1. narçiçeğimm

  narçiçeğimm Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2010
  Mesajlar:
  673
  Beğenilen Mesajlar:
  283
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  Yüreğinin çarptığı yerdeyim

  Meleklerimize Kemik Erimesi (Osteoporoz) Hakkında Bilgi

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında narçiçeğimm tarafından paylaşıldı.

  Bu konuda,Kemik Erimesi (Osteoporoz) hakkında bilgi verilmektedir.


  Melekler Kemik Erimesi (Osteoporoz) için belirlenmiş bazı risk faktörleri vardır. Bu risk faktörlerini taşıyan kişilerde osteoporoz gelişmesi daha olasıdır. Bu risk faktörlerinden genetik veya ırk gibi bazılarını değiştirmek imkansızken, bazıları değiştirilebilir ve bu sayede osteoporozdan korunulabilir.Nasılmı? tüm sağlık konuları bölümümüzde bu konuyla ilgili bilgi verilmektedir.

  [​IMG]


  DEĞİŞTİRİLEMEYEN RİSK FAKTÖRLERİ
  Genetik: Birinci derece akrabalarda osteoporoz ve buna bağlı kırıklar varsa bu bir risk faktörüdür. Bazı genetik hastalıklarda da osteoporoz görülür. Örneğin Turner sendromu, osteogenezis imperfekta, marfan sendromu gibi...


  Irk: Beyaz ırkta kemik kütlesi daha düşüktür ve kalça kırıklarına daha sık rastlanır.


  Yaş: Kadınlarda 35 yaşından sonra ve menopozdan sonra kemik kaybı yaş ilerledikçe artar. Erkeklerde de 70 yaşından sonra osteoporoz ve kırık gelişme riskinde belirgin bir artış olmaktadır.


  Önceki kırıklar: Daha önceden kırık gelişmiş kişilerde tekrar kırık ouşma riski 2 kay fazladır.


  Gebelik ve emzirme: Bu dönemlerde kemik kaybında artış izlenir fakat doğum ve emzirme dönemi bittikten sonra kemik yoğunluğu normale döner.
  DEĞİŞTİRİLEBİLEN RİSK FAKTÖRLERİ
  Hareketsizlik: Hareketsizlik ve yetersiz fiziksel aktivite osteoporoz için en önemli risk faktörlerinden birisidir. Kırık veya başka bir hastalığa bağlı nedenlerle yatarak hareketsiz geçirilen zamanlarda kemik yoğunluğunda hızlı bir azalma izlenir.


  Aşırı spor: Örneğin bayan atletlerde ileri yaşlarda osteoporoz riski artar.


  Zayıflık: Vücut ağırlığı düşük olan kadınlarda ve erkeklerde osteoporoz ve kırık riski daha fazladır. Tersine kilosu normalden fazla olan kadınlarda da osteoporoz sık görülmez çünkü bunlarda fazla kilonun yaptığı ağırlık kemişkleri güçlendirir ve fazla yağ dokusundan dolayı fazla östrojen hormonu üretilir bu da kemikleri korur. Fakat aşırı ağırlık özellikle diz ve ayak bileği gibi eklemlerde aşınmaya da sebep olarak zararlı etkilerde bulunabilir.


  Sürekli kalsiyumdan fakir beslenme: Kalsiyum kemik yapımında çok önemli rol alır, sürekli olarak kalsiyumdan fakir beslenilmesi ayrıca parathormonu arttırır bu sayede kemik yıkımı artar, osteoporoz oluşur.


  Depresyon: Depresyon halinde stres, iştahsızlık, harketsizlik görüldüğü için ve depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardan dolayı osteoporoz riskini arttırır.


  Sigara: Sigara içimi osteoporoz riskini iki kat arttırır. Hem erkeklerte hem kadınlarda omurga ve kalça kırığı riski sigara ile artar. Sigara içen kadınlarda menopoz daha erken gelişir ve daha zayıf olurlar, bu faktörler de osteoporoza katkıda bulunur.


  Alkol: Hafif veya orta derecede alkol kullanmanın osteoporoza sebep olduğu gösterilmese de aşırı derecede (alkolizm) alkol tüketiminin osteoporoz ve kırık riskini arttırdığı ispatlanmıştır. Bu etki hem kadın hem erkekler için geçerlidir.


  Yetersiz beslenme: Kalsiyum, fosfor, magnezyum, çinko, mangan gibi mineraller; D, C, K, B6, folik asit gibi viraminler; proteinler, esansiyel yağ asitleri açısından yeterli bir beslenme osteoporozu önlemek açısından çok önemlidir.


  İlaçlar: Bazı ilaçlar kemikleri zayıflatıcı yan etkilerde bulunurlar. Bunların başında kortizon ve türevi glukokortikoidler sayılabilir. Bu ilaçlar astım, romatizma, kan hastalıkları, bağışıklık sistemi hastalıkları ve organ nakli yapılan hastalarda sık kullanılır. Bunun dışında lityum, izoniyazid, karbamezapin, heparin, warfarin, aliminyum içeren antiasitler de osteoporoza neden olabilir.
   
Meleklerimize Kemik Erimesi (Osteoporoz) Hakkında Bilgi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Osteoporozis kemik erimesi

  Osteoporozis kemik erimesi

  Osteoporoz nedir? Kemik yapımız, önemli organlarımızı koruyan, vücudumuzu destekleyen ve yaşamımız için gerekli temel maddelerden biri olan kalsiyumu depolayan canlı bir dokudur. “Canlı”dır, çünkü yaşamımız boyunca kemik yapımı ve yıkımı bir denge halinde devam eder. Bu yapım ve yıkım arasındaki dengenin çeşitli nedenlerle yıkım lehine bozulması kemik kaybına neden olabilir. Aslında kemik...
 2. kemik erimesi hakkinda merak edilenler

  kemik erimesi hakkinda merak edilenler

  kemik erimesi hakkkinda bilgiler Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz bir modern çağ hastalığıdır. Yaşam süresinin uzaması ile osteoporozla ilgili komplikasyonlar katlanarak artmış, tanı yöntemlerinin gelişmesiyle de risk altındaki hastaları erken dönemde teşhis etmek mümkün olmuştur. Osteoporoz, kemik kitlesinde azalma, kemik dokusunun mikro mimari yapısının bozulması ile...
 3. Osteoporoz kemik erimesi tanı ve tedavisi

  Osteoporoz kemik erimesi tanı ve tedavisi

  Osteoporoz kemik erimesi Tanım: Halk arasında -kemik erimesi- de denen bu hastalık, insan hayatının uzaması ile kendini hissettirmiştir. Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri her yıl sadece bu hastalık nedeni ile ortaya çıkan kemik kırıklarının tedavisi için yaklaşık 12 milyar dolar harcamaktadır. Hastalıktan bahsetmeden önce bir az kemiklerimiz hakkında bilgi aktaralım. Kemiklerimiz...
 4. Kemik Erimesi Nasıl Anlaşılır ?

  Kemik Erimesi Nasıl Anlaşılır ?

  kemik erimesi belirtileri kemik erimesi başlangıcı kemik erimesi nasıl anlaşılır Özellikle menopoza giren kadınların en büyük şikayetlerinden birisi (osteoporoz) kemik erimesidir melekler . Zamanında yeterince tüketilmeyen kalsiyum içerikli gıdaların eksikliğinin büyük rol oynadığı kemik erimesi (osteoporoz) belirtileri ile ilgili bilgileri makalemizde bulacaksınız.. Osteoporoz, zaman...
 5. Kadınlarda Kemik Erimesi

  Kadınlarda Kemik Erimesi

  Kadınlarda Kemik Erimesi nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi vermenizi rica ediyor bekliyorum

Sayfayı Paylaş