Maydanoz kürü ne için yapılır?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Maydanoz kürü ne için yapılır?
Diğer birçok yeşil yapraklı bitkiler gibi maydanoz da çeşitli vitaminler ve mineraller bakımından oldukça zengindir. 100 gram maydanozun içerisinde 166 mg C Vitamini olduğu düşünülürse, birçok bitkiye göre çok zengin bir C Vitamini kaynağı olduğu daha iyi anlaşılabilir. Bununla birlikte; manganez, demir, kalsiyum ve potasyum gibi mineraller bakımından da zengin bir kaynaktır.Maydanozun halk arasında bilinen en önemli özelliği idrar söktürücü olmasıdır. Bu özelliği sebebiyle böbrek taşlarının vücuttan atılmasına da yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Maydanoz Kürü Yapılışı

Bir tutam maydanoz, 1 adet limonun suyu ve bir bardak suyu blendere koyun ve blenderi çalıştırın.
Ortaya çıkan yemyeşil suyu aç karnına için ve 15-20 dakika sonra normal kahvaltınızı edin.
Bu kürü ara vermeksizin 15 gün süresince uygulayın ve eğer istiyorsanız 5 gün ara verdikten sonra 15 gün daha uygulayın.

15 gün uygulayıp, 5 gün ara verip, 15 gün tekrar uyguladıktan sonra bu kürü bir daha yapmak isterseniz en az 6 ay ara verin.

Bu kür sonrası cildinizin parladığını, karaciğer yağlanması problemi yaşıyorsanız bu problemin azaldığını ve sabah yorgunluğunuzun azaldığını gözlemleyeceksiniz.
Bu kür hakkında dikkat etmeniz gereken kullanacağınız maydanozların doğal olmasıdır. Güvenmediğiniz yerlerden ya da marketlerden alacağınız iri yapraklı maydanozlarla bu kür uygulanmamalıdır.9.jpg

Maydanoz kürü karaciğerdeki toksinlerin atılmasını sağlar ve karaciğer yağlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
Sivilcelerinizin azalmasına yardımcı olur. Küre ilk başladığınızda sivilcelerinizde artış olabilir ama bu sizi yanıltmasın, çünkü sonrasında sivilcelerinizde ciddi bir iyileşme görülür.

Metabolizmayı uyaracağı için zayıflamaya yardımcı olur.
Daha zinde olmanıza ve sabah yorgunluğunun azalmasına yardımcı olur.

Maydanozun Diğer Faydaları Nelerdir?

Bir miktar maydanozun ezilip vücudunuzdaki zedelenmiş bölgeye sürülmesi şişliği indirebilir ve zedelenmiş bölgeyi biraz rahatlatır.
İdrar söktürücü özelliği sebebiyle idrar miktarını arttırır ve bu sebeple idrar yolları enfeksiyonlarına neden olabilecek bakterilerle, böbrek taşlarını temizler.


Kemikleri güçlendirme özelliği olan K Vitamini bakımından zengindir.
Zengin bir A ve C Vitamini kaynağıdır.


İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanıza yardımcı olur.

Cilt, göğüs ve prostat gibi kanser türlerini yakalanma riskini azaltır.
Maydanoz, anti-bakteriyel özelliği olan klorofil bakımından zengindir. Bu sebeple de ağızda oluşan ve kötü kokuya neden olan bakteriyle savaşır.


Maydanoz Tüketimi Hakkında Uyarılar

Rahimdeki kontraksiyonları arttırabileceği için hamilelerin ya da hamile kalmak isteyenlerin kullanması önerilmez. Emziren kadınların da kullanmamasında fayda vardır.
Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
Maydanoz tohumu yağının cilde uygulanması önerilmez. Çünkü bu yağ, cildin güneşe karşı aşırı hassas hale gelmesine yol açabilir.

Kan şekeri seviyelerini düşürebileceği için diyabet hastalarının dikkatli tüketmesi gerekir.
Böbrek rahatsızlığı olan kişilerin maydanoz tüketmesi önerilmez. Çünkü maydanoz tüketimi böbrek rahatsızlığını kötüleştirebilir. Ayrıca böbrek rahatsızlığınız olmasa bile aşırı maydanoz tüketimi böbreklerinize zarar verebilir.


Ameliyat öncesi ve sonrası maydanoz tüketimi önerilmez.
Maydanoz vücudunuzdaki sodyumun tutulmasına yol açabileceği için, yüksek kan basıncını kötüleştirebilir ya da suyun vücuttan atılamamasına yol açabilir.
Çok fazla maydanoz tüketimi sonrası baş ağrısı görülebilir.


Aşırı miktarda maydanoz tüketimi denge problemi yaşamanıza neden olabilir. Bu sebeple bu yan etki geçene kadar dikkatli yürümeniz gerekmektedir.
Çok nadir durumlarda, aşırı maydanoz tüketimi ile beraber, adalelerde istemsiz kasılmalar ya da farkındalık kaybı görülebilir.


Yukarıda belirtilen yan etkilerden birisi ile karşılaştığınızda ya da vücudunuzda daha önce karşılaşmadığınız bir yan etki görülmesi durumunda mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.
 

Benzer İçerikler

Üst