1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  MB Faizi 1.25 Düşürdü

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), kısa vadeli faiz oranlarında beklentilerin oldukça üzerinde sürpriz indirim yaptı. Buna göre, gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 16.25’ten yüzde 15’e, borç verme faizi de yüzde 18.75’ten yüzde 17.50’ye düşürüldü.
  MERKEZ Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), bu yılın son toplantısında faizde sürpriz bir indirime getti. ABD Merkez Bankası’nın (FED) ’sıfır’a giden tarihi faiz indiriminin hemen ardından yapılan toplantıda PPK, borçlanma faizini, yüzde 1.25 oranında indirimle, yüzde 16.25’ten yüzde 15’e düşürdü. Borç verme faizi de yüzde 18.75’ten yüzde 17.50’ye düşürüldü. Piyasada, Para Politikası Kurulu’nun gecelik borçlanma faiz oranında yüzde en az 0.50, borç verme faiz oranında da yüzde 0.50 indirime gitmesi bekleniyordu. Bu yüzden PPK’nın dün açıkladığı faizde yüzde 1.25’lik indirim oranı, piyasalara için de sürpriz oldu.

  Yeni faiz oranları

  PPK toplantısına Başkan Durmuş Yılmaz, Erdem Başçı, Burhan Göklemez, M. İbrahim Turhan, Abdullah Yavaş, Mehmet Yörükoğlu katıldı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, Kurulun, Banka bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo-Ters Repo Pazarı’nda uygulanmakta olan kısa vadeli faiz oranlarının indirilmesine karar verdiği belirtildi. Buna göre gecelik faiz oranlarında, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 16.25’ten yüzde 15’e, borç verme faiz oranı ise yüzde 18.75’ten yüzde 17.50’ye indirildi. Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 12.25’ten yüzde 11’e, borç verme faiz oranı ise yüzde 21.75’ten yüzde 20.50’ye indirildi.

  Enflasyon düşecek

  Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ile kurul üyeleri Erdem Başçı, Burhan Göklemez, İbrahim Turhan, Abdullah Yavaş ve Mehmet Yörükloğlu’nun katılımı ile alınan karara ilişkin kurul açıklamasında şöyle denildi: "Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın derinleştiğine işaret etmektedir. Uluslararası kredi piyasalarındaki ve küresel ekonomideki sorunların iç ve dış talebi uzunca bir müddet sınırlamaya devam edeceği ve bu çerçevede enflasyon üzerindeki aşağı yönlü baskıların süreceği düşünülmektedir. Ayrıca, petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki gelişmeler enflasyonu olumlu etkilemektedir. Bu çerçevede, önümüzdeki dönemde enflasyonda belirgin bir düşüş olacağını öngören Kurul, kısa vadeli faizlerin 125 baz puan indirilmesine karar vermiştir."

  Faiz indirimi enflasyona bağlı sürecek sinyali

  KÜRESEL finans piyasalarındaki sorunların reel ekonomideki etkilerinin boyutuna ilişkin belirsizliklerin halen yüksek olduğuna dikkat çekilen Para Politikası Kurulu’nun açıklamasında şu görüşlere de yer verildi: "Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlama temel amacı ile çelişmemek kaydıyla, uluslararası piyasalardaki sorunların ekonomimiz üzerindeki etkilerini sınırlamak için üzerine düşen tedbirleri almaya devam edecek. Bundan sonraki faiz indiriminin miktarı ve zamanlaması enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmelere bağlı olacak."

  Kim ne dedi

  JP Morgan ekonomisti Yarkın Cebeci:"Merkez Bankası üst üste 2 ay sürpriz yaptı. Büyük olasılıkla faiz indirimleri devam edecek, yanlız bu büyüklükte olmayacak. Zannediyorum ki herkes şimdi önümüzdeki aylardaki beklentilerini revize edecek."

  HSBC Stratejisti Fatih Keresteci: " Mali piyasalar 50-75 baz puanlık bir faiz indirimi beklerken 125 baz puanlık indirim sürpriz olarak karşılandı. Kararın ardında hem enflasyon görünümüne ilişkin iyimser öngörülerinin olduğunu hem de örtülü olarak faizleri indirmekle ekonomik istikrarı sağlamayı amaçladığını düşünüyoruz."

  hurriyet.com


   
MB Faizi 1.25 Düşürdü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dönemsel Faiz

  Dönemsel Faiz

  Dönemsel Faiz: Bir yatırımın fiilen elde tutulma süresince getireceği faizi ifade eder
 2. Faiz

  Faiz

  Faiz: Üretim faktörlerinden sermayenin elde ettiği getiridir. Diğer bir ifade ile paranın kullanım bedelidir
 3. Bebeğini klozete düşürdü

  Bebeğini klozete düşürdü

  Hastanenin tuvaletinde doğuran genç kadın bebeğini klozete düşürdü. Almanya'da bir sağlık skandalı yaşandı. Hamile olan 17 yaşındaki genç kız sancıları tutunca hastaneye gitti. Ancak hastanede doktor ve hemşireler ilgi göstermeyince sancıları artan hamile kadın tuvalete gitti. Tam bu sırada bebek doğdu, bağırarak yardım isteyen genç kadının yardımına bir hemşire yetişti. Hemşire yeni doğmuş...
 4. Devlet bankaları faizleri düşürdü

  Devlet bankaları faizleri düşürdü

  Ziraat Bankası, Eximbank, ve Halkbank küresel krizin etkilerini azaltmak için faiz indirimine gitti. Merkez Bankası'nın faiz indirimleri, bono faizlerinin ardından kamu bankaları öncülüğünde kredilere de yansımaya başladı. Ziraat Bankası hem faizleri indirdi hem de vadeleri uzattı. Bankanın "bahar" paketinde hem çiftçiler için hem de tüketiciler için yeni kolaylıklar var. Ziraat...
 5. Dinimizde faiz

  Dinimizde faiz

  dinimizde faiz Faizin Zararları Bakınız şimdi sizlere faizin zararları hakkında adı geçen eserin 13. sahifesinde sıralanan sözleri aktarayım : 1. Faizciler çeşitli helak yollan ile helak olurlar ve vücutlarında tedavisi müşkil hastalıklar olur. 2. Azabı devamlı olur ve âhirette kan deresinden kurtulmak için her ne kadar uğraşsa da yine ağzına taşlar atılarak geri çevrilir. 3. Peygamber...

Sayfayı Paylaş