Mavi Yolculuk Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2013

TİTAN

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Mavi Yolculuk Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2013
mavi yolculuk hakkında
mavi yolculuk nedir
mavi yolculuk
2013
Sevgili melekler, yabancı turistler başta olmak üzere yerli ve yabancı pek ço kturistin tercihi olan mavi yolculuk, aslında bizim tatil kültürümüze pek de yerleşmemiş. Bunun elbetteki büyük oranda maliyetle de ilgisi var. Ancak pek çok tur şirketi uygun denilebilecek fiyatlarla bu eşsiz dneyimi herkesin tatmasına olanak sağlıyor. Genellikle insanlar, "karadan uzak, sürekli teknede sıkılmıyor musunuz?" sorusunu yönelterek ön yargılı davransa da, mavi yolculuk deneyimlerini yaşayan hemen hemen herkes sıkılmadığını, aksine klasik tatil planlarından daha çok eğlendiklerini dile getiriyor. Eğer siz de bu yaz farklı bir tatil yapmak istiyorsanız, aşağıda vereceğimiz bilgiler doğrultusunda bir mavi yolculuk düşünebilirsiniz...


Rota belirleme

İlk defa mavi yolculuk deneyimi yaşayacaksanız, pek çok kriter ve seçeneğiniz var. Marmaris'i düşünürseniz Datça, Bodrum, Gökova rotalarını seçebilirsiniz. Marmaris- Fethiye, Fethiye- Göcek, Fethiye- Kaş veya Göcek- Kaş da yine çok tercih edilen mavi yolculuk rotaları arasında.

Eğer vize almanız kolaysa ya da Şengen vizeniz varsa Yunan Adaları da mavi yolculuk seyahatiniz için eşsiz bir seçim olacak.
Yanınıza almanız gerekenler

Tatilin en büyük sorunlarından birisi şüphesiz bavul hazırlamak. Söz konusu mavi yolculuk için hazırlanacak bir bavul ise; önerilerimize kulak vermenizde fayda var.

Alışık olduğunuz tatil bavullarınızı unutun. Bu kez bavulunuzda giymeyeceğiniz elbiseler yerine çeşit çeşit mayo ve bikini alın.

Tatilinizin büyük bir bölümünü teknede geçireceğiniz için sadece karaya çıktığınızda ihtiyaç duyacağınız rahat bir ayakkabı ve birkaç parça şort, tişört ya da elbise almanız yeterli.

Tatilin en keyifli yanı, bol fotoğraf çekmektir! Anılarınızı ölümsüzleştirmek için fotoğraf makinenizi almayı asla unutmayın!

Güvertede bavul sorunuyla karşılaşmak istemiyorsanız çok büyük bavullar tercih etmeyin. Deniz havlusu, mayo, güneş kremleri ve bir iki parça kıyafet yeterli olacaktır.

Kitap okumak için vakit bulamıyorum diye yakınanlardansanız, mavi yolculuk bunun için en iyi fırsat. Yanınıza bol bol kitap alın.

Yazı yazma alışkanlığınız varsa defterinizi yanınızdan eksik etmeyin. Emin olun, bu tur size unutamayacağınız deneyimler yaşatacak.

Tüm gün teknede denize girip güneşlenerek sıkılacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.
Teknede konakladığınız süre boyunca;

- Su eğlencelerinden faydalanabilir

- Su altı ve su üstü sınırsız fotoğraf çekip, anılarınızı çoğaltabilir

- Sabah güneşlendiğiniz teknenizi, akşam vakti eğlenceli bir bara çevirip, sabahın ilk ışıklarına kadar dans edebilir

- Sabah ya da akşam canınız ne zaman isterse yüzebilir

- Tüm masa oyunlarını oynayabilir (Tavla, okey, kağıt oyunları vs.)

- Rüzgar sörfü deneyimi yaşayabilir

- Balık tutabilir

- Arkeolojik gezilerle doğayı yeniden keşfedebilirsiniz.
Teknolojiden uzak duramayanlara

Şahane bir mavi yolculuk tatilindesiniz ve yine de teknolojiden uzak duramıyorsanız, dert etmeyin. Denizin ortasındasınız diye internet ve telefonsuz kalmayacaksınız. Hemen hemen tüm koylarda gsm operatörlerinin kapsama alanında olabiliyorsunuz.
Evcil hayvan konaklaması

Mavi yolculuklarda kabin kiralayacaksınız ne yazık ki evcil hayvan getirmenize izin verilmiyor. Ancak tekne kiralamayı düşünüyorsanız, evcil hayvanınızı da tatil planınıza dahil edebilirsiniz.
Ücretlendirme

Mavi yolculuk her zaman pahalı bir tatil anlayışı gibi gözükse de klasik tatilleriniz için yaptığınız masraflardan çok da bir farkı yok. Tabii bu kabin ya da tekne kiralamanıza göre değişebilir. Eğer kabin kiralamak istiyorsanız, Mayıs ayından itibaren Ağustos ayına kadar artarak devam eden tam pansiyon ücretlendirme yaklaşık olarak kişi başı 250 Euro'dan başlıyor.

Eğer tekne kiralamayı düşünürseniz sezonun en pahalı olduğu dönem, yani Ağustos ayında 6 kabinli standart bir tekne yaklaşık olarak 3000- 4000 Euro arasında değişiyor.
 
Üst