Maymunlar da güneşli hava seviyor

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Maymunlar da güneşli hava seviyor
Uzmanlara göre, maymunlar güneşli havalarda ana yemişleri olan incir ağaçlarına daha sık uğruyor.

Biz insanlar evden çıkmadan önce hava durumuna bakıp kıyafetimizi ayarlıyor, plan yapıyoruz. Yeni yapılan bir araştırmaya göre bu insanlara özgü bir içgüdü değil. Bazı maymun türlerinin hava durumuna göre, avlanmaya çıkıp çıkmama kararı verdiği tespit edildi. Primatlar da daha rahat yiyecek bulabilmek için uygun havayı ayırt edebiliyor. Bilim insanları, daha büyük beyne sahip primatların hava durumuna göre bulması daha zor olan meyve ile daha kolay olan yaprak arasında seçim yapabildiğini ortaya çıkardı.

Meyve sever primatların beyinlerinin daha gelişmiş olduğu tahmin ediliyor. Bu aaae göre primatlar örneğin incirlerin güneşli günlerde daha olgun ve lezzetli olacağını düşünerek bu yemiş için uygun havayı bekliyor.

MAYMUNLAR GPS İLE GÖZLEMLENDİ
Araştırmayı yürüten University of St. Andrews uzmanı Karline Janmaat, küresel konumlandırma sistemi (GPS) kullanarak Uganda’da 24 mangabey maymununu safaktan gün batımına 210 gün boyunca gözlemledi. Maymunların en önemli besini olan inciri nasıl bulduklarını izleyen uzmanlar, 600 hektarlık bir alan içinde 80 adet incir ağacını takibe aldı. Gözlemlerde bir maymun ne zaman bir ağacın 100 metre yakınına gelse, o anki hava durumu, sıcaklık, Güneş’in konumu not edildi.

Araştırmada güneşli günlerde maymunların daha sık olarak incir peşine düştükleri ortaya çıktı. Havanın özellikle güneşli ve parlak olduğu günlerde ise incir ağaçlarına ziyaret daha da sıklaşıyor. Biyologlar incirin güneşli havaya göre tad veya görüntü açısından farklılık göstermeyeceğini vurguluyor, bu da maymunların hava durumuna göre bir içgüdü geliştirdiğini göstergesi olarak düşünülüyor. Uganda’da incirler yıl boyu yetişiyor. Dr. Janmaat, maymunların inciri ne zaman yemeleri konusunda yıl doğru günleri beklediğini belirtiyor.

BÖCEKLİ İNCİRLER ‘DAHA LEZZETLİ’
Dr. Janmaat’a göre, maymunlar salt olarak olmuş incirin kokusuna yönelmiyor, güneşli havaları seçmek için başka nedenleri de var. Yetişen erginleşen meyveler bir tür koku salıyor. Ancak, incelemede mangabey maymunlarının ergin olanlar kadar ham incirlerin olduğu ağaçlara da yöneldiği ortaya çıktı.

Dr. Janmaat, “Maymunların mutlaka ergin incirlere gittiğini düşünmüyoruz, hava güneşli olduğunda hepsine birden yöneliyorlar.” Ham incirlerin üzerinde böceklere ait larvalar bulunabiliyor ve maymunları bunları da zevkle yiyor. Ve sıcak havalarda bu larvalar Dr. Janmaat’ın deyimiyle “Maymunlar için daha lezzetli hale geliyor.”
 

Benzer İçerikler

Üst