Etiketler:
 1. narçiçeğimm

  narçiçeğimm Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2010
  Mesajlar:
  673
  Beğenilen Mesajlar:
  283
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  Yüreğinin çarptığı yerdeyim

  meleklerimize kolay doğum yapmaları için egzersizler

  Konu, 'Gebelik' kısmında narçiçeğimm tarafından paylaşıldı.

  doğum öncesi egzersizleri. doğum anımızı hem heycanla hemde korkuyla bekleriz aceba nasıl geçecek çokmu zor olacak bir sürü soru dolaşır kafamızda hamilelik döneminde doğum öncesi yapılan egzersizlerin sağlıklı bir doğuma zemin hazırladığı açıktır işte doğum öncesi egzesizlerin faydaları burda melekler

  < Konu Resmi..>
  Temel Konular
  Hamile kadınlar egzersiz yapabilir mi? Egzersiz kelimesini ele alalım. Yürüme en iyi egzersiz biçimlerinden biridir, bu yüzden evet, kadınlar egzersiz yapabilir, ancak hamilelikleri boyunca egzersiz programlarında bazı değişiklikleri yapmalıdırlar. Egzersiz, anneler ve bebekler için ve hamile kalmadan önce düzenli olarak egzersiz yapan kadınlar için faydalıdır, bu nedenle bu kadınlar bazı küçük değişikliklerle egzersiz yapmaya devam edebilir. Hamile kaldıklarında bir egzersiz programına başlayan kadınların öncelikli olarak doktorlarının iznini alması gerekir. Bu göz ardı edilmemesi gereken önemli bir konudur.

  İlk üç aylık dönem, kendi vücudunda yaşadığı değişiklikler ve bir bebeğin gelişimi nedeniyle harcanan enerjiye bağlı olarak bir anne için fiziksel olarak çok yorucu bir zaman olabilir. Vücudunuzu dinlemeli ve yapabildiğinizde dinlenmelisiniz. Haftada bir veya iki kere yürümek yapabileceğiniz tek aktivite olabilir ve bu oldukça iyi bir egzersizdir. Tüm müstakbel anneler, özellikle ilk üç ayda sıcak ve nemli ortamlarda egzersiz yapmaktan kaçınmalıdır – bu süre bebeğin gelişiminde en büyük riskin söz konusu olduğu zamandır. Vücut sıcaklığınızı arttırması nedeniyle sauna ve buhar banyolarından uzak durun.
  YÜKSEK TOPUKLU AYAKKABILARINIZI ATIN! Ve düz ayakkabılar giyin. Ayağınıza giden kan akışını kesmesinin yanında, yerçekimi merkeziniz değişmeye başlar ve dengeniz kaybolur, bunun sonucu olarak da alt bel kısmınızda ağrı ve siyatik durumu baş gösterebilir.
  İlk üç aydan sonra sırt üzeri yatarak egzersiz yapmaktan uzak durmalısınız, çünkü bu bebeğe giden kan akışını sınırlandıracaktır. Relaksin (pelvis kemeri ve abdominallerin bağlarını rahatlatan bir hormon) ve progesteron salınımına bağlı olarak, uzun süre çömelme, ileri uzanma, atlama ve yönde ani değişiklik içeren hareketlerden uzak durmanız önemlidir. Relaksin nedeniyle aşırı gerilme hareketleri yapmayın, hafif ve yavaş bir şekilde gerilin. Geleneksel rektoabdominal çalışma önerilmemektedir, çünkü kadınların % 30’unda abdominal kasların ayrılması söz konusu olabilir. Eğitmenin veya fizyoterapistin size göstereceği derin abdominal destekleyici egzersizleri yapın.
  İkinci üç aylık dönemde veya “balayı döneminde” birçok kadın kendini çok iyi hisseder. Bu dönemde egzersiz programınızı değiştirebilirsiniz.
  Üçüncü üç aylık dönemde birçok kadın büyüyen bebeğin ağırlığına bağlı olarak kendini daha bitkin hisseder. Bu, hafif yürüyüşler, esneme ve biraz dinlenmeye geri dönme zamanıdır.
  Egzersiz Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar
  Hamilelikte kan şekeri seviyeleri çok hızlı değişir, bu nedenle egzersiz yapmadan bir veya iki saat önce düşük glikemik karbonhidratların yenilmesi iyi bir fikirdir. Bir elma veya bir muz gibi yiyecekler olabilir. Eğer kendinizi bitkin veya uyuşuk hissediyorsanız, egzersizi yavaşlatın veya durdurun ve karbonhidratlı bir atıştırma yapın.
  Yavaşça ısındığımızdan emin olun ve her zaman hafif bir şekilde esneyin. Eğer aşağıdakilerden herhangi birini yaşıyorsanız egzersiz yapmayı bırakın:
  Vajinal lekelenme veya kanama
  Eklem ağrısı
  Baş ağrısı, görme bulanıklığı veya görme değişiklikleri
  Uyuşukluk
  Bitkinlik
  Karın ağrısı
  Nefessiz kalma
  Alt bel ağrısı
  Vajinadan ani su gelmesi
  Bebeğin hareketlerinde değişiklikler
  Eğer herhangi bir endişe duyarsanız derhal doktorunuzu veya hastanenizi arayın.
  Egzersiz yaparken iyi destekleyici pamukulu bir sütyen giyin.
  Besleyici yiyecekleri almaya devam edin ve su kaybını önleyin.
  Hamilelik esnasında formunuzu korumak adına kendinizi zorlamayın.
  Formda kalmak için elinizde ömrünüzün geri kalanı var, bu yüzden bebeğinizin tadını çıkarın!
  Kendiniz ve bebeğiniz için egzersiz yapma ifadesi doğru değildir. Bebeğinizin normal bir şekilde büyüyüp gelişmesine izin verin. Daha sıkı bir egzersiz programını doğum sonrasına erteleyin.
  Çalışacak Anneler
  Gerekli Ekipman
  Bir şişe su
  Dış mekânda ise şapka ve güneş kremi
  Bebeğinizi taşımak için direnç kazanmak ve büyüyen göğüsler için destek sağlamak amacıyla ağırlık antrenmanı çok önemlidir. Gün aşırı olarak vücudunuzun bu kısımlarını çalıştırın ve iki haftada iki kez yapmaya çalışın.
  Göğüs ve Omuz çalıştırma
  1-3 set halinde 8 – 12 tekrar yapmaya çalışın.
  Bir park bankı veya sağlam bir tabureye oturun. Sırtınızı banka vererek, topuklarınızı yerde önünüzde 50 cm ile 1 m uzağa yerleştirin.
  Bankın kenarını geniş tutun (avuçlarınız banka bakacak şekilde) ve kollarınız tam dik hale gelip dirsekleriniz kilitlenene kadar zemine dik olarak kendinizi yukarı itin.
  Üst kollarınız zemine paralel olana kadar bedeninizi zemine doğru indirerek kollarınızı bükün.
  Tekrar başlangıç pozisyonuna itin.
  Kollar İçin Esneme
  1-3 set halinde 8 – 12 tekrar yapmaya çalışın.
  Bileklerinizi yere paralel tutun
  Bir elinizi kolunuzu hafifçe size doğru çekmek için kullanarak kollarınızı vücudunuz boyunca hafifçe çekin.
  15 – 20 saniye tutun ve diğer kolla tekrar edin.
  Göğüs İçin Esnemeler
  1-3 set halinde 8 – 12 tekrar yapmaya çalışın.
  Kolunuzu kaldırarak eliniz ve bileğiniz kapı pervazına doğru tutarak kapı boşluğunun arkasına geçin.
  Öne doğru eğilin, ters yöne bakın, göğsünüz ve kollarınızın önü boyunca kaslara gerginlik uygulamak için kapı boşluğunu kullanın.
  15 – 20 saniye tutun
  Diğer taraf için de tekrar edin.
  İleri gerdirme – bileğinizi ve elinizi kapı iskeletine koyun ve hafifçe esneme hareketi yapın


   
meleklerimize kolay doğum yapmaları için egzersizler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. doğum için egzersizler...

  doğum için egzersizler...

  Doğum İçin Egzersizler NEFES EGZERSİZLERİ: Özel bir çaba harcamadan nefes alındığında, yani kendiliğinden nefes alındığında, havanın vücudunuza giriş şekline dikkatedilmez. Göğüs ve karın yavaşça ve hafif kalkarlar. Nefes alış şeklinizi gözlemleyin, bir elinizi göğsünüze koyun, diğerini karnınıza. Hangisi daha çok kalkıyor? Şimdi biraz göğüs nefesi egzersizleri yapalım: Egzersize...
 2. Doğum İçin Egzersizler

  Doğum İçin Egzersizler

  a) NEFES EGZERSİZLERİ: Özel bir çaba harcamadan nefes alındığında, yani kendiliğinden nefes alındığında, havanın vücudunuza giriş şekline dikkat edilmez. Göğüs ve karın yavaşça ve hafif kalkarlar. Nefes alış şeklinizi gözlemleyin, bir elinizi göğsünüze koyun, diğerini karnınıza. Hangisi daha çok kalkıyor? ?imdi biraz göğüs nefesi egzersizleri yapalım: Egzersize başlamadan önce derin bir...
 3. Hamiş Meleklerimiz İçin 9 Adımda Kolay Doğum Mümkün...

  Hamiş Meleklerimiz İçin 9 Adımda Kolay Doğum Mümkün...

  9 Adımda Kolay Doğum 9 Adımda Kolay Doğum İçin Sonunda kasılmalar başladı. Zaman geçtikçe sıklaşıyorlar da…Bu durumda en son ihtiyacınız olacak şey herhalde etrafınızdaki insanların size sakinleşmenizi söylemeleri olur.Doğumun daha kolay gerçekleşebilmesi için kasılmamanız gerektiğini elbette biliyorsunuz.Peki ama nasıl ? Bilgilenin: Doğum sürecinde sizi nelerin beklediğini bilmeniz...
 4. Kolay Bir Doğum İçin Yapmanız Gerekenler

  Kolay Bir Doğum İçin Yapmanız Gerekenler

  kolay doğum, kolay doğum için, kolayca doğurmak için Sevgili melekler, özellikle ilk gebeliğini yaşayan bayanların en çok korktukları şeylerin başında doğum gelir. Daha önce hiç tatmadıkları ve genelde acılı olduğu bilinen doğumu kolaylaştırmak ve rahatça geçirmek biraz da kişinin kendi elinde. Şimdi sizlere vereceğimiz tavsiyeler sayesinde doğumunuzu rahatlık içinde...
 5. Kolay doğum yapmanız için öneriler

  Kolay doğum yapmanız için öneriler

  Şimdiye dek çok sayıda normal doğum öyküsü dinlemiş olabilirsiniz. Ancak aklınızda genellikle en zor doğum öyküleri kalır, diğerleri unutulur. Bu öyküler anne adaylarının doğum öncesinde gerilmesine neden olabiliyor. Oysa doğuma ne kadar rahat girerseniz, sancı ve ağrınız da o kadar az olur. Doğum daha kolay gerçekleşir, daha kısa sürer. Normal yolla doğum yapmak isteyenler, doğum öncesinde...

Sayfayı Paylaş