Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Maymunlar da güneşli hava seviyor

  Konu, 'Doğa bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Uzmanlara göre, maymunlar güneşli havalarda ana yemişleri olan incir ağaçlarına daha sık uğruyor.
  Biz insanlar evden çıkmadan önce hava durumuna bakıp kıyafetimizi ayarlıyor, plan yapıyoruz. Yeni yapılan bir araştırmaya göre bu insanlara özgü bir içgüdü değil. Bazı maymun türlerinin hava durumuna göre, avlanmaya çıkıp çıkmama kararı verdiği tespit edildi. Primatlar da daha rahat yiyecek bulabilmek için uygun havayı ayırt edebiliyor. Bilim insanları, daha büyük beyne sahip primatların hava durumuna göre bulması daha zor olan meyve ile daha kolay olan yaprak arasında seçim yapabildiğini ortaya çıkardı.

  Meyve sever primatların beyinlerinin daha gelişmiş olduğu tahmin ediliyor. Bu aaae göre primatlar örneğin incirlerin güneşli günlerde daha olgun ve lezzetli olacağını düşünerek bu yemiş için uygun havayı bekliyor.

  MAYMUNLAR GPS İLE GÖZLEMLENDİ
  Araştırmayı yürüten University of St. Andrews uzmanı Karline Janmaat, küresel konumlandırma sistemi (GPS) kullanarak Uganda’da 24 mangabey maymununu safaktan gün batımına 210 gün boyunca gözlemledi. Maymunların en önemli besini olan inciri nasıl bulduklarını izleyen uzmanlar, 600 hektarlık bir alan içinde 80 adet incir ağacını takibe aldı. Gözlemlerde bir maymun ne zaman bir ağacın 100 metre yakınına gelse, o anki hava durumu, sıcaklık, Güneş’in konumu not edildi.


  Araştırmada güneşli günlerde maymunların daha sık olarak incir peşine düştükleri ortaya çıktı. Havanın özellikle güneşli ve parlak olduğu günlerde ise incir ağaçlarına ziyaret daha da sıklaşıyor. Biyologlar incirin güneşli havaya göre tad veya görüntü açısından farklılık göstermeyeceğini vurguluyor, bu da maymunların hava durumuna göre bir içgüdü geliştirdiğini göstergesi olarak düşünülüyor. Uganda’da incirler yıl boyu yetişiyor. Dr. Janmaat, maymunların inciri ne zaman yemeleri konusunda yıl doğru günleri beklediğini belirtiyor.
  BÖCEKLİ İNCİRLER ‘DAHA LEZZETLİ’
  Dr. Janmaat’a göre, maymunlar salt olarak olmuş incirin kokusuna yönelmiyor, güneşli havaları seçmek için başka nedenleri de var. Yetişen erginleşen meyveler bir tür koku salıyor. Ancak, incelemede mangabey maymunlarının ergin olanlar kadar ham incirlerin olduğu ağaçlara da yöneldiği ortaya çıktı.

  Dr. Janmaat, “Maymunların mutlaka ergin incirlere gittiğini düşünmüyoruz, hava güneşli olduğunda hepsine birden yöneliyorlar.” Ham incirlerin üzerinde böceklere ait larvalar bulunabiliyor ve maymunları bunları da zevkle yiyor. Ve sıcak havalarda bu larvalar Dr. Janmaat’ın deyimiyle “Maymunlar için daha lezzetli hale geliyor.”   
Maymunlar da güneşli hava seviyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hava

  hava

  Ayakları yerden kesik vaziyette havada dikilmek geçici olarak şeref ve makam sahibi olmaya, Havada olduğunu görmek yolculuğa, bir işi yapmakta gösterilen kararsızlığa, Havadan yere düşmek iş ve meslekte gerilemeye yahut üzüntüde olanın bundan kurtulmasınna, Hava insanın nefsine, büyüklenmeye, Yerle gök arasında, ayakta dikilerek irticalen konuştuğunu görmek şeref ve nimete, Havanın açılması...
 2. Bu da hava atma arabası

  Bu da hava atma arabası

  Bu da hava atma arabası Tatlıses ya da Tarkan'dan ne eksiğin var. Bastır parayı, at havayı... Bu araç öyle... Antalya'da lüks iç dizaynı ve konforuyla Tarkan ve İbrahim Tatlıses gibi ünlülerin tercih ettiği VIP aracının, bazı lise öğrencileri tarafından da okul arkadaşlarına ''gösteriş'' yapmak amacıyla kiralandığı belirtildi. Sahibi olduğu 2006 model lüks VIP aracını, saati 100...
 3. maymunlar kafadan hesap da yapa biliyorlarmış

  maymunlar kafadan hesap da yapa biliyorlarmış

  maymunlar hakkında ilginç bilgiler maymunlarla ilgili ilginç bilgiler ABD'deki Duke üniversitesinden araştırmacılar, sayıları zihnen karşılaştırabilme yeteneğine sahip oldukları zaten bilinen maymunların, kafadan aritmetik işlemi yapabilme yeteneğine de sahip olduklarını tespit etti. PLoS Biology dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, makak türü maymunlar, üzerinde bazı sayılar yazan...
 4. Dana postu kullanın, evinize hava katın

  Dana postu kullanın, evinize hava katın

  Ben pek halı sevmem o yüzden evimin halıları küçük. Salona da modern duran dana postu istedim. Eşim sağolsun kırmadı beni dolaşmadığımız halıcı kalmadı. Aldık, eve getirdik inanın salonuma hiç yakışmadı. Apar topar geri iade ettim. Modern halı modellerinden bir halı seçtim onu aldık. Sizde benim gibi dana postu seviyorsanız fikriniz olsun meleklerim.
 5. İstanbul'da Hava Sıcaklığı 15 Temmuz da nasıl olacak

  İstanbul'da Hava Sıcaklığı 15 Temmuz da nasıl olacak

  Merhaba hanımlar bu gün yani 15 temmuz da İstanbul'da Hava Sıcaklığı Artacak mı öyle diyorlar bu konuda bilgisi olan var ise yazsın lütfen

Sayfayı Paylaş