1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.443
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Mekke de Ziyaret Edilmesi Gereken Yerler

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  mekke de ziyaret yerleri peygamberimizin doğum yeri
  mekke de mübarek yerler


  Peygamber efendimiz(s.a.v) in doğum yeri olan ve kutsal toprakların bulunduğu yer Mekke ye gidecek hacı adaylarının mutlaka görmesi ve ziyaret etmesi gereken yerler hakkın da sizlere gereken bilgileri paylaşıyoruz.

  Mescid-i Haram

  Müslümanların kıblesi olan Mescid-i Haram, çepeçevre Kâbe’yi kuşatan, etrafı kubbeli, ortası ise açık olan büyük bir mesciddir. Burası yeryüzünde ilk inşa edilen mabeddir. Zemzem kuyusu, Makam-ı İbrahim, tavafın yapıldığı alan olan metaf ve Kabe, mescidin içinde yer alırlar. Saygı ve tazim göstermek gerektiği için bu kutsal alana Harem denilmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.s) burada kılınacak namazın diğer mescidlerde kılınan yüz bin namazdan daha faziletli olduğunu ifade etmiştir.

  Hiranur Mağarası

  Burası, Allah Resûlüne (s.a.s) ilk vahyin geldiği mağaradır. Bu mağara, Mekke’nin 5 km. kadar kuzeydoğusunda bulunan Hira dağının üst kısmında yer alır. Dar ve uzun bir mağara olan Hiranur mağarasının kapısı da Kâbe’ye yöneliktir. Peygamber Efendimiz (s.a.s) kendisine vahiy gelmeden önce zaman zaman bu mağaraya çekilerek tefekkür dünyasına dalmış ve kendisini ibadete vermiştir.

  Günümüzde de Gar-ı Hira mevcud olup, hac veya umre yapanların ziyaret ettiği yerlerden birisidir.

  Sevr Mağarası

  Sevr mağarası, Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in Mekke’den Medine’ye hicret ederken Hz. Ebu Bekir’le birlikte sığındıkları mağaradır. Peygamber Efendimiz (s.a.s) üç gün süreyle burada kalarak müşriklerden gizlenmiştir. Müşrikler Allah Resûlünü öldürmek için bu mağaranın kapısına kadar gelmişler, ancak Cenab-ı Hakk’ın bir mucizesi olarak mağaranın kapısında bir örümceğin ördüğü ağı ve iki güvercinin de hemen mağara kapısının yanı başında bir çalı üzerinde yaptıkları yuvayı görünce içeride kimse olmadığını düşünerek çekip gitmişlerdir. Müşrikler mağaranın kapısına kadar geldiklerinde Hz. Ebu Bekir, Allah Resûlü’nü yakalayacaklar diye ciddi endişelenince Efendimiz ona; “Hiç ta*sa*lan*ma, zi*ra Al*lah bi*zim*le be*ra*ber*dir” diyerek teselli etmiştir.

  [​IMG]

  Sevr mağarası, Mekke’nin güney tarafında olup, Mekke’ye uzaklığı 5 km. kadardır.

  Ten’im ve Mescidi

  Mekke’nin çevresinde yer alan, sınırları Cebrail Aleyhisselam’ın Efendimiz’e talimiyle çizilen, mukaddes ve hürmetli bölgeye Harem bölgesi denir. Harem bölgesinin sınırlarının Mekke’ye uzaklıkları eşit mesafelerde değildir. Harem bölgesinin Mekke’ye en yakın sınırı Mekke’ye 8 km. uzaklıkta bulunan Ten’im’dir. Umre yapanlar için Hil bölgesinin en faziletli ihrama girme yeri Ten’im’dir. Burası aynı zamanda Mekke’de oturanların da ihrama girdikleri yerdir.

  Günümüzde gerek Mekkîlerin gerekse ilave umre yapmak isteyen âfâkilerin ihrama girmek için tercih ettikleri Ten’im bölgesi, mescidi, duş alma yerleri, ticaret merkezleri ve kolay ulaşım imkânlarıyla önemli bir ziyaret yeri haline gelmiştir.

  Akabe Biatlarının Yapıldığı Yer

  Akabe, Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in hicretten birkaç yıl önce Medine’den gelen ve daha sonra Müslüman olan heyetle görüştüğü yerdir. Toplam üç Akabe biatı vardır. Bu görüşmelerden sonra Medine’den gelen heyet kendi canlarını gibi Peygamber Efendimizi de koruyup Ona sahip çıkacaklarına dair biat etmeleri neticesinde Medine’ye hicret başlamıştır. Burasının uzaklığı Mekke’ye 3 km. kadar olup, Mina ile Mekke arasında yer alır.
   
Mekke de Ziyaret Edilmesi Gereken Yerler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. dikkat edilmesi gereken durumlar

  dikkat edilmesi gereken durumlar

  Sigara ve alkol kullanmayınız. Hekim önerisi dışında ilaç almayınız. Hekiminizin önerdiği demir ilacını düzenli olarak kullanınız. Uzun süre ayakta durmayınız. Günlük işleriniz sırasında kendinizi yormayınız. Bisiklet sürme, tenis oynama, kayak yapma gibi sporlardan uzak durunuz. Mesleğiniz gereği de olsa ağır nesneler kaldırmaktan, zararlı :-):-):-):-)l, kimyasal madde ve radyasyondan uzak...
 2. Deniz Seki'ye Süpriz Ziyaret

  Deniz Seki'ye Süpriz Ziyaret

  Deniz Seki'yi sanatçı arkadaşları cezaevinde yalnız bırakmıyor. Dünkü ziyaretçiler Emel Müftüoğlu ile Tanju Çolak'tı. Uyuşturucu kullanmak ve uyuşturucu temin etmek suçlarından tutuklanan ve hakkında 24 yıl hapis cezası istemiyle dava açılan şarkıcı Deniz Seki'ye sanatçı arkadaşlarının desteği sürüyor. Emel Müftüoğlu, “Kendisini çok zayıflamış gördüm. Morali yerindeydi. Kendisiyle...
 3. Günlük Edilmesi Gereken Dualar

  Günlük Edilmesi Gereken Dualar

  Günlük Edilmesi Gereken Dualar hangi dualardır bana bu konuda yardımcı olun sevaba girin lütfen:S
 4. Medine de Ziyaret Edilmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

  Medine de Ziyaret Edilmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

  medinede ziyaret edilecek yerler medinede ziyaret yerleri medine şehrinde nereler ziyaret edilmeli Hac ve umre ziyaretini yapan müslümanların Medine şehrinde mutlaka gitmesi ve görmesi gereken mübarek yerler ve ziyaret yerleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için gerekli bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Medine şehri ve Medine Haremi Medine, Mekke’den sonra Müslümanlar için Cenab-ı...
 5. Umrede ziyaret edilecek yerler

  Umrede ziyaret edilecek yerler

  1. SEVR DAĞI –SEVR MAĞARASI- Mekke’nin güneyinde, Harem-i Şerife yaklaşık 4 km. uzaklıkta, 500 m. yükseklikte bir dağdır. Sevgili Peygamberimiz (a.s) Mekke’den Medine’ye hicret ederlerken en yakın dostu Hz. Ebubekir ile beraber bu dağdaki bir mağarada üç gece kaldıktan sonra Kızıl Deniz sahil yolunu kullanarak Medine’ye varmışlardır.. Allah ( c.c.) mağarada kaldıkları süre zarfında hep...

Sayfayı Paylaş