların dikkati çekilerek mavi renkle resim yapılabilir. Yağmur yağdırma etkinliği ya da su damlası yapma etkinliği bu renkte en ideal fikirle arasındadır. Su içen kedi çizelim. Kedimiz mavi olsun mu çocuklar diyerek konuya girebiliriz. Ya da çocuklar mavi renkli bulutlar mavi mavi ağlayarak yağsınlar mı denilebilir. Mavi bir araba çizebiliriz, mavi bir eve ne dersiniz? Mavi boya kalemleri de çizebiliriz gibi fikirler verilerek mavi renge boyayacağımız her türlü çizilebilir nesne resmini çizmelerine rehber olabiliriz.
Türkçe dil etkinliğinde mavi ile ilgili şiir, tekerleme ya da öykü anlatımı gerçekleştirebiliriz. Kendi özgün hikayemizi anlatmak amacıyla mavi renkli bir su damlasını ya da ana karakteri çomak kukla şeklinde hazırlama tercihinde de bulunabiliriz. Altta eklemiş olduğum şiir ve hikayeyi okuma tercihinde bulunabilirsiniz.
MAVİ (Şiir)
Gökyüzüne bir baktım
Gökyüzü masmavi
Engin deniz güzel deniz
Gülüşleri masmavi
Engin deniz güzel deniz
Dalgaları masmavi
Şiir öğretiminin ardından öğretmen Maviş Balık adlı hikayeyi yarım bırakarak okur. Yarım kalan yerden çocukların tamamlamaları sağlanır.
photo.jpg

MAVİŞ BALIK (Öykü)
Denizin derinliklerinde yaşayan sevimli mi sevimli bir Maviş Balık varmış. Maviş balık hiç arkadaş edinemiyormuş. Neden mi? Denizin suları ile aynı renkte olduğundan bizim maviş balığı kimse fark edemiyormuş bile. Maviş balık bir gün saklambaç oynayan balıklar görmüş ve yanlarına giderek onlarla oyun oynamak istediğini söylemiş. Çocuklar oyuna kabul etmişler fakat oyunu hep Maviş kazanıyormuş. Çünkü denizle aynı renkte olduğu için onu fark edemeden Maviş onları sobeliyormuş. En sonunda sinirlenmişler, biz seninle oynamak istemiyoruz demişler. Maviş balık çok üzülmüş ve annesinin yanına gitmiş. “Anneciğim, mavi olmak ne kadar da kötü, kimse benimle oyun oynamak istemiyor.” demiş. Annesi “Birlikte bilgili ahtapota gidelim, o bize yardım edebilir.” demiş ve bilgili ahtapotun evine kadar birlikte yüzmüşler. Maviş, bilgili ahtapota derdini anlatmış…
Hikâye burada kesilerek çocukların öyküyü tamamlaması istenir. Öğretmen çeşitli sorular sorarak çocukların da çözüm bulmasını ister.
-Maviş balık denizde fark edilmek için neler yapmalı? Bizden farklı görünen kişilere nasıl davranmalıyız? Gibi sorularla beyin fırtınası yaparak mavi rengin önemini hissettirmeye gayret edebiliriz. O gün mavi renkli bir şeyle giyerek gelinmesine rehber olabiliriz. Böylece mavi giysilerimizle mavi rengi gün boyunca gözümüzle görebiliriz. Nazar boncuğu yapma sanat etkinliği de oldukça güzel bir çalışma örneği olabilecektir.
Mavi ile ilgili alt linklerde yer alan şarkıları dinleyerek eğitici video farkını da sınıf ortamına adapte edebilirsiniz.
Renkleri öğreniyorum- Mavi
Mavi renkler
Çocuklar için mavi at şarkısı
Pepe ve mavi deniz anası
 
Üst