Mehmetçik dağda pilav ve döner yiyebilecek

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Mehmetçik dağda pilav ve döner yiyebilecek
2 yıl raf ömrü olan soğuk-sıcak yenebilen yemekler dağda görev yapan askerlerin kullanımına sunuluyor.


Uyar Şirketler Grubu, hazır yemek, tekstil, savunma elektroniği, termal ve gece görüş sistemleri konusunda çalışmalar yürüten üç şirketiyle Abu Dabi'de gerçekleştirilen IDEX fuarına katılarak ürünlerini tanıttı.

Grubun Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Erzurumluoğlu, Gebze Organize Sanayi Bölgesi'ndeki hazır yemek şirketleri Unifood Gıda Sanayi A.Ş'nin ürettiği, özellikle askerlerin kullanımına uygun olan hazır yemek paketleri konusunda bilgi verdi.

Unifood'un uzun süre dayanıklı, tüketime hazır, soğuk-sıcak yenilebilen yemekler hazırladığını kaydeden Erzurumluoğlu, ''Hiçbir katkı maddesi içermeyen bu yiyeceklerin normal ortam koşullarında 2 yıl raf ömrü var'' dedi.

Erzurumluoğlu'nun verdiği bilgiye göre, yemeği ısıtmak için ''ısıtma kiti'' adı verilen malzemeler kullanılıyor. Isıtma kiti, 4 kat lamine, ışık ve hava geçirgenliği olmayan özel bir poşet, kimyasal içeriği olan ancak sağlığa zararı bulunmadığı kaydedilen paket içerisindeki özel bir maddeden oluşuyor.

Isıtma poşetinin içerisine özel madde konulduktan sonra 2 paket hazır yemek ve 100 mililitre su konuluyor. Bu suyun içme suyu olması gerekmiyor. Malzemeler konulduktan sonra paket kapatılıyor. Isıtma işlemi başlıyor. Isıtma poşetinin içerisindeki su 2 dakika içerisinde yaklaşık 100 derece sıcaklığa ulaşıyor. Yemek 10 dakika içerisinde sıcak hale geliyor. Isıtma poşeti normal ortam koşullarında sıcaklığını yaklaşık 40 dakika koruyor. Bu poşet 10 kez kullanılabiliyor, yemekler ısıtılabiliyor ya da yine firmanın hazırladığı özel bir poşetin içerisine içme suyu konulup, bu su çay, kahve hazırlamak için kullanılabiliyor.

Erzurumluoğlu, hazır yemek poşetlerinin helikopterden atılabildiğini, darbelere dayanıklı olduğunu, suya atıldığında batmadığını ve suyun üzerinde kaldığını söyledi.

YAKLAŞIK 40 ÇEŞİT HAZIR YEMEK ÜRETİLİYOR

Yaklaşık 40 çeşit yemek ürettiklerini, bu çeşitler içerisinde kuru fasulye, kebap, pilav üstü döner, soslu tavuk, kırmızı ve beyaz etle hazırlanan çeşitli yemeklerin bulunduğunu belirten Erzurumluoğlu, ayrıca uzun süre dayanıklı kahvaltılık, tatlı ve kuru meyve de hazırladıklarını anlattı.

İhsan Erzurumluoğlu, bu hazır yemekleri Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kullandığını kaydetti.

Firmanın gerekli bütün kalite belgelerine sahip olduğunu ifade eden Erzurumluoğlu, ihracat imkanlarını geliştirmek için çaba gösterdiklerini belirtti. Erzurumluoğlu, Körfez bölgesi ve Afrika'ya ihracat konusunda çalıştıklarını, Gürcistan'ın ve BM'nin ihalelerine katıldıklarını söyledi.

Hazır yemek üretimine özellikle Körfez ülkelerinin ilgi gösterdiğini belirten Erzurumluoğlu, ortak yatırım imkanlarını araştırdıklarını da sözlerine ekledi.
 
Üst